اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

«10 مرداد» زمان رسیدگی به پرونده سرکرده عرفان حلقه

«10 مرداد» زمان رسیدگی به پرونده سرکرده عرفان حلقه

وکیل مدافع محمدعلی طاهری سرکرده گروه موسوم به عرفان حلقه از تعیین زمان رسیدگی پرونده موکلش در دادگاه تجدید نظر خبر داد.

ایران آنلاین /  سید محمود علیزاده طباطبایی روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا با اعلام این خبر گفت : شعبه 36 دادگاه تجدیدنظر استان تهران، دهم مرداد ماه را برای برای رسیدگی به این پرونده تعیین کرده است.

این وکیل دادگستری یادآور شد: موکلم در دادگاه بدوی از سوی شعبه 15 دادگاه انقلاب به اتهام افساد فی الارض به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده است.
علیزاده طباطبایی افزود: دادگاه بدوی، طاهری را با استناد به ماده 286 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 92 به پنج سال حبس محکوم کرده است؛ در حالی که ما معتقدیم اگرهم موکل مرتکب جرمی شده، در سال 89 بوده است بنابر این مشمول قانون مصوب سال 92 نمی شود؛ این نظر را دیوان عالی کشور در رسیدگی های قبلی خود نیز تایید کرده است.


به گزارش ایرنا، محمد‌علی طاهری سرکرده فرقه «عرفان کیهانی» یا حلقه در ایران است که 14 اردیبهشت ماه سال 1390 بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب به‌ اتهام توهین به مقدسات، مداخله غیرقانونی در امور پزشکی و درمان بیماران، ارتکاب فعل حرام و رابطه نامشروع، استفاده غیرمجاز از عناوین علمی (دکتر و مهندس)، ضالّه بودن کتب و آثار، به پنج سال حبس، پرداخت 900 میلیون تومان جزای نقدی و 74 ضربه شلاق محکوم شد.


افساد فی‌الارض از طریق منحرف کردن افراد، دیگر اتهام طاهری بود که در مرتبه نخست، شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، سرکرده گروه موسوم به عرفان حلقه را مفسد فی‌الارض شناخت و به اعدام محکوم کرد که این حکم در دیوان عالی کشور نقض شد.
سپس پرونده به شعبه 26 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده به عنوان شعبه هم‌عرض ارجاع شد که این شعبه نیز طاهری را به اعدام محکوم کرد اما دیوان عالی کشور، بار دیگر حکم صادره را نقض کرد تا پرونده مجدداً در دادگاه هم‌عرض بررسی شود.
پرونده برای مرتبه سوم در شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی مورد بررسی قرار گرفت که این بار دادگاه متهم را به پنج سال حبس محکوم کرد./ 

کپی