اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹

آتش سوزی آتن 50 کشته برجای گذاشت / رقص مرگ 50 یونانی در میان شعله های اتش

آتش سوزی آتن 50 کشته برجای گذاشت / رقص مرگ 50 یونانی در میان شعله های اتش

آتش‌سوزی در حومه آتن که از روز گذشته آغاز شده و همچنان ادامه دارد تا کنون 50 کشته بر جای گذاشته است، سخنگوی دولت یونان اعلام کرده این آتش‌سوزی به صورت کمربندی در حال گسترش است.

ایران آنلاین /یونان

 

 در پی بروز آتش‌سوزی مهیب در حومه آتن پایتخت یونان بیش از ۵۰ نفر کشته و دست کم ۱۷۲ نفر زخمی شدند. حداقل ۱۶ تن از زخمی‌های این حادثه کودک هستند. افراد نجات یافته از آتش به بیمارستان منتقل شده‌اند، اما حال ۱۱ نفر از آنان وخیم اعلام شده است.

دیمیتریس تزاناکوپولس، سخنگوی دولت یونان شامگاه دوشنبه یکم مرداد با تایید این آمار اعلام کرد این آتش‌سوزی‌ها در حومه آتن روی داده و به صورت کمربندی گسترش یافته است. بیشتر قربانیان این آتش‌سوزی افرادی بودند که در اقامتگاه تفریحی ماتی واقع در ۴۰ کیلومتری شمال شرقی آتن در کنار ساحل دریا حضور داشتند. آنها هنگام بروز حادثه یا درون هتل یا در خودرو به دام افتادند.

طبق آخرین اخبار، این آتش‌سوزی تا بامداد سه‌شنبه هنوز به طور کامل مهار نشده است. آتش در ماتی از نفس افتاده اما در غرب آتن، در منطقه «کینه‌تا» به سرعت در حال گسترش است.

تا صبح سه‌شنبه گمان می‌رفت تنها ۲۰ نفر در این آتش‌سوزی جان باخته‌اند، اما با کشف چندین جسد دیگر از جمله ۲۶ جسد در حیاط یک مجتمع، آمار قربانیان افزایش یافت. این مجتمع درست در کنار دریا قرار دارد اما ظاهرا سرعت پیشروی آتش به حدی بوده که ساکنان نتوانسته‌اند خود را به آب برسانند و امروز جسد سوخته ۲۶ تن از آنها پیدا شده است.

۴ جسد هم روی دریا پیدا شده است. این افراد هم ظاهرا در حال فرار از شعله‌های آتش جان خود را از دست داده‌اند.

سخنگوی دولت یونان با اعلام این که نیروهای امداد با کمک بالگرد و قایق در حال جستجوی افراد به دام افتاده در آتش در سواحل دریا هستند، همچنین از احتمال افزایش شمار قربانیان خبر داد.

شاهدان عینی گفته‌اند سراسر شب دوشنبه تا بامداد سه‌شنبه دود غلیظی آسمان منطقه آسیب دیده را فرا گرفته، برق بعضی مناطق قطع شده و ترافیک سنگینی در جاده‌های منطقه وجود داشت.

با فرا رسیدن شب کار بیش از ۶۰۰ آتش‌نشان یونانی که در نواحی آسیب‌دیده به ویژه در منطقه رافینا مشغول اطفا حریق بودند، دشوارتر شد.

آلکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان که سفرش به بوسنی را ناتمام گذاشته و به آتن بازگشته است، با اعلام این مطلب در جلسه ستاد بحران این کشور گفت نه فروند بالگرد و هشت فروند هواپیما برای اطفای آتش در نظر گرفته شده بود، اما مأموریت آنها هنگام شب لغو شد.

شعله‌های آتش در بعدازظهر دوشنبه با بادی که بیش از ۱۰۰ کیلومتر در ساعت سرعت داشت، تیزتر شد و گسترش یافت. حومه آتن روز دوشنبه در حالی طعمه حریق شد که دمای هوا در منطقه به بیش از ۴۰ درجه می‌رسید.

یونان از کشورهای خارجی برای مهار آتش و نجات شهروندانش کمک خواسته است. تاکنون برخی کشورها از جمله قبرس و اسپانیا برای کمک به دولت یونان در خاموش کردن آتش و نجات افراد به دام افتاده اعلام آمادگی کرده‌اند. پانوس اسکورلتیس، وزیر کشور یونان روز سه‌شنبه گفت رژیم صهیونیستی نیز نیروی کمکی به این کشور فرستاده است.

سخنگوی دولت یونان با اعلام این که آتش از ۱۵ جبهه آتن را به محاصره خود در آورده، اعلام کرد این کشور برای شناسایی دقیق کانون‌های آتش از آمریکا درخواست پهپاد کرده است.

منشأ این آتش‌سوزی مهیب هنوز معلوم نیست اما نیکوس توسکاس، وزیر کشور یونان گفت که «احتمالا» این حادثه فجیع حاصل آتش‌افروزی عمدی بوده است.

در یونان در فصل تابستان آتش‌سوزی و به ویژه در مناطق پر درخت اطراف آتن بی‌سابقه نیست. آخرین مورد آتش‌سوزی مهیبی که در این کشور به وقوع پیوست در سال ۲۰۰۷ بود که در پلوپونز روی داد. در آن آتش‌سوزی دست کم ۷۷ نفر جان باختند و ۲۵۰ هزار هکتار از جنگل‌ها، مراتع و زمین‌های کشاورزی منطقه نابود شد./ یورونیوز

 

کپی