اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹
وزیر بهداشت مطرح کرد:

چرخه قیمت گذاری دارو سنتی است/ اجازه نمی دهیم آسیبی به سلامت مردم وارد شود

چرخه قیمت گذاری دارو سنتی است/ اجازه نمی دهیم آسیبی به سلامت مردم وارد شود

دکتر هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: فروشندگان و تولیدکنندگان دارو نمی توانند معطل بمانند و بعد از یک سال، پول خود را از بیمه مطالبه کنند؛ اکنون به نقدینگی نیاز داریم و اگر این امر به بعد موکول شود، نوشداروی پس از مرگ خواهد بود.

ایران آنلاین / سید حسن هاشمی روز سه شنبه در مراسم رونمایی از دو داروی جدید اظهار کرد: نقدینگی مشکل جدی نظام دارویی کشور به شمار می رود و از سازمان برنامه و بودجه انتظار می رود به درخواست های متعدد وزارت بهداشت و نمایندگان صنعت دارو در این زمینه، پاسخ مثبت دهند.
وی اظهار امیدواری کرد طی چندماه آینده نقدینگی به صنعت داروی کشور تزریق شود.
وی خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال سهم دارو و تجهیزات پزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی جدا شده و آنها موظف هستند که 25 درصد درآمد خود را در این حوزه بیاورند.

* اجازه نمی دهیم آسیبی به سلامت مردم وارد شود
وی گفت: این روزها راجع به مسائلی مانند مسکن، ماده اولیه داروها و تجهیزات پزشکی فضاسازی هایی انجام می شود اما مردم بدانند اجازه نمی دهیم محصولات آسیب زننده به سلامت مردم وارد بازار شود.
هاشمی بخشی از فضاسازی ها علیه نظام سلامت، عملیات روانی روی جامعه پزشکی و عموم مردم است و همه باید هوشیار باشیم که در دام این عملیات روانی قرار نگیریم.
وی اضافه کرد: موضوع سلامت و مراجعه به پزشک و داروخانه در هر خانواده ای وجود دارد اما گاهی فضایی ایجاد می کنیم که خودمان نیز در آن اسیر می شویم.
وزیر بهداشت تاکید کرد: ماده اولیه داروها و تجهیزات پزشکی با سختگیرانه ترین روش ها وارد بازار کشور می شود و بیشتر مشکل دست اندرکاران این حوزه این است که فرآیند ورود آنها به بازار طولانی است که آن هم به دلیل دقت زیاد وزارت بهداشت است.
هاشمی اظهار داشت: کوتاهی در ارائه محصولات سلامت مرغوب در شرایط فعلی خیانت است و هشداری که چند روز پیش دادم (مبنی بر اینکه طی ماه های آینده طوفانی در راه است)، یک هشدار مدیریتی است. سیاه نمایی نیست و از سوی دیگر نباید سفیدنمایی کنیم. همه باید آماده باشند که علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد.
وی با اشاره به برنامه ریزی های دولتی برای آرامش خاطر ایرانیان در حوزه نظام سلامت گفت: بانک مرکزی محصولات سلامت را جزو کالاهای حیاتی تقسیم بندی کرده است.

* مشکل جدید اسناد و اوراق در اقتصاد سلامت
وزیر بهداشت در ادامه سخنان خود به موضوع جدیدی در اقتصاد سلامت با عنوان اوراق و اسناد اشاره کرد و گفت: این موضوع جدید و عجیب است.
هاشمی افزود: کسی که دارو فروخته و می خواهیم یک سال بعد به او پولش را بدهیم به او می گوییم اوراق بگیر و نرخ تنزیل را نیز خودت بگیر. رسیدگی به موضوع نقدینگی صنعت دارو کار شبانه روزی ما است.

* چرخه قیمت گذاری دارو سنتی است
وزیر بهداشت تصریح کرد: چرخه قیمت گذاری دارو اشکال دارد. سنتی و مربوط به 30 سال قبل است. گاهی تصمیمات نادرستی در مورد برخی داروها گرفته شده است به طور مثال روی آنتی بیوتیک ها سرمایه گذاری شده و مانند ایران خودرو بابت محصول 70 تا 80 درصد بالاتر از قیمت جهانی دریافت می شود و اسم آن را تصمیم استراتژیک گذاشته اند و مردم باید هزینه آن را بپردازند.
هاشمی تاکید کرد: سیاست خارجی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی باید با قدرت اقتصادی تناسب داشته باشد؛ برای دستیابی به آرمان های والا لازم است که اقتصاد قوی داشته باشیم. برخی ها می خواهند از طریق رانت و بیراهه به منافع ملی آسیب برسانند در حالی که باید از تولید داخلی حمایت شود.
وی افزود: بخشی از قیمت گذاری دارو، دولتی است بنابراین گاهی در سیاست گذاری ها دچار تناقض می شویم البته نظام قیمت گذاری دارو از ابتدا دچار مشکل بوده است.
وی اظهار داشت: در شرایط فعلی برخی شرکت های دارویی روی داروهایی هدف گذاری کرده اند که حاشیه سود بالایی دارد.
وزیر بهداشت با تاکید بر افزایش ذخایر استراتژیک دارو گفت: اکنون دولت در تخصیص ارز در وهله اول حامی تولید داخل است، ما در داروهای وارداتی با سه مشکل نیاز بیماری های صعب العلاج، ذائقه بیماران و انتخاب پزشکان رو به رو هستیم.
دو داروی جدید امروز برای درمان آلرژی و کنترل دیابت با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رونمایی شد. این دو دارو شامل نئوتادین Neotadin و گلوریپا Gloripa است./ ایرنا

کپی