اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

ریزترین روبات جهان ساخته شد

ریزترین روبات جهان  ساخته شد

ریزترین روبات جهان در حالی طراحی و ساخته شده است که تنها یک دهم میلیمتر ضخامت دارد و دارای مدارهای الکترونیکی مینیاتوری است.

ایران آنلاین /به گزارش نیواطلس، این روبات که محصول مهندسان دانشگاه ام آی تی است، مواد تشکیل دهنده آن به گونه ای طراحی شده است که باعث می شود روبات یادشده بتواند به راحتی در هوا یا بر روی آب شناور و معلق بماند و نسبت به جمع آوری اطلاعات مورد نیاز اقدام کند.

هدف اصلی از طراحی این روبات تسهیل جمع آوری داده های مختلف در مورد شرایط آب و هوایی است. تولید روبات های در ابعاد کوچک با توجه به ضرورت استفاده از انبوهی از قطعات الکترونیک در طراحی این محصولات پیشرفته یک چالش جدی محسوب می شود، اما پژوهشگران سرانجام توانسته اند قطعات الکترونیکی در ابعاد یک میلیونیم تا یک میلیاردیم متر طراحی کنند که تولید میکروروبات ها را ممکن می کند.

این نوع روبات ها علاوه بر حوزه هواشناسی در زمینه هایی همچون علوم پزشکی، مهندسی و نظامی نیز کاربرد خواهند داشت و با آنها می توان انبوهی از امور از وضعیت پالایش مواد نفتی در پالایشگاه ها تا وضعیت سلامت بدن انسان را به طور آنی و لحظه به لحظه کنترل کرد.

محققان دانشگاه ام آی تی می گویند این فناوری هنوز مراحل شکل گیری آغازین خود را سپری می کند و در آینده بسیاری از حوزه های علمی و صنعتی را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

/مهر

کپی