اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

واکنش اردن به اقدام آمریکا برای تشکیل ناتوی عربی علیه ایران

واکنش اردن به اقدام آمریکا برای تشکیل ناتوی عربی علیه ایران

یک منبع آگاه در دولت اردن اعلام کرد که این کشور هنوز هیچ تصمیمی در رابطه با مشارکت در ناتوی عربی اتخاذ نکرده است.

ایران آنلاین /  یک منبع آگاه در دولت اردن اعلام کرد که این کشور هنوز هیچ تصمیمی در رابطه با مشارکت در ناتوی عربی اتخاذ نکرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از روسیاالیوم، یک منبع آگاه اردنی در واکنش به اخبار منتشر شده در رابطه با تلاش آمریکا برای تشکیل یک ناتوی عربی علیه جمهوری اسلامی ایران، گفت: آمریکا به برخی کشورهای منطقه از جمله اردن تفکراتی را پیشنهاد داد که اکنون در مورد آنها بحث و گفت‌وگو می‌شود.

وی افزود که هدف از این تفکرات ایجاد یک هماهنگی مشترک میان آمریکا و برخی کشورهای منطقه به منظور مقابله با چالش‌های امنیتی، دفاعی و اقتصادی است.

این مسئول اردنی اعلام کرد که امان این مساله را بررسی خواهد کرد و تاکنون هیچ تصمیمی در رابطه با آن اتخاذ نکرده است.

مسئولان کشورهای عربی و آمریکا از تلاش دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای تشکیل یک ائتلاف جدید امنیتی و سیاسی با کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، مصر و اردن با هدف مقابله با گسترش نفوذ ایران در منطقه خبر دادند.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری رویترز عربی پیش از این اعلام کرد که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای تشکیل یک ائتلاف جدید امنیتی و سیاسی با کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، مصر و اردن با هدف مقابله با گسترش نفوذ ایران در منطقه تلاش می کند. چهار منبع در این خصوص اظهار داشتند که کاخ سفید می‌خواهد همکاری‌های خود با این کشورها در زمینه‌های دفاع موشکی، تمرینات نظامی، مبارزه با تروریسم و دیگر مسایل مانند حمایت از روابط اقتصادی و دیپلماتیک منطقه‌ای را تقویت کند.

طرحی که به گفته مسئولان کاخ سفید و خاورمیانه هدف از آن تشکیل نسخه عربی از پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با همپیمانان اهل تسنن است، احتمالا منجر به افزایش تنش‌ها میان آمریکا و ایران خواهد شد و از زمانی که ترامپ قدرت را در آمریکا به دست گرفته این تنش‌ها رو به فزونی هستند. منابع مختلفی اظهار داشتند که دولت ترامپ امیدوار است که درباره این ائتلاف که موقتا "ائتلاف استراتژیک خاورمیانه" خوانده می‌شود، در نشستی که قرار است روزهای ۱۲ و ۱۳ اکتبر در واشنگتن برگزار شود، به شکل اولیه بحث و گفت‌وگو شود.کاخ سفید نیز تاکید کرده است که چند ماهی است در حال بررسی طرح تشکیل این ائتلاف با شرکای منطقه‌ای خود هستیم.

یک منبع آمریکایی اظهار داشت: مسئولان عربستانی طرح تشکیل ائتلافی امنیتی را کمی پیش از سفر سال گذشته ترامپ به عربستان ارائه کردند،‌ در آن سفر دو طرف درباره توافقنامه بزرگ تسلیحاتی به توافق رسیدند اما پیشنهاد تشکیل ائتلاف همچنان در جای خود باقی ماند. منابعی در برخی کشورهای عربی شرکت کننده نیز اعلام کردند که از آغاز دوباره تلاش‌ها برای احیای طرح تشکیل ناتوی عربی مطلع بوده‌اند. سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید اظهار داشت که ائتلاف استراتژیک خاورمیانه سهمیه ما در مقابله با دشمن، تروریسم و "افراط‌گرایی ایرانی" را تشکیل خواهد داد و صلح را در خاورمیانه نهادینه می‌سازد.

یک کارشناس مسائل خاورمیانه در گفتگو با ایسنا گفت که تشکیل ناتوی عربی علیه ایران آرزوی دولت حاکمه آمریکا است تا از این طریق بتواند بخشی از هزینه‌های مبارزه خود علیه جریان مقاومت را بر عهده کشورهای عربی واگذار و تبعات جنگ نیابتی علیه ایران در منطقه را بین این کشورها تقسیم کند.

وی تلاش آمریکا برای تشکیل ائتلافی به نام ناتوی عربی با حضور کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و همچنین اردن و مصر را تلاشی نافرجام عنوان کرد و افزود: طرح تشکیل ناتوی عربی بحثی نسبتا  قدیمی و غیراجرایی است که سال‌ها در مورد آن بحث شده است. سابقه تشکیل چنین ائتلافی علیه ایران به زمان تشکیل شورای همکاری خلیج‌فارس و جنگ تحمیلی بر می‌گردد و اکنون نیز طی سال‌های اخیر با توجه به برخی از تحولات در منطقه بار دیگر موضوع تشکیل ناتوی عربی مطرح شده است./ 

کپی