اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
اردکانیان:

۲ نیروگاه جدید وارد مدار می شود/صنایع کم مصرف برق ارزان می گیرند

۲ نیروگاه جدید وارد مدار می شود/صنایع کم مصرف برق ارزان می گیرند

وزیر نیرو گفت: ما در خصوص کاهش مصرف با صنایع بزرگ هم مذاکره کردیم و به این نتیجه رسیدیم که در ساعات اوج مصرف با هماهنگی با آنها برخی مدارها قطع شوند و در ساعات کاهش مصرف برق، برق ارزانتری را استفاده کنند.

ایران آنلاین /رضا اردکانیان در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه اگر۱۰% استفاده از نیروی برق را کاهش دهیم دیگر شاهد خاموشی ها نخواهیم بود، اظهار داشت:نمی‌توانیم از آب‌های موجود در نیروگاه‌ها فعلا برق بگیریم چراکه برای مصرف آب شرب استفاده می‌شود. یکی از مشکلات فعلی گرمای پایدار هوا است، در واقع قابل پیش‌بینی است که در فصولی از سال دمای هوا افزایش یابد اما پایداری آن به این شکل ایجاد مشکل کرده است.

وی افزود: گرمای فعلی هوا فقط مختص به ایران نیست و در اکثر نقاط دنیا این مشکل وجود دارد که از طریق رسانه‌های مختلف انعکاس داده می‌شود.

وزیر نیرو در رابطه با تاثیر گرمای هوا بر مصرف برق گفت: با هر ۱ درجه افزایش دما ۱۵۰۰ مگاوات کاهش تولید داریم و بلعکس با هر ۱ درجه کاهش دما بر میزان تولید افزوده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۵۲۰۰۰ مگاوات توان تولیدی ما است و ۵۸۰۰۰ مگاوات هم اوج بار. این فاصله بین ۵۲ تا ۵۸ را با مدیریت درست استفاده می‌توانیم، جبران کنیم.

اردکانیان با اشاره به اینکه اگر ۱۰% استفاده از نیروی برق را کاهش دهیم دیگر شاهد خاموشی‌ها نخواهیم بود، اظهار داشت: ما در خصوص کاهش مصرف با صنایع بزرگ هم مذاکره کردیم و به این نتیجه رسیدیم که در ساعات اوج مصرف با هماهنگی با آنها برخی مدارها قطع شوند و در ساعات کاهش مصرف برق، برق ارزان‌تری را استفاده کنند.

وی با بیان اینکه با صنایع کشاورزی هم در این خصوص مذاکره شده است، خاطرنشان کرد: هرکدام از مردم می‌توانند با مصرف کمتر نقش مدیریت نیرو در کشور را ایفا کنند. اگر دمای کولرها در مصارف خانگی به ۲۵ درجه برسد، نقش موثری در کاهش برق مصرفی دارد. در مجموع امیدواریم با تمام شدن فصل حرارت از این شرایط عبور کنیم و کشور پاسخگوی نیازهای مردم باشد. در روزهای آینده ۲ نیروگاه ما به مدار می‌آید و این مسئله کمک شایانی در این زمینه است

/ایلنا

کپی