اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
اعتراف به عجزدرمقابله با سیاست منطقه ای تهران؛

متیس: ایران تنها دلیل ماندن بشار اسد در قدرت است

متیس: ایران تنها دلیل ماندن بشار اسد در قدرت است

ایران آنلاین / «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا عصر سه شنبه (به وقت محلی) تلویحا به ناتوانی واشنگتن درمقابله با سیاست‌های تهران درمنطقه اعتراف کرد و گفت: تنها دلیلی که امروز بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در راس قدرت حضور دارد، پشتیبانی ایران است.

 متیس ادامه داد: این همان رفتاری است که ایرانی‌ها در یمن داشته‌اند و به خشونت‌ها دامن زده‌اند.این سخنان وزیر دفاع کشوری است که طی سه سال گذشته با حمایت از ائتلاف سعودی، یمن را در محاصره کامل قرار داده و موجب مرگ هزاران نفر از مردم و شیوع بیماری‌های کشنده شده است.

متیس در پایان گفت وگو با هیات استرالیایی، در جمع خبرنگاران سخن می گفت، افزود: زمان آن فرا رسیده که ایران اقداماتش را بهبود بخشیده و از خود مسئولیت‌پذیری نشان دهد.وی از ایران خواست که به تعبیر او، «از نقش یک نهاد انقلابی که قصدش ترویج تخریب و تروریسم در سراسر جهان است، دست بکشد».

وزیر دفاع آمریکا با اشاره به پیام توئیتری اخیر رئیس جمهوری این کشور علیه ایران، با ادعای «نفوذ بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه» ادامه داد: این پیام تصریح می‌کند که تهران در مسیر اشتباهی قرار دارد.

اشاره وی به توئیت یکشنبه شب (به وقت محلی) «دونالد ترامپ» علیه ایران است که با پاسخ مقام‌های کشورمان مواجه شد.

سخنان متیس در شرایطی است که آمریکا به ویژه در یک دهه گذشته، رد پایی آشکار در تشدید آتش جنگ در خاورمیانه و دخالت نظامی در کشورهای منطقه داشته است.واشنگتن هم‌اکنون هم با دامن زدن به درگیری‌ها، سالیانه سود هنگفتی از ساخت و فروش تسلیحات و ادوات نظامی به دست می‌آورد./ ایرنا

کپی