اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

رشد 55 درصدی قیمت در بازار میوه

رشد 55 درصدی قیمت در بازار میوه

میوه در هفته هایی که گذشت با بیشترین افزایش قیمت در بازار مواجه بوده است بطوری که بازار میوه رشد ۵۵ درصدی قیمت را تجربه کرده است.با این حال بررسی هانشان می دهد هر کیلو میوه را نباید گران‌تر از ۱۸ هزار تومان نخرید.

ایران آنلاین /بازار میوه طی هفته‌های گذشته روند رو به رشدی را تجربه کرد و قیمت‌ها روز به روز نسبت به روزهای مشابه سال‌ گذشته بیشتر شد که البته کارشناسان دلایل متفاوتی برای آن آورده‌اند. اما هر دلیلی هم داشته باشد رشد نجومی آن‌ها برای هیچ کس قابل انکار نیست، چراکه براساس آخرین آمار بانک مرکزی از متوسط قیمت خرده‌فروشی مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به ۲۲ تیر ماه، مجموعه میوه‌های تازه از سیب گلاب تا موز ۵۵.۲ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند که در این میان کمترین افزایش قیمت مربوط به انگور با ۱۳ درصد رشد و بیشترین آن به هندوانه با ۱۴۹.۶ درصد اختصاص یافت.

برای ارزیابی بهتر بازار میوه تهران سری به میدان مرکزی میوه و تره‌بار زدیم تا آخرین کشف قیمت عمده‌فروشی این محصولات را از مسئولان میدان مرکزی دریافت کنیم. در این میان آخرین صورت جلسه منتشر شده کشف قیمت‌ها مربوط به اولین روز از مرداد ماه امسال بود. بر این اساس هر کیلوگرم انبه به طور متوسط ۱۵ هزار تومان قیمت داشت که با احتساب متوسط سود منطقی ۳۵ درصدی میوه برای واسطه‌ها، هر کیلوگرم انبه باید نهایتا به ۲۰ هزار و ۲۵۰ تومان در بازار مصرف برسد.

پس از انبه گلابی بیروتی که متوسط قیمت عمده‌فروشی‌اش به ۱۳ هزار تومان رسیده است، بالاترین نرخ را به خود اختصاص داده که قیمت منطقی آن برای رسیدن به دست مصرف کنندگان نهایتا باید ۱۷ هزار و ۵۵۰ تومان باشد.

زردآلو ارومیه، هلو انجیری، توت‌فرنگی کرج، ‌ آلبالو و انگور بی‌دانه زرد در رتبه‌های بعدی بازار میوه قرار می‌گیرند که از ۱۰ هزار و ۸۰۰ تا ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان باید به مورد فروخته شوند. البته در این بازار قیمت برخی از محصولات نسبت به هفته‌های گذشته نیز تغییر چندانی نکرده است که می‌توان به طالبی، خربزه و تا حدودی خیار رسمی و گلخانه اشاره کرد که بدون تغییر مانده یا نوسان جزئی نسبت به هفته‌ها و حتی ماه گذشته‌ داشته‌اند.

جزئیات قیمت کشف شده، کف، متوسط و سقف عمده‌فروشی انواع میوه در جدول زیر آمده است و در ستون "متوسط قیمت منطقی" سود حداکثری ۳۵ درصدی برای خرده‌فروشان در نظر گرفته شده است.

/ ایسنا

کپی