اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹

فلسطین رئیس "گروه ۷۷" سازمان ملل شد

فلسطین رئیس "گروه ۷۷" سازمان ملل شد

یک نهاد سازمان ملل متشکل از کشورهای در حال توسعه، فلسطین را که عنوان کشور ناظر دارد به عنوان رئیس آتی خود برگزید. این اقدام نمادین بدون توجه به مخالفت آمریکا و رژیم صهیونیستی انجام شد.

ایران آنلاین / به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، گروه ۷۷ موسوم به جی ۷۷ که پس از تشکیل در سال ۱۹۶۴ اعضایش را به ۱۳۵ کشور گسترش داده است با هدف ارتقای منافع اقتصادی جمعی اعضایش و تقویت قابلیت مذاکره مشترک‌شان شکل گرفته است. این نهاد اکنون نمایانگر مجموع ۸۰ درصد جمعیت جهان است.

انتخاب فلسطین به عنوان رییس این گروه در سال ۲۰۱۹ یک پیروزی دیپلماتیک برای رام‌الله است و خشم اسرائیل و واشنگتن را برانگیخته است؛ آنها به شدت منتقد تقویت وجهه سیاسی بین‌المللی فلسطین تا زمان حصول صلحی برای مناقشه موجود هستند.

ریاض منصور، ناظر دائم فلسطین در سازمان ملل تصمیم گروه ۷۷ را ستود. هیات فلسطین در سازمان ملل سال ۲۰۱۲ به عنوان کشور ناظر تعیین شد و طبق آن می‌تواند به نهادهای مهمی چون یونسکو یا دادگاه جرائم بین‌المللی ملحق شود. فلسطینی‌ها از عضویت‌شان در این دو نهاد برای پیشبرد تمایلات‌شان برای تشکیل کشور مستقل فلسطین استفاده می‌کنند./ ایسنا

کپی