اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

ذرات گرد و غبار سلامت عمومی را به خطر می‌اندازد

ذرات گرد و غبار سلامت عمومی را به خطر می‌اندازد

دکتر غلامرضا معصومی، متخصص طب اورژانس توصیه‌هایی را برای زمان بروز گرد و غبار ارائه و اظهار کرد: مطالعات نشان می‌دهد ریزگردهای با قطر ۲.۵ میکرون بیشترین خطر را برای سیستم تنفسی انسان دارند؛ چرا که به راحتی و بعضا بدون تحریک سیستمهای واکنشی بدن مانند سرفه و عطسه تا انتهای ریه پیش رفته و در آنجا مشکل ایجاد می‌کنند.

ایران آنلاین / دکتر غلامرضا معصومی با بیان اینکه گرد و غبار یکی از پدیده‌های جوی است که پیامدهای زیست محیطی نامطلوبی بر جای می‌گذارد، گفت: یافته‌های جدید پژوهشگران طی سال های اخیر نشان می‌دهد که ذرات گرد و غبار، سلامت عمومی را به خطر می‌اندازد.

وی افزود: در مطالعات مختلف به این موضوع اشاره شده که آلودگی هوا از عوامل ایجاد بیماری ها و مشکلات قلبی-ریوی بوده و منجر به تشدید علائم بیماران قلبی–ریوی می‌شود. این مطالعات نشان می‌دهد که ریز گردهای با قطر ۲.۵ میکرون بیشترین خطر را برای سیستم تنفسی انسان دارند؛  چرا که به راحتی و بعضا بدون تحریک سیستمهای واکنشی بدن مانند سرفه و عطسه تا انتهای ریه پیش رفته و در آنجا مشکل ایجاد می‌کنند.  همچنین درحالی که ذرات بیش از ۱۰ میکرون معمولا نمی‌توانند وارد دستگاه تنفسی شوند و به راحتی دفع می‌شوند.  باید توجه کرد که ذرات با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون معمولا از سوختهای دیزلی ایجاد می‌شوند که به همین دلیل در شهرهای بزرگ و صنعتی بیشتر باعث ایجاد مشکل در افراد خواهند شد. 

معصومی با بیان اینکه ذرات گرد و غبار منجر به  تحریک چشمها و راه‌های هوایی فوقانی نیز می‌شوند، ادامه داد: نوزادان، کودکان و نوجوانان، سالخوردگان، افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی مانند آسم و برونشیت و آمفیزم، بیماران قلبی و... از جمله گروه‌های حساس و پرخطر  محسوب می‌شوند که باید کمتر در معرض گرد و غبار قرار گیرند. در غیر این صورت واکنش‌های حساسیتی و حملات آسم در آنها مشاهده شده و حتی ممکن است مشکلات تنفسی حادی برایشان ایجاد شود.

این متخصص طب اورژانس ادامه داد: توصیه می‌شود در زمان بروز گرد و غبار تا حد امکان در منزل بمانید و اگر مجبور به فعالیت در هوای آزاد هستید، حتما زمان آن را کاهش دهید. همچنین مایعات بنوشید و از ماسک هم استفاده کنید. در عین حال از انجام ورزش‌های سنگین به ویژه اگر دارای مشکلات تنفسی و آسم هستید، بویژه در فضای باز خودداری کنید. در زمان بروز گرد و غبار درب‌ها و پنجره‌ها را بسته نگاه داشته و برای ممانعت از ورود گرد و غبار به درون منزل از درزگیر استفاده کنید. حتما از سیستم تهویه در منزل و محیط کار استفاده کنید. در صورت ابتلا به آسم و یا مشاهده علائمی همچون کوتاهی تنفس، سرفه و خس خس کردن و درد قفسه سینه روند درمان و داروهای خود را ادامه دهید و اگر علائم برطرف نشد به پزشک مراجعه کنید. 

معصومی با بیان اینکه در زمان به وجود آمدن گرد و غبار دید به سرعت کاهش می‌یابد، گفت: اگر در چنین شرایطی در جاده هستید و دچار کاهش دید شدید،  آهسته‌تر رانندگی کنید و با توجه به علائم راهنمایی و رانندگی تا برطرف شدن گرد و غبار در نقطه‌ای امن متوقف شوید. برای جلوگیری از آلودگی مواد غذایی و آب آشامیدنی نیز استفاده از پوشش مناسب برای مواد غذایی آماده مصرف ضروری است. از سوی دیگر باید توجه کرد که ماسک‌های کاغذی معمولی و دستمال کاغذی نمی‌توانند جلوی ورود ذرات ریز گرد و غبار را به سیستم تنفسی بگیرند، بنابراین استفاده از آنها توصیه نمی‌شود، باید حتما از ماسکی استفاده کنید که به طور کامل اطراف بینی و دهان را بپوشاند. 

وی تاکید کرد: استفاده از ماسک‌ها برای افراد سالمی که به ناچار باید در زمان بروز گرد و غبار بیرون بمانند،  توصیه می‌شود./ ایسنا

کپی