اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

انتخابات ریاست جمهوری مالی امروز برگزار می شود

انتخابات ریاست جمهوری مالی امروز برگزار می شود

بیش از8 میلیون رای‌دهنده واجد شرایط در کشور مالی امروز (یکشنبه) به پای صندوق‌های رای می‌روند تا در انتخابات ریاست جمهوری این کشور شرکت کنند.

ایران آنلاین / فرایند این انتخابات در ساعت ۰۸۰۰ صبح به وقت گرینویچ در مالی آغاز شده و انتظار می‌رود در ساعت ۱۸۰۰ به وقت گرینویچ پایان یابد و معمولا در دور اول انتخابات ریاست جمهوری در مالی کمتر از ۵۰ درصد رای دهندگان شرکت می‌کنند.

انتظار می‌رود که اولین نتایج این انتخابات ۴۸ ساعت بعد از آن انتشار یابد و نتایج رسمی نیز روز جمعه آینده منتشر شود و در صورتی که هیچ کاندیدایی بیش از ۵۰ درصد آرا را کسب نکند دور دوم انتخابات در ۱۲ اوت برگزار خواهد شد.

بالغ بر ۳۰ هزار پرسنل امنیتی برای تامین امنیت این انتخابات فراخوانده شدند. ناظران خارجی از جانب اتحادیه اروپا، اتحادیه آفریقا، جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا و سازمان بین‌المللی فرانکوفونی نیز بر این انتخابات نظارت می‌کنند.

ابراهیم بوبکر کیتا، رئیس‌جمهور  ۷۱ ساله مالی بخت اول انتخاباتی است که در آن ۲۴ کاندیدا که یک نفر از آنها زن است، شرکت کرده و به دنبال دستیابی به دوره پنج ساله ریاست جمهوری هستند.

سابقه کیتا در زمینه سیاست‌های امنیتی یکی از موضوعات مهم مطرح شده در رقابت‌های این انتخابات بوده و مخالفان او از جمله چند وزیر سابق او را متهم به بی‌کفایتی کرده‌اند. عبدالولایه سیسه که از حامیان مودیبو سیدیبه، نخست وزیر سابق است،‌ گفت: هر چند که بوبکر کیتا با ۷۷.۶ درصد آرا انتخاب شد اما نتوانسته مشکلات اصلی کشور را که شامل بازیابی صلح و ایجاد امنیت می‌شود، حل کند.

با این حال کیتا در کمپین انتخاباتی بر دستاورد خود در توافق صلح ۲۰۱۵ میان دولتش،‌ گروه‌های هم‌پیمان با دولت و شورشیان طوارق سابق برای مبارزه با افراط‌گری در جنوب این کشور تاکید کرده است.

کیتا در خاتمه تبلیغات انتخاباتی به حامیانش در آخرین تجمع گفت: تنها جرم من عشقی است که شما نسبت به من دارید!

او پیش از آن افراط گران در مالی را متهم به سم پراکنی از طریق دامن زدن به تنش‌های قومی کرده بود.

اصلی ترین رقیب کیتا وزیر سابق اقتصاد و دارایی این کشور سومایلا سیسه ۶۸ ساله است که در دور دوم انتخابات سال ۲۰۱۳ با اختلاف زیادی شکست خورد. تیم او نسبت به امکان وقوع تقلب در این انتخابات هشدار داده است و مدعی وجود صدها حوزه رای‌گیری جعلی شده است.

مالی شدیدا دست به گریبان خشونت‌های قومی و افراط گران است. با وجود حضور ۱۵ هزار نیروی صلح‌بان سازمان ملل و ۴۵۰۰ نظامی فرانسوی و تشکیل یک نیروی ضد تروریستی پنج کشوری موسوم به G۵ sahel خشونت‌ها در مالی همچنان ادامه دارد.

براساس آمارهای سازمان ملل و محاسبات خبرگزاری فرانسه در طی سال جاری میلادی بیش از ۳۰۰ غیرنظامی در درگیری‌های قومی مالی جان خود را از دست داده‌اند. بسیاری از این مرگ‌ها در منطقه موپتی در مرکز مالی اتفاق افتاده است. چهار روز قبل از برگزاری این انتخابات مردان مسلح که از آنها به عنوان شکارچی دوگون یاد شد، در این منطقه ۱۷ نفر از اعضای یک روستا را به قتل رساندند.

خشونت‌های افراط گران از نواحی شمالی مالی به مرکز و جنوب این کشور سرایت کرده و حتی به بورکینافاسو و نیجر، کشورهای همسایه آن کشیده شده است.
در همین حال یک رهبر افراط گران در مالی به نام ایاد آگقالی، شورشی طوارق و رهبر ائتلاف اصلی مرتبط با القاعده در این کشور در پیامی گفت: این انتخابات هر نتیجه‌ای داشته باشد برای مردم هیچ چیز به جز توهم در پی نخواهد داشت.  / ایسنا

کپی