اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹

توضیح گمرک درباره ممنوعیت ممنوعیت ثبت سفارش و واردات ۱۳۳۹ کالا

توضیح گمرک درباره ممنوعیت ممنوعیت ثبت سفارش و واردات ۱۳۳۹ کالا

گمرک ایران اعلام کرد: ممنوعیت اعلام شده از سوی وزارت صنعت در خصوص ۱۳۳۹ کالا فقط در رویه واردات است و ترانزیت خارجی این کالا ها از طریق ایران برای شرکت های حمل و نقل بین المللی بلامانع است.

ایران آنلاین /دفتر نظارت بر ترانزیت گمرک ایران با ارسال تصویر نامه انجمن صنفی شرکت های حمل و نقل بین المللی ایران به گمرکات سراسر کشور بیانیه ای در خصوص  ممنوعیت ۱۳۳۹ کالا منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است: در پی دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر ممنوعیت ثبت سفارش و واردات ۱۳۳۹ ردیف کالا و انتشار آن در سطح بین المللی، با سوء برداشت از مفاد این دستورالعمل و تلقی کردن ممنوع شدن ورود این دسته از کالا ها به ایران،  شرکت های کشتیرانی و حمل و نقل بین المللی خارجی به مشتریان خود در کلیه کشورها و همچنین به دفاتر و نمایندگی های خود در بنادر مختلف دستور داده اند ضمن رعایت دقیق نکات مربوط به مقررات بین المللی، در خصوص ایران از پذیرش و حمل ۱۳۳۹ ردیف کالای یاد شده به ایران خود داری کنند.

این اخبار نگرانی های زیادی را برای شرکت های حمل و نقل ایجاد کرده است و شرکت های بین المللی از ترانزیت این کالاها از طریق ایران خودداری می کنند و این مسئله کاهش ترانزیت خارجی را به دنبال خواهد داشت، در حالی که دستورالعمل اعلام شده تنها در خصوص واردات قطعی است.

ممنوعیت در نظر گرفته شده برای ۱۳۳۹ ردیف کالا به هیچ عنوان شامل کالاهای ترانزیت خارجی از طریق ایران نمی شود و این فهرست صرفا مشمول ممنوعیت صدور مجوز واردات قطعی به کشور و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است و عبور محمولات مشمول این فهرست از قلمرو ایران مجاز است.

/مهر

کپی