اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

مجازات شاهدان کودک آزاری، درصورت اطلاع ندادن

مجازات شاهدان کودک آزاری، درصورت اطلاع ندادن

نمایندگان مجلس ماده ای از لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان را تصویب کردند که به موجب آن اگر کسی از کودک آزاری مطلع باشد و آن را به مراجع صلاحیت‌دار اعلام نکند، مجازات خواهد شد.

ایران آنلاین /  نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز( یکشنبه) در ادامه بررسی لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان ماده 17 آن را تصویب کردند.

بر اساس این مصوبه، هر کس از وقوع جرم یا شروع آن یا خطر شدید و قریب‌الوقوع علیه طفل و نوجوانی مطلع بوده یا شاهد وقوع آن باشد و با وجود توانایی اعلام و گزارش به مقامات یا مراجع صلاحیت دار و کمک طلبیدن از آنها از این امر خودداری کند یا در صورت عدم دسترسی به این مقامات و مراجع و یا عدم تاثیر دخالت آنها در رفع تجاوز و خطر، از اقدام فوری و متناسب برای جلوگیری از وقوع خطر و یا تشدید نتیجه آن امتناع نماید، مشروط بر اینکه با این اقدام، خطری مشابه یا شدیدتر متوجه خود او یا دیگران نشود، به یکی از مجازات‌های درجه شش محکوم می‌شود.

طبق تبصره این ماده اگر مرتکب جرم مذکور در این ماده از افرادی باشد که مطابق قوانین و مقررات و یا بر حسب وظیفه شغلی مکلف به اعلام گزارش یا کمک می‌باشند و یا به اقتضای حرفه خود می‌تواند کمک مؤثری نمایند، به دو یا هر سه مجازات‌ درجه شش و حسب مورد به انفصال موقت از خدمات دولتی یا عمومی یا محرومیت از فعالیت در آن حرفه به مدت شش‌ماه تا دوسال محکوم می‌شود.

مجلس بهره‌کشی اقتصادی از اطفال و نوجوانان را مشمول مجازات درجه شش کرد


نمایندگان مجلس شورای اسلامی بهره‌کشی اقتصادی از اطفال و نوجوانان را مشمول مجازات درجه شش کردند.

به گزارش ایسنا، نمایندگان در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی ماده ۱۵ لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان را به شرح زیر تصویب کردند: هر شخصی برخلاف مقررات قانون کار مرتکب بهره‌کشی اقتصادی از اطفال و نوجوانان موضوع ماده(۲) این قانون شود، علاوه بر مجازات‌های مذکور در قانون کار به مجازات حبس درجه شش نیز محکوم می‌شود.

نمایندگان مجلس تصمیم‌گیری درباره ماده ۱۲ لایحه مذکور را که تاکید داشت «هر کس مرتکب قاچاق اطفال و نوجوانان شود به مجازات حبس درجه چهار محکوم می‌شود» را به دلیل پیشنهادات متعدد نمایندگان، برای تصمیم‌گیری نهایی به کمیسیون قضایی و حقوقی ارجاع دادند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین ماده ۱۶ لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را  به شرح زیر تصویب کردند.

«در اختیار قرار دادن یا فروش مواد دخانی به اطفال و نوجوانان یا به واسطه آنان، موجب ضبط مواد دخانی کشف‌شده و محکومیت مرتکب به جزای نقدی درجه هشت می‌شود.»/ 

کپی