اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

مهار حریق در نیزارهای هورالعظیم

مهار حریق در نیزارهای هورالعظیم

با تلاش های نیروی هوافضای سپاه پاسداران، حریق در نیزارهای هورالعظیم به رغم گستردگی به طور کامل مهار شده و مشکلی در حال حاضر وجود ندارد.

ایران آنلاین / سردار سرتیپ دوم پاسدار «شمس الدین فرزادی پور»، فرمانده عملیات هوایی نیروی هوافضای سپاه با اشاره به اقدامات این نیرو در اطفای حریق نیزارهای هورالعظیم عراق اظهار داشت: از تاریخ 27 تیرماه و طی ابلاغ فرمانده نیروی هوافضای سپاه برای اطفای حریق نیزارهای هورالعظیم، 2 فروند بالگرد میل 171 مجهز به تجهیزات اطفای حریق با ظرفیت 4 تن آب به منطقه اعزام شد. در جلسه ای که با مسئولان ستاد مدیریت بحران منطقه و محیط زیست داشتیم، با بررسی تصاویر ماهواره ای و هماهنگی با پدافند عراق و کشورمان و صدورمجوزهای لازم در تاریخ 28 تیر ماه با ورود به نیزارهای هورالعظیم، عملیات گسترده ای برای اطفای حریق انجام شد.

سردار فرزادی پور با تاکید بر اینکه بالگردهای نیروی هوافضای سپاه تاکنون بیش از 70 ساعت عملیات پروازی برای اطفای حریق در نیزارهای هورالعظیم عراق انجام داده، تصریح کرد: برای توسعه و تسریع عملیات اطفای حریق در نیزارهای هورالعظیم از روز دوشنبه گذشته یک فروند هواپیمای نیروی هوافضای سپاه به منطقه حریق اعزام شده که به طور مستمر درحال اجرای عملیات اطفای حریق است و در هر مرحله 40 هزار لیتر آب را حمل می کند.
فرمانده عملیات هوایی نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه حریق در نیزارهای هورالعظیم بسیار گسترده است، یادآور شد: به دلیل وجود دود زیاد، وارد شدن به کانون آتش سوزی با مشکلات و سختی هایی روبروست، درعین حال بالگرد های سپاه از ضلع جنوبی، عملیات خاموش کردن آتش را دنبال می کنند.
وی با اشاره به اینکه آتش سوزی و دود ناشی از آن همه مناطق پیرامونی نیزارها در عراق و ایران را تحت تاثیر قرار داده، تصریح کرد: از آنجا که حجم و گستردگی آتش سوزی باعث از بین رفتن نیزارها و افزایش تاثیر آن بر پدیده ریزگردها در مناطق جنوب غربی کشور شده و نگرانی های کارشناسان محیط زیست را برانگیخته، تمام تلاش و ظرفیت خود را برای سرعت بخشیدن به عملیات مهار و خاموش کردن آتش به کار گرفته ایم تا از خطراتی که این اتفاق می تواند متوجه محیط زیست و مردم منطقه سازد ، جلوگیری کنیم. در عین حال مراقبت های لازم برای جلوگیری از مشتعل شدن مجدد نیزارها در دستورکار قرار دارد تا اطمینان کامل از خاموشی حاصل شود./ ایرنا

 

کپی