اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

حذف 5 صفر از پول ملی ونزوئلا

حذف 5 صفر از پول ملی ونزوئلا

«نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا درتلاش برای مقابله با افزایش نرخ تورم که پیش بینی شده امسال به یک میلیون درصد برسد، پنج صفر از «بولیوار» واحد پول این کشور را حذف می کند.

ایران آنلاین / به گزارش خبرگزاری رویترز، مادورو در یک نطق تلویزیونی با نشان دادن اسکناس هایی که از ماه آینده چاپ می شوند گفت: تبدیل پول از 20 آگوست (29 مرداد) شروع می شود.

وی گفت: اصلاح نظام پولی این کشور، بولیوار را به ارز دیجیتالی جدید دولتی موسوم به «پترو» وابسته می کند. وی از بیان جزییات آن خودداری کرد.
ونزوئلا پیشتر اعلام کرد که این کشور یک واحد پولی الکترونیکی و مجازی (پترو) را برای مقابله با تلاش های امریکا و شرکایش در اعمال فشار شدید به کاراکاس از طریق تحریم ها ایجاد خواهد کرد.
اقتصاد این کشورِ عضو اوپک از سال 2014 و کاهش قیمت های نفت که به این کشور اجازه نداد نظام اقتصادی خود را از طریق رایانه ها و اعمال کنترل شدید قیمت ها حفظ کند، به طور یکنواختی تضعیف شده است.
بر اساس گزارش کنگره تحت کنترل اپوزیسیون در ونزوئلا، نرخ سالانه تورم در این کشور در ماه ژوئن (تیر) به 46 هزار درصد رسید.
صندوق بین المللی پول (IMF) این هفته پیش بینی کرده که نرخ تورم در این کشور هفت رقمی شود و بحران در این کشور را قابل قیاس با بحران زیمبابوه در دهه 2000 و آلمان در دهه 1920 دانست.
دولت ونزوئلا اعلام کرده که قربانی «جنگ اقتصادی» از سوی رهبران اپوزیسیون و با کمک واشنگتن است که سال گذشته چند دور دولت مادورو و گروهی از مقام های ارشد این کشور را تحریم کرد.
دولت ونزوئلا قبلا بنا داشت سه صفر از واحد پول خود را در ماه ژوئن حذف کند اما این اقدام را به درخواست رهبران صنعت بانکی- که به گفته آنها نظام مالی آمادگی چنین اقدامی را ندارد-، به تعویق انداخت.
مادورو روز چهارشنبه پیشنهاد اصلاح قانون جرائم ارزی را به منظور بهبود هجوم سرمایه گذاری خارجی ارائه داد.
اقتصاددانان به طور معمول مسائل کنترل ارزی را مانع اصلی رشد اقتصادی می دانند.
مخالفان در ونزوئلا مادورو را عامل سوءمدیریت در این کشور می دانند و بارها خواستار کناره گیری وی از قدرت شده اند.
صندوق بین المللی پول برآورد کرده که اقتصاد ونزوئلا در سال جاری میلادی احتمالا 18 درصد کوچک شود. این سومین سال پیاپی است که اقتصاد ونزوئلا با این شرایط نزولی دو رقمی روبرو می شود./ ایرنا

کپی