اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹

تالاب های چالدران میزبان درنای آناتولی

تالاب های چالدران میزبان درنای آناتولی

6 قطعه درنای کمیاب آناتولی در تالاب های «پیر احمد کندی» و«ناور» چالدران شناسایی شدند و در حال زیست در این زیستگاه های آبی هستند.

ایران آنلاین / «امید یوسفی»، رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با بیان اینکه جمعیت درنای آناتولی در دنیا 100 جفت است، افزود: بر اساس شواهد موجود این درناها طی سال های اخیر در این تالاب ها زیست و جوجه آوری کرده اند.  این درناها طی یک سرشماری که برای نخستین بار و به طور همزمان در زیستگاه های کشورهای ترکیه، ایران، ارمنستان و گرجستان انجام شد، رویت شدند. مشخصات ظاهری این نوع از درناها بسیار متفاوت تر از درناهای معمولی بوده و جزو زیرگونه ها معرفی شده است.

وی با بیان اینکه طی سال های قبل عده ای متوجه تفاوت این گونه شدند، افزود: کشور ترکیه به دنبال معرفی درنای آناتولی به عنوان یک گونه جدید است. این نوع پرنده را در صورت جمع آوری مدارک لازم می توان در ایران ثبت و از طریق اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست، خدماتی را برای حمایت از آنها اخذ کرد.
یوسفی  با بیان اینکه این نوع از درناها با وجود کمیاب بودن، جزو پرندگان در معرض خطر انقراض محسوب نمی شوند، بیان کرد: برای قرار گرفتن در زمره پرندگان در معرض انقراض باید این زیرگونه به عنوان یک گونه ثبت شود./ ایرنا

کپی