اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

تکمیلی/ پایان جنگ تجاری واشنگتن - بروکسل/ ترامپ با اروپایی ها بر سر تعرفه فولاد و آلومینیوم به توافق رسید

تکمیلی/ پایان جنگ تجاری واشنگتن - بروکسل/ ترامپ با اروپایی ها بر سر تعرفه فولاد و آلومینیوم به توافق رسید

رئیس‌جمهوری آمریکا و مقام‌های اتحادیه اروپا برای رساندن تعرفه‌ها، موانع و سوبسیدها به "صفر" توافق کردند تا بلکه جنگ تجاری میان آنها پس از ماه‌ها بن‌بست به پایان برسد.

ایران آنلاین / به نوشته روزنامه گاردین، اتحادیه اروپا همچنین با خرید میلیاردها دلار از محصولات صادراتی آمریکا شامل دانه‌های سویا و گاز طبیعی و حرکت در راستای اصلاح قوانین تجارت بین‌المللی موافقت کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در کاخ سفید کنار ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپایی گفت: بنابراین روز بزرگی در پیش داریم؛ فاز جدیدی در روابط آمریکا – اتحادیه اروپا. اول از همه امروز توافق کردیم تا در کنار یکدیگر به سمت تعرفه‌های صفر، موانع غیر تعرفه‌ای صفر و سوبسید صفر برای کالاهای صنعتی به جز خودرو توافق کردیم.

طرفین به توافق رسیدند تا مناقشه کنونی بیش از این تشدید نشود و تعرفه‌های جدیدی هم به تایید نرسد. ترامپ و یونکر همچنین گفتند که آنها تعرفه‌های آلومینیوم و فولاد را که آمریکا اعمال کرد و سرآغاز این مناقشه شد، حل و فصل کنند. آنها همچنین با افزایش تجارت در زمینه خدمات و کشاورزی، از جمله صادرات بیشتر سویا از آمریکا به کشورهای اتحادیه اروپا توافق کردند.

این توافق در حالی به دست می آید که تنش میان آمریکا و اتحادیه اروپا درحال افزایش بوده است. ترامپ همین دو هفته پیش اتحادیه اروپا را دشمن تجاری آمریکا خوانده بود. به نظر می‌رسد که ترامپ و یونکر اکنون وضعیتی را خنثی کرده‌اند که خطر تبدیل آن به یک جنگ تجاری میان دو بلوک وجود داشت؛ جنگی که تعرفه‌های ترامپ بر فولاد و آلومینیوم وارداتی از اروپا به آن دامن زده بود و خطر کشیده شدن آن به بخش صادرات و واردات اتومبیل می‌رفت.

روابط آمریکا و اتحادیه اروپا همچنین به دلیل دوستی ظاهری ترامپ با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و حملاتش به ناتو و اتحادیه اروپا زیر فشار بوده است.

ترامپ چهارشنبه در کاخ سفید از شروع "فاز تازه‌ای در روابط" میان دو طرف سخن گفت و آن را "روزی خیلی بزرگ برای تجارت آزاد و عادلانه" توصیف کرد. او گفت: "ما حالا مذاکرات را شروع می‌کنیم اما تا حدود زیادی می‌دانیم که به کدام سو می‌رود."

یونکر هم از رئیس‌جمهوری آمریکا تشکر کرد و یک "ملاقات خوب و سازنده" را ستود.

ترامپ گفت که اتحادیه اروپا خریداری گاز مایع طبیعی (ال ان جی) از ایالات متحده را افزایش خواهد داد که آن را به "یکی از خریداران خیلی بزرگ" گاز آمریکا بدل می کند.  او افزود که تجارت در بخش خدمات و کشاورزی گسترش خواهد یافت.

او گفت: "اتحادیه اروپا شروع به خریداری مقدار خیلی بیشتری دانه های سویا از کشاورزان ما عمدتا از غرب میانه خواهد کرد. اروپا یک بازار عظیم است."

دولت او یک روز پیشتر یک بسته کمک ۱۲ میلیارد دلاری برای کشاورزانی که در جنگ تعرفه ها لطمه دیده اند معرفی کرد.

ژان کلود یونکر و دونالد ترامپ همچنین موافقت کردند از اعمال تعرفه های متقابل بیشتر در طول مذاکرات خودداری کنند و در جهت اصلاح سازمان تجارت جهانی گام بردارند.

یونکر گفت که "نیت اصلی او" به صفر رساندن تعرفه کالاهای صنعتی است: "قصد من امروز فقط یک چیز بود، رسیدن به توافق، و به توافق هم رسیدیم. بخش‌هایی هست که در مورد آنها همکاری خواهیم کرد."

در مورد تعرفه خودرو خبر تازه ای اعلام نشد و معلوم نیست که آیا پیشرفتی برای حل اختلاف در این زمینه به دست آمده است یا نه. ترامپ پیشتر تهدید کرده بود تعرفه ای ۲۵ درصدی بر واردات اتومبیل از اروپا اعمال خواهد کرد./ ایسنا

کپی