اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹

دمای نیمه جنوبی کشور، بالای 50 درجه

دمای نیمه جنوبی کشور، بالای 50 درجه
گروه ایران زمین

با ورود به هفته دوم مردادماه باز هم هوا در مناطق جنوبی کشور گرم‌تر می‌شود و هموطنان‌مان در استان‌های خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان هفته داغی خواهند داشت.

ایران آنلاین /بر این اساس، هوا در تعدادی از شهرهای این استان‌ها بویژه در خوزستان به بالای 50 درجه خواهد رسید و به همین دلیل مدیریت بحران استان خوزستان روز یکشنبه (فردا) را دراین استان تعطیل اعلام کرده تا علاوه بر حفظ سلامت مردم، با تعطیلی ادارات از مصرف بالای برق در خوزستان کاسته شود.

«محمد سبزه‌زاری»، سرپرست اداره کل هواشناسی خوزستان در گفت‌وگو با «ایران» تصریح کرد: با توجه به تقویت الگوی تابستانه از روز پنجشنبه بعداز ظهر شاهد افزایش 2 تا 5 درجه‌ای دما در خوزستان هستیم. هرچند امروز (شنبه) صبح دما اندکی در خوزستان تعدیل شده اما از عصر امروز مجدداً دما افزایش خواهد یافت و برای فردا (یکشنبه) انتظار دمای بالاتر از 50 درجه را در بسیاری از نقاط استان خواهیم داشت که این وضعیت تا دوشنبه ادامه دارد. مدیریت بحران استان خوزستان به دنبال گزارش هواشناسی مبنی بر گذر دما از 50 درجه در روز یکشنبه تصمیم به تعطیلی ادارات گرفته و از مردم خواسته در این روز از تردد غیرضروری در سطح شهر اجتناب کنند. توده گرد و خاکی از روز پنجشنبه در کشور عراق شکل گرفته که از دیروز به سمت خوزستان راهی شده است به گونه‌ای که دید افقی روز جمعه در اهواز 600 متر و شادگان و بستان 2 کیلومتر شده بود. این پدیده تا نیمه هفته کماکان میهمان خوزستانی‌هاست و البته در بعدازظهر‌ها که باد شدت می‌گیرد، بیشتر می‌شود. وی توضیح داد: هرچند آتش تالاب هورالعظیم هم اکنون خاموش شده ولی دود ناشی از خاموش شدن آتش هنوز به مناطقی از خوزستان وارد می‌شود. به سبب وزش باد شدید و تشکیل گرد و خاک در مناطق مرکزی عراق و مرزهای غربی ایران علاوه بر خوزستان، استان ایلام نیز با کاهش کیفیت هوا و دید افقی روبه‌رو می‌شود. «فریبا گودرزی»، کارشناس پیش‌بینی سازمان هواشناسی نیز در گفت‌وگو با «ایران» اظهار داشت: دیروز (جمعه) بیشینه دمای اهواز، شوش، گتوند، شوشتر، صفی آباد دزفول  و دهلران در ایلام به 50 درجه سانتیگراد رسید و با توجه به پایداری هوا تا اوسط هفته انتظار می‌رود استان‌های جنوبی کشور در این مدت بین 3 تا 6 درجه گرم‌تر شوند. دمای تهران نیز امروز به 39 و فردا (یکشنبه) به 40 درجه می‌رسد. اما در شمال شرق کشور تا نیمه هفته به دلیل بادهای 120 روزه با گرد و غبار مواجه هستیم و در شمال سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی رانندگان با اختلال در تردد روبه‌رو خواهند شد و باید تمهیدات لازم را بیندیشند.

کپی