اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹

با حسگر هوشمند از پوست خود محافظت کنید

با حسگر هوشمند از پوست خود محافظت کنید
بیتا میرعظیمی

محققان آمریکایی اولین حسگر الکترونیکی پوشیدنی را طراحی کردند که با قرارگیری روی ناخن انگشت، میزان ورود اشعه مادون قرمز به بدن را اندازه گیری کرده و اطلاعات و داده های موجود را از طریق یک تلفن هوشمند به کاربر ارسال می کند. اطلاعات حاصله در حفظ سلامتی و ایمنی از ابتلا به سرطان های شایع در پوست کاربر کمک رسان است.

ایران آنلاین /به گزارش ویربل تکنولوژیک، کمپانی زیبایی و سلامت پوست (L'Oreal) با همکاری برخی از متخصصان پوست به رهبری پروفسور جان راجرز، اولین حسگر کوچک و بدون باتری اندازه گیری اشعه مادون قرمز (UV) را طراحی و تولید کرده است.

متخصصان این طرح تحقیقاتی، پس از صرف ماه ها تلاش بی وقفه به این نتیجه رسیدند که قرار دادن یک حسگر بر روی ناخن دست می تواند بازخورد دقیق تری از میزان ورود اشعه UV به بدن را ارائه کند.

با اتصال این حسگر هوشمند به ناخن انگشت کاربر، اطلاعات مربوط به ورود اشعه مادون قرمز به بدن اندازه گیری شده و از طریق یک گوشی هوشمند با سیستم عامل  به کاربر( iOS یا Android) ارسال می شود. برای ارسال اطلاعات به گوشی هوشمند نیاز به فشار دادن دگمه ای نیست؛ چرا که تنها با قرارگیری این حسگر روی تلفن هوشمند، اطلاعات و داده ها به صورت بی سیم منتقل می شود.

نحوه عملکرد این حسگر هوشمند در اوایل سال جاری در بخش هایی از ساحل و استخرهای ایالات متحده امریکا به طور آزمایشی اجرا شد. در این طرح آزمایشی  بیش از 1 میلیون حسگر به طور رایگان در میان مردم توزیع شد.  نتایج حاصله قابل توجه بود؛ چرا که در نتیجه استفاده این حسگر 34 درصد از کاربران متوجه شدند که به اشتباه از کرم های ضد آفتاب با درصد spf  پایین استفاده می کردند.37 درصد نیز اعلام کردند در تشخیص میزان کرم ضد آفتاب به درستی عمل کردند.

این کمپانی L اعلام کرده است این فناوری هوشمند تا سال 2019 به بازارهای جهانی عرضه شده و در دسترس همگان قرار خواهد گرفت.

 

 

 

کپی