اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

آغاز به کار نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی اردکان

آغاز به کار نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی اردکان

نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی شهرستان اردکان بعد از ظهر پنجشنبه با 500 میلیارد ریال سرمایه گذاری به همت بخش خصوصی و با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو ، تعدادی از مسئولان این وزارتخانه ، مدیران استان یزد و منطقه به بهره برداری رسید.

ایران آنلاین /این نیروگاه از جمله طرح های بزرگ سفر یک روزه اردکانیان به استان یزد بود که رسما افتتاح و شروع به کار کرد.
هدف از اجرای این طرح کاهش تلفات شبکه، تولید انرژی پاک به ترتیب به میزان 23 و 19 میلیون کیلووات ساعت در سال، صرفه‌جویی در مصرف سوخت فسیلی، کاهش انتشار گازهای آلاینده و صرفه جویی در مصرف آب اعلام شده است.
مرکز شهرستان 98 هزار نفری اردکان در 60 کیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد.
 ساخت یک باب مخزن 10 هزار مترمکعبی آب با پیش بینی یکهزار و 650میلیارد ریال سرمایه گذاری با حضور وزیر نیرو در شهرستان میبد آغاز شد.
به گفته مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب (آبفا) استان یزد برای ساخت این مخزن و انتقال آب ، 11کیلومتر خط انتقال ، سه کیلومتر خط جمع آوری آب و حفر چهار حلقه چاه برای مدت 15 ماه پیش بینی شده است.
علی اسلامی هدف از اجرای طرح یادشده را افزایش میزان ذخیره آب در مخازن ، امکان اختلاط آب چاه ها با آب انتقالی و آبرسانی یکنواخت در سطح میبد عنوان کرد و یادآور شد: در مناطق مختلف این شهر کیفیت آب متفاوت است که آب مصرفی باید یکنواخت باشد تا رضایت مندی مردم شهرستان نسبت به طرح آبرسانی جلب شود.
مدیر عامل آبفا یزد خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که مد نظر شرکت یادشده است تامین آب شرب مردم در شرایط بحرانی است .
اسلامی افزود: برای اینکه بتوانیم حداقل آب مردم را در شرایط بحرانی در مدت 48 ساعت تامین کنیم نیاز به تامین زیرساخت ها و ایجاد مخازن آب هست .
وی گفت: استان یزد از لحاظ زیرساخت ها و تامین مخازن آب در کشور در رتبه دوم قرار دارد، امیدواریم با افزایش مخازنی که در دست ساخت است، استان به رتبه نخست ارتقا پیدا کند.
مرکز شهرستان 100هزار نفر میبد در 50کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.
هم اکنون 33.5 مگاوات انرژی خورشیدی در استان یزد در حال بهره برداری است که این رقم تا پایان سال به 70 مگاوات می رسد.
همچنین در سفر وزیر نیرو به مهریز نیروگاه خورشیدی 10مگاواتی « مهریز غدیر» با 600میلیارد ریال تکمیل و به بهره برداری رسید.
ساخت نیروگاه خورشیدی 30 مگاواتی مهریز هم امروز آغاز شد و با بهره برداری از آن که با سرمایه 23 میلیون یورو و 300 میلیارد ریال، اجرا می شود زمینه ایجاد 43 فرصت شغلی مستقیم فراهم خواهد شد.
این نیروگاه با سرمایه گذاری بخش خصوصی و با مشارکت بانک توسعه تعاون ساخته می شود.
وزیر نیرو، امروز به منظور بهره برداری از چند پروژه صنعت آب و برق و شرکت در کارگروه تخصصی سازگاری با کم آبی به یزد سفر کرد.

/ایرنا

 

کپی