اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

تصمیم 5 قدرت برتر جهانی برای مهار تحریم ها و تندروی ترامپ+ عکس

تصمیم 5 قدرت برتر جهانی برای مهار تحریم ها و تندروی ترامپ+ عکس

در جهانی که تک قطبی بودن جای خود را به ظهور قطب های جدید از قدرتهای اقتصادی مثل چین، هند و ژاپن داده است اتحادیه موسوم به بریکس مرکب از برزیل، هند، روسیه ، آفریقای جنوبی و چین دور جدید همکاری خود را با هدف مهار تحریم ها و تندروهای ترامپ آغاز کردند رهبران کشورهای عضو بریکس در دهمین نشست خود در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی برای مقابله با جنگ تجاری آمریکا متحد شدند و در همین راستا همکاری های مشترک خود را تقویت خواهند کرد.

ایران آنلاین /ر بیانیه نهایی نشست سران گروه بریکس (شامل برزیل، روسیه، چین، هند و آفریقای جنوبی) در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی برگزار شد، بر حمایت از سیستم تجارت شفاف و چندجانبه و همچنین لزوم پایان دادن به درگیری های مختلف بین المللی تاکید شد.

در این بیانیه آمده است: در چارچوب قواعد سازمان تجارت جهانی بار دیگر از تجارت شفاف و چندجانبه حمایت می کنیم. می دانیم که این سیستم اکنون با چالش های بی سابقه مواجه است، بنابراین بر اهمیت اقتصاد شفاف جهانی تاکید می کنیم.

براساس بیانیه نهایی "در حوزه انرژی نیز، وزرای انرژی کشورهای بریکس بر تشکیل پلتفرم همکاری در زمینه تحقیقات انرژی به توافق رسیدند."

در این نشست علاوه بر بحث انرژی در حوزه های آب و کشاورزی نیز قدم های (مثبتی) در راستای همکارهای مشترک برداشته شد.

از سوی دیگر در بیانیه پایانی این نشست کشورهای عضو بریکس بر پایان دادن خشونت های جاری در نقاط مختلف دنیا به ویژه در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و عدم طولانی تر شدن بحران در سوریه و یمن و نیز درگیری اسرائیل-فلسطین تاکید کردند.

این بیانیه افزوده است: به ویژه حل مناقشه هایی چون اسرائیل-فلسطین نباید به طول انجامد. مساله قدس باید بر اساس دیدارهای فلسطین و اسرائیل به فرجام رسد.

بیانیه بریکس تاکید کرده است: کشورهای عضو از آژانس ملل متحد برای کمک به پناهندگان فلسطینی(UNRWA) حمایت می کنند. به اونروا به دلیل حمایت بهداشتی و آموزشی به 5.3 میلیون فلسطینی تبریک می گوییم.

نشست سران گروه بریکس امروز با عنوان جلسه «کمک بریکس به آفریقا» و «بریکس پلاس» پایان یافت/ آناتولی

---
کپی