اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹

واکنش استرالیا به خبر حمله نظامی ترامپ به تأسیسات هسته‌ای ایران

واکنش استرالیا به خبر حمله نظامی ترامپ به تأسیسات هسته‌ای ایران

هیچ دلیلی برای باور کردن اینکه «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قصد بمباران برنامه هسته‌ای ایران را دارد، وجود ندارد/ ای‌بی‌سی برای انتشار این گزارش با من، وزیر خارجه، وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک استرالیا هیچ مشورتی نکرده است

ایران آنلاین / سخنان نخست‌وزیر استرالیا بعد از آن مطرح شد که «ای‌بی‌سی‌نیوز استرالیا» به نقل از «منابعی در دولت تورنبال» ادعا کرده بود دولت آمریکا قصد حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران را دارد.

‍‍‍ «مالکوم تورنبال»، نخست‌وزیر استرالیا به گاردین گفت هیچ دلیلی برای باور کردن اینکه «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قصد بمباران برنامه هسته‌ای ایران را دارد، وجود ندارد.

نخست‌وزیر استرالیا جوسازی یک رسانه درباره قصد آمریکا برای حمله به ایران را تکذیب کرد و آن را گمانه‌زنی بر اساس «منابع گمنام» خواند.

به گزارش تسنیم، نخست‌وزیر استرالیا بامداد جمعه جوسازی‌های یک رسانه که به نقل از مقام‌های دولت او مدعی شده بود آمریکا قصد اقدام نظامی علیه تأسیسات هسته‌ای ایران دارد را تکذیب کرد.

«مالکوم تورنبال»، نخست‌وزیر استرالیا به گاردین گفت هیچ دلیلی برای باور کردن اینکه «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قصد بمباران برنامه هسته‌ای ایران را دارد، وجود ندارد.

سخنان نخست‌وزیر استرالیا بعد از آن مطرح شد که «ای‌بی‌سی‌نیوز استرالیا» به نقل از «منابعی در دولت تورنبال» ادعا کرده بود دولت آمریکا قصد حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران را دارد.

این رسانه مدعی شده بود این حمله ممکن است همین ماه آینده اتفاق بیفتد و دولت استرالیا آمادگی خود را برای کمک به شناسایی مواضع احتمالی اعلام کرده است.

انتشار این گزارش با تشکیک بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران در فضای مجازی رو به رو شد. به عنوان مثال، «مارک فیتزپاتریک»، از مقام‌های اسبق آمریکایی و کارشناس مسائل هسته‌ای ایران در توئیترش درباره گزارش رسانه استرالیایی نوشت: «صرفنظر از این گزارش، بسیار بعید است که استرالیا به صورت هدفمند بخواهد به حمله نظامی علیه ایران کمک کند.»

روزنامه گاردین به نقل از نخست‌وزیر استرالیا درباره همین موضوع نوشت: «امروز خبری دیدم-در ای‌بی‌سی- که با استناد به منابع بی‌نام دولت این ادعا را مطرح کرده بود. گمانه‌زنی است و در آن به منابع گمنام استناد شده است.»

او همچنین با بیان اینکه ترامپ نظراتش برای ایران را به تمام دنیا اعلام کرده گفت که ای‌بی‌سی برای انتشار این گزارش با او، وزیر خارجه، وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک استرالیا مشورت نکرده است.

قبل از این، سرلشکر «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه «رئیس جمهور آمریکا در جواب رئیس جمهور ما مطالب سخیفی در توئیت خود بیان کرد»، گفته بود: «شأن رئیس جمهور ما نیست که جواب تو را بدهد. من به‌عنوان یک سرباز جواب تو را می‌دهم.»

سرلشکر سلیمانی اضافه کرد: «تو ما را تهدید می‌کنی به این که اقدامی انجام می‌دهی که در دنیا سابقه ندارد. این ادبیات کاباره است. یک کاباره‌چی با دنیا این‌گونه حرف می‌زند.»

ایشان اضافه کرد: «شما چه‌کاری می‌توانستید بکنید که در طول این 20 سال نکردید؟ شما با ده‌ها دستگاه تانک و نفربر و صدها فروند هلیکوپترهای پیشرفته آمدید به افغانستان و جنایت‌هایی را انجام دادید. شما بعد از 2001 تا 2018 با 110هزار سرباز چه غلطی کردید؟ امروز دارید به طالبان برای گفتگو التماس می‌کنید.»

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: «یادتان رفته برای سربازانتان پوشک بزرگسال تهیه می‌کردید و امروز آمدید ما را تهدید می‌کنید؟ شما در جنگ 33روزه چه غلطی کردید؟ غیر از این است که شروط حزب‌الله برای پایان جنگ را پذیرفتید؟»/ 

کپی