اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

فروش چهارمین حراج ملی شوکه کننده بود/فروش دو قرآن به قیمت 7 میلیارد تومان

فروش چهارمین حراج ملی شوکه کننده بود/فروش دو قرآن به قیمت 7 میلیارد تومان

بنابر اعلام روابط‌ عمومی حراج ملی، ارزشمندترین اثر معنوی و هنری که در چهارمین دوره حراج ملی عرضه شد، دو جلد قرآن مجید نفیس بود که با قیمت پایه 4 میلیارد تومان معرفی شد اما پس از یک رقابت شوکه‌کننده به قیمت 7 میلیارد تومان فروخته شد.

ایران آنلاین /این مجموعه شامل بزرگ‌ترین قرآن طلا و نقره جهان است که توسط دکتر رائین اکبر خانزاده، در 604 صفحه با خط عثمان طه حکاکی شده است. در ساخت این اثر 1.5 کیلوگرم شمش طلای 24 عیار، 15 کیلوگرم نقره و 80 کیلوگرم مس به کار رفته است. ابعاد جلد این قرآن نفیس 141 در 91 سانتی‌متر است و توسط استاد مهدی عسگری قلم‌زنی شده است.

کوچک‌ترین قرآن طلا و نقره جهان نیز دیگر اثر ارزشمند این مجموعه بود که در آن سوره‌ها بر روی ورق طلا با ابعاد 16 در 12 سانتی‌متر حکاکی شده بودند. در ساخت این اثر نیز از 800 گرم طلا، 1.7 کیلوگرم نقره و 8 قیراط برلیان استفاده شده است. ساخت هنرمندانه هر یک از این دو جلد قرآن حدود دو سال طول کشیده است.
حراج شب گذشته (جمعه) با تابلوی نقاشی خط احمد میرزازاده که مزین به کلمه بسم‌الله بود، آغاز شد. این اثر که با قیمت پایه 6 میلیون تومان به حضار معرفی شد، در نهایت به مبلغ 22 میلیون تومان فروخته شد.
پرتره دو متری امین‌السلطان که نقاشی ظریفی اثر مصورالملک از دوره قاجار است، با دو برابر قیمت پایه و به مبلغ 1.3 میلیارد تومان به فروش رسید.
تابلوی مینیاتوری که توسط شاه‌عباس صفوی خلق شده و با کمک رضا عباسی به اتمام رسیده، در حراج ملی با قیمت پایه 400 میلیون تومان معرفی شد اما علاقه مجموعه‌داران به این اثر سبب شد تا در نهایت با قیمت یک میلیارد و 20 میلیون تومان چکش بخورد. علیرضا عباسی، هنرمند خوشنویس هم در حاشیه این اثر خوشنویسی کرده است.
در چوبی که با قلم میرزا آقا امامی به نقاشی‌های مینیاتوری مکتب اصیل صفویه مزین شده، در چهارمین دوره حراج ملی با قیمت 300 میلیون تومان به مجموعه‌داران پیشنهاد و در نهایت با رقم 800 میلیون تومان چکش خورد. یک جعبه لاکی از همین هنرمند نیز پس از یک رقابت 250 میلیون تومانی با رقم 550 میلیون تومان به فروش رسید.
علاوه بر این دو اثر میرزا آقا امامی، اثر مینیاتور سوخته چرم یکی از شاگردان وی نیز شب گذشته با قیمت 850 میلیون تومان به فروش رسید. این مینیاتور که توسط حسین خطایی خلق شده متعلق به دوره پهلوی است و با ظرافت صحنه بازی چوگان را به تصویر کشیده است.
یک اثر قلمزنی از مهدی علمداری که یکی از جنگ‌های نادرشاه افشار را بر زمینه یک سینی حکاکی کرده است با قیمت پایه 200 میلیون تومان معرفی و سرانجام به قیمت 420 میلیون تومان چکش خورد.
در شب دوم حراج، دو نقاشی پشت شیشه از سیما عظیمی هم توجه هنردوستان را به خود جلب کرد و هر یک از این آثار به قیمت 500 میلیون تومان فروخته شد. این آثار با قیمت‌های 150 و 170 میلیون تومان وارد حراج شده بودند. در شب اول نیز یک اثر دیگر از این هنرمند با قیمت 95 میلیون تومان چکش خورد.
یکی از مجموعه‌های جالب توجه حراج جمعه شب ، 10 عصای متنوع دوره قاجار بود که به قیمت 100 میلیون تومان به فروش رسید.
چهارمین دوره حراج ملی طی دو شب ( پنج شنبه و جمعه ) در مرکز همایش‌های بین‌المللی رایزن تهران برگزار شد. حراج ملی که قصد داشت از هنرمندان جوان حمایت کند و بستری برای معرفی آنها به بازار هنر ایجاد کند، شب نخست را به ارایه و فروش آثار این هنرمندان اختصاص داد و یک میلیارد و 711 میلیون تومان فروش داشت. در شب دوم که آثار هنرمندان نامی و قدما عرضه شد، ارزش آثار فروخته شده به 16 میلیارد و 344 میلیون تومان رسید./ایرنا

کپی