اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
در نشست با مسئولین ناجا:

اژه‌ای: آقازاده‌ای بازداشت نشده

اژه‌ای: آقازاده‌ای بازداشت نشده

در حال حاضر ۱۳ نفر در رابطه با تخلفات اخیر در بازداشت هستند/ تا کنون و تا این لحظه در تحقیقات ما آقازاده و مرتبطان با آنها دستگیر نشده‌اند اما ما تمام شرکت‌ها و اعضای هیات مدیره آنها را به طور کامل بررسی نکردیم و تحقیقات ادامه دارد

ایران آنلاین /   در مورد واردات خودرو، واردات موبایل و فروش وخرید ارز دستگیری 13 نفر تاکنون دستگیر شده‌اند که پنج نفر در مورد ثبت سفارش خودرو بودند. چند نفر از افراد هم در بازار ارز دستگیر شدند؛ از جمله فردی که به عنوان عامل بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز، ارز می‌گرفته و صراف هم نبوده و بازداشت شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، معاون اول دستگاه قضا در نشستی که در پلیس آگاهی تهران بزرگ با موضوع جرایم اقتصادیِ در حال رسیدگی برگزار شد، اظهار کرد: در شرایطی که دشمن جنگ اقتصادی را علیه ما شروع کرده و به زعم خودش می‌خواهد از این فشار اقتصادی که به جمهوری اسلامی وارد می‌آورد، به کشور ما لطمه بزند، بعضی افراد سودجو و متخلف هم در این شرایط دست به اقدامات بعضا مجرمانه یا تخلف می‌زنند.


حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای افزود: خیلی بدیهی است که در این شرایط کسانی که مرتکب جرم یا تخلف اقتصادی شوند، عمل آنها قابل گذشت و اغماض نیست؛ بنابراین همه دستگاه‌ها موظف شدند که با رصد کردن امور و پیگیری مسائل، بصورت جدی با متخلفین در این حوزه برخورد داشته باشند که یکی از این دستگاه‌ها نیروی انتظامی و امنیتی است.


وی ادامه داد: نیرو‌های انتظامی و امنیتی، هم بعنوان ضابط  قوه قضاییه و هم بعنوان دستگاهی که باید مجرم را شناسایی و  به تناسب جرم و با توجه به شرایط کنونی با آن برخورد کند، در این زمینه تلاش می‌کند.


سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به اینکه تخلفاتی در دو حوزه اتفاق افتاده است، به تبیین این موضوع پرداخت و تصریح کرد: یکی از این تخلفات، مربوط به حوزه توزیع ارز است که از ناحیه بانک مرکزی و سیاست‌هایی که برای کنترل بازار بوده، در این حوزه اتفاقاتی افتاده و یکی هم در مورد ثبت سفارش برای وارد کردن کالاست که تخلفاتی در این زمینه هم صورت گرفته است.


معاون اول دستگاه قضا با قدردانی از زحمات نیروی انتظامی در ماه‌ها و هفته‌های اخیر گفت: از اواخر سال گذشته تا به امروز، چه بر اساس دستوراتی که از ناحیه دستگاه قضایی به نیروی انتظامی ابلاغ شده و چه براساس وظایف ذاتی این مجموعه و همچنین انتظاراتی که دولت و بانک مرکزی از نیروی انتظامی داشته‌اند، به حق بنده شاهد هستم که تلاش بسیار زیادی داشتند و تعداد قابل توجهی از نیرو‌های خودرا به این کار اختصاص دادند و شب و روز تلاش کردند و حقیقتا به دنبال این هستند که به هرنحوی شده، اولا حق بیت‌المال استیفا شود و ثانیا مجرمین شناسایی و تحویل قوه قضاییه شوند.


حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای تصریح کرد: در حال حاضر ۱۳ نفر در رابطه با تخلفات اخیر در بازداشت هستند. در رابطه با ثبت سفارش بطور مستقیم ۵ نفر تاکنون دستگیر شده‌اند و بعضی از دلال‌های مرتبط با این موضوع نیز شناسایی و دستگیر شدند. در خصوص توزیع ارز برای کنترل بازار هم چند نفر بازداشت هستند که از جمله یک نفری که خودش بعنوان عامل بانک مرکزی ارز را می‌گرفته و صراف نبوده است و آن را با یکی از همکارانش توزیع می‌کرده و تخلف کرده‌اند که حال باید ببینیم آیا بانک مرکزی از تخلفاتش اطلاع داشته یا خیر؛ ولی در هر حال خودش و همکارش بازداشت شده‌اند.


وی گفت: دو نفر از صرافان که ظاهرا از صرافی‌های مجاز هستند، تخلفاتی داشتند. دو صرافی که دستگیر شده‌اند، تخلفات مختلفی داشته‌اند؛ از جمله اینکه موظف بودند ارز را برای کنترل بازار بگیرند و در اختیار مشتری و کسانی که نیاز به آن ارز دارند، قرار دهند؛ اما از افراد متعددی کارت ملی‌شان را در ازای وجه ناچیزی اجاره کرده‌اند؛ ارز را گرفته و برای خودشان به هر نحوی که دلشان می‌خواسته یا نگه داشته و یا فروخته‌اند و ارز را به دست مصرف‌کننده به منظور کنترل بازار نداده‌اند.

خبر در حال تکمیل است...

مشروح سخنان معاون اول قوه قضاییه در نشست مشترک با مسئولان ناجا
خبرگزاری میزان- حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای به تشریح اقدامات انجام شده در برخورد با متخلفان اقتصادیِ اخیر پرداخت و اعلام کرد: در حال حاضر ۱۳ نفر در رابطه با تخلفات اخیر در بازداشت هستند.

 

کپی