اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹

انتخابات ریاست جمهوری زیمبابوه فردا برگزار می‌شود

انتخابات ریاست جمهوری زیمبابوه فردا برگزار می‌شود

مردم زیمبابوه فردا (دوشنبه) برای تعیین رییس جمهور آینده این کشور در انتخابات شرکت می‌کنند؛ انتخاباتی که صحنه رقابت نزدیک منانگاگوا از حزب حاکم "زانو پی‌اف" و چامیسا از جنبش "تغییرات دموکراتیک" است.

ایران آنلاین /امرسون منانگاگوا، رییس جمهور فعلی زیمبابوه اظهار کرد: ما به انتهای یک راه طولانی می‌رسیم و در آستانه دورانی جدید قرار داریم. چیزی که اکنون خواستار آن هستیم تنها یک گام برای دستیابی به یک "پیروزی صاعقه‌وار" در تاریخ کشور است.

رای‌گیری نخستین انتخابات زیمبابوه از زمان پایان تسلط رابرت موگابه، رییس جمهور سابق این کشور که ۹ ماه پیش توسط ارتش برکنار شد، روز دوشنبه برگزار می‌شود و نتایج آرای مردم تعیین ‌کننده آینده زیمبابوه خواهد بود.

در این انتخابات، منانگاگوا ۷۵ ساله که جانشین موگابه شد، با نلسون چامیسا، وکیل و کشیش ۴۰ ساله‌ای که رهبری "جنبش تغییرات دموکراتیک"، اپوزیسیون اصلی زیمبابوه را بر عهده دارد، به رقابت می‌پردازند.

در نظرسنجی‌های تازه منتشر شده، منانگاگوا که به "کروکودیل" معروف است، با برتری سه درصدی از چامیسا پیشی گرفته است.

نظرسنجی‌های داخلی حزب زانو پی‌اف به رهبری منانگاگوا اختلاف بیشتری را میان درصد حمایت‌ها از این دو رقیب انتخاباتی نشان می‌دهند، اما یکی از این نظرسنجی‌ها حاکی از اختلاف اندک میان حمایت‌ها از این دو نامزد انتخاباتی است که برای حزب حاکم نگرانی‌هایی را در خصوص پیروزی در انتخابات به دنبال داشته است.

تجمع حزب زانو پی‌اف به رهبری منانگاگوا اوج کمپین این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری زیمبابوه بود اما استراتژیست‌های این حزب همچنان کاملا مطمئن نیستند که می‌توانند در این انتخابات پیروز شوند. استادیوم محل برگزاری این تجمع کاملا پر نشد، شعارها درهم‌وبرهم بود و صدها نفر پیش از پایان سخنرانی رییس جمهور ورزشگاه‌ را ترک کردند.

حزب اپوزیسیون اما از پیروزی خود اطمینان دارد. چامیسا درجمع هواداران خود گفت، منانگاگوای "سالخورده" باید کناره‌گیری کند تا نسل جدیدی وارد عرصه سیاسی کشور شود.

وی تصریح کرد: زیمبابوه به یک مرد بزرگ نیاز ندارد، بلکه نیازمند یک ایده بزرگ است.

زانو پی‌اف در تلاش است تا در این انتخابات وجهه خود را از تاثیرات مشکلات اقتصادی که موگابه برای زیمبابوه ایجاد کرد، دور کند. انتخاباتی که در دوران موگابه برگزار می‌شد،  پیوسته با خشونت‌های سیستماتیک، ارعاب اپوزیسیون و تقلب در رای‌گیری‌ها همراه بود.

اکنون اما عده‌ای آرامش حاکم در زیمبابوه در فضای پیش از انتخابات را "غیرطبیعی" می‌دانند.

سوالی که اکنون مطرح است، این است که اگر طی انتخابات پیش‌بینی‌ها حاکی از پیروزی چامیسا باشد یا او واقعا این انتخابات را پیروز شود، حزب حاکم چه واکنشی نسبت به آن خواهد داشت؟

برخی از دیپلمات‌های زیمبابوه بر این باورند که منانگاگوا در صورت شکست، در ابتدا در برابر نتیجه مقاومت کرده اما سپس آن را خواهد پذیرفت اما گروهی از تحلیلگران نیز معتقدند که زانو پی‌اف یا ارتش به راحتی قدرت را واگذار می‌کنند.

منانگاگوا در سخنرانی پیش از انتخابات خود آینده‌ای باثبات، همراه با موفقیت و امن را برای زیمبابوه نوید داد و گفت: با هم زیمبابوه‌ای متحد خواهیم ساخت. زانو پی‌اف تاریخ این ملت را می‌داند و سرنوشت آن را ادامه می‌دهد.  /ایسنا

کپی