اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹

صداهای تازه در شورای همکاری خلیج فارس برای بهبود رابطه با ایران

صداهای تازه در شورای همکاری خلیج فارس برای بهبود رابطه با ایران

از کشورهای شیخ نشین خلیج فارس امروز صداهای مختلفی در باره رابطه با ایران شنیده شد در حالی که طرف سعودی به شدت در پی دمیدن در تنش میان آمریکا و ایران است یک مقام کلیدی امارات گفت از مذاکره تهران و واشنگتن استقبال می کنیم یک مقام قطر نیز از شورای همکاری خلیج فارس خواست دشمنی با ایران را متوقف کنند. اخیرا روحانی هنگام هشدار نظامی به امریکا اعلام کرد که تهران همچنان در پی همکاری با همه کشورهای عربی از بحرین و امارات تا عربستان است

 وزیر مشاور در امور خارجی امارات عربی متحده گفت که کشورش از گفت و گو بین آمریکا و ایران با هدف دستیابی به توافق حمایت می کند.

'انور قرقاش' در توئیتی نوشت : امارات امیدوار است فشارهای آمریکا بر ایران منجر به گفت و گو بین دو کشور و دستیابی به توافق جامع تری نسبت به سال 2015 میلادی شود.

'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت ماه گذشته در اقدامی یک جانبه از توافق هسته ای بین ایران و کشورهای 1+5 خارج شد و اعلام کرد که تحریم های بیشتری علیه تهران اعمال خواهد کرد.
امارات در کنار صهیونیست ها و رژیم های عربستان و بحرین تنها کشورهایی بودند که از تصمیم رییس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام و اعمال تحریم ها حمایت کردند.

سخنان وزیر اماراتی در حالی است که دیروز ( چهارشنبه ) نخست وزیر سابق قطر در توئیتی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس خواست از دشمنی با ایران خودداری کنند و به دنبال بستری برای همزیستی با این کشور باشند.

'حمد بن جاسم' گفت : پیش از این، کشورهای شورای همکاری خلیج (فارس) روی دشمنی غرب و آمریکا با ایران حساب باز کرده بودند اما با امضای توافق هسته ای میان آنها کشورهای شورای همکاری نیز آن را پذیرفتند.

وی افزود: امروز لحن آمریکا ضد ایران شدیدتر شده و برخی کشورهای این شورا که پیشتر توافق هسته ای را تایید می کردند اکنون لغو شدن آن را تایید می کنند. واگر در آینده نیز توافقی صورت گیرد آن را تایید خواهند کرد.

نخست وزیر پیشین قطر تصریح کرد که باید ایران را به عنوان همسایه خود که برخی سیاست های متفاوتی را دنبال می کند بپذیریم و به نقطه دشمنی مطلق با این کشور نرسیم بلکه این فرصتی شورای همکاری است تا با ایران وارد مذاکره شود وبه یک بستر مشترک برای همزیستی با همسایه خود دست یابند.

ایران آنلاین /

کپی