اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

16 هزار هکتار کشت غیرمجاز برنج در حوضه کرخه

16 هزار هکتار کشت غیرمجاز برنج در حوضه کرخه

در بخش شمالی کرخه عده‌ای از کشاورزان همچنان در حال کشت برنج هستند این در حالی است که هرگونه افزایش کشت تهدیدی برای تامین آب پایین‌ دست در این حوضه آبی است تا آب به روستاهای این مناطق نرسد.

ایران آنلاین / «مصطفی شبه»، معاون حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به مشکلاتی که در بحث تامین آب مناطق و روستاهای پایین‌ دست حوضه کرخه وجود دارد، اظهار داشت: در حوضه آبی کرخه شاهد کشت گسترده برنج به صورت غیرمجاز هستیم و در این زمینه هر میزان آبی که از این مخزن رهاسازی شود به پایین ‌دست نمی‌رسد زیرا همه آب رهاشده توسط کشت‌های غیرمجاز برداشت می‌شود. خارج از برنامه و دستورالعمل‌هایی که مرکز برای رهاسازی آب در حوضه کرخه برای سازمان آب و برق معین کرده است، آب را رهاسازی می‌کنیم تا به پایین‌دست این حوزه برسد، زیرا در پایین‌دست حوضه آبی کارون رودخانه «نیسان» که آب بسیاری از روستاها از آن تامین می‌شود، وضعیت مناسبی ندارد.

وی ادامه داد: علیرغم کنترل‌هایی که در بحث کشت‌های غیرمجاز در بالادست حوضه‌ های آبی انجام می‌گیرد، اما همچنان شاهد کشت‌های غیرمجاز هستیم. این مساله را بارها از طریق فرمانداری‌ها و اداره‌های امور آب در بخش‌های مختلف پیگیری کرده‌ایم اما متاسفانه همکاری خوبی در این بخش برای رسیدن آب بالادست حوضه به پایین دست وجود ندارد تا بتوانیم جریان پایدار آب را در رودخانه‌های پایین‌دست حوضه کرخه به وجود بیاوریم. در بخش شمالی کرخه عده‌ای از کشاورزان همچنان در حال کشت برنج هستند و هرگونه افزایش کشت تهدیدی برای تامین آب پایین‌دست در این حوضه آبی است تا آب به روستاهای این مناطق نرسد. آب تعدادی از روستاهای هویزه و بستان از پایین‌دست کرخه تامین می‌شود و افزایش کشت‌های غیرمجاز در بالادست کرخه، مشکلات جدی برای تامین آب این روستاها به وجود خواهد آورد.
شبه عنوان کرد: با توجه به این کشت‌های غیرمجاز حقابه تالاب هورالعظیم نیز قطع شده است. اتفاقی که برای آبزیان تالاب و از بین رفتن آنها رخ داده به دلیل تامین نشدن حقابه تالاب با توجه به برداشت غیرمجاز آب به منظور کشت‌های غیرمجاز برنج است. بر اساس عکس‌های هوایی در حوضه کرخه بیش از 16 هزار هکتار کشت غیرمجاز انجام گرفته و با توجه به شرایط موجود پیش‌بینی می‌کنیم که کشت‌های غیرمجاز بیشتری نیز در این حوضه انجام گیرد و انتظار داریم با این کشت‌های غیر مجاز برخورد شود./ ایسنا

کپی