اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹

کره شمالی:کره جنوبی پایان جنگ را اعلام کند

کره شمالی:کره جنوبی پایان جنگ را اعلام کند

کره شمالی از همسایه جنوبی خود خواست به توافقات سران دو کشور در قالب بیانیه صلح پانمونجوم عمل کرده و به صورت رسمی پایان جنگ سال 1953 میلادی شبه جزیره کره را اعلام کند.

ایران آنلاین / خبرگزاری رسمی کره شمالی امروز دوشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: کره جنوبی وظیفه دارد به تعهدات سران عمل کرده و پایان جنگ را اعلام نماید.

از زمان پایان جنگ در سال 1953 میلادی تا کنون منطقه شبه جزیره کره در حالت شبه جنگی بسر می برد زیرا طرفین دارای پیمان متارکه نبرد هستند اما رژیم دایمی صلح را امضا نکرده اند.
کره شمالی بارها خواستار آن شده است که چنین توافقی رسما میان دو کشور شکل گیرد و دولت و وزارت خارجه این کشور نیز بیانیه هایی در این ارتباط منتشر کرده اند.
بیانیه کره شمالی می افزاید که رهبران دو کشور در جلسه تاریخی ماه آوریل (اردیبهشت) در سال جاری میلادی در روستای صلح با برقراری رژیم دایمی صلح و پایان رسمی جنگ کره به توافق رسیدند.
تارنمای 'یوریمیزوکاری' نیز در تازه ترین گزارش خود اعلام پایان جنگ کره و برقراری رژیم دایمی صلح را یک تعهد بر دوش دولت کره جنوبی و 'مون جائه این' رییس جمهوری این کشور پس از پایان دیدارش با 'کیم جونگ اون' رهبر کره شمالی دانسته است.
کره شمالی در روزهای اخیر لبه تیز انتقادهایش را متوجه مسئولان کره جنوبی کرده و بتدریج هشدارها وتهدیدهایی به این کشور داده است تا در بهبود روابط و برقراری رژیم صلح تعلل نشان ندهد.
کره شمالی اعلام رسمی پایان جنگ کره و متارکه نبردها را وظیفه تاریخی کره جنوبی دانسته است که این کشور نباید بیش از این از آن طفره برود.
امروز تارنمای میاری از رسانه های حامی کره شمالی و بسیاری از رسانه های دیگر این کشور در داخل و خارج، یکپارچه کره جنوبی را در بحث پایان متارکه جنگ خطاب داده و بر اعلام رسمی آن از سوی کره جنوبی تاکید ورزیده اند.
خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی می نویسد که کره شمالی از تعلل آمریکا و کره جنوبی برای پایان دادن رسمی به جنگ و امضای رژیم دایمی صلح ناخرسند است و بتدریج از این کشورها می خواهد تا این موضوع را فیصله دهند.
در همین حال امروز خانم 'کانگ کیوانگ وا' وزیر خارجه کره جنوبی که از سفر آمریکا به کشورش بازگشته است، گفت: به رغم درخواست های کره شمالی، فشارها بر این کشور کاهش نخواهد یافت.
او همچنین اظهارنظرها و اخبار مربوط به کاهش تحریم ها و کاسته شدن از فشارهای اقتصادی علیه کره شمالی را رد کرد و گفت که تحریم ها و فشارهای تجاری و اقتصادی بر پیونگ یانگ تا خلع سلاح هسته ای ادامه خواهد یافت.
وی در خصوص درخواست کره شمالی برای اعلام پایان جنگ کره و برقراری رژیم دایمی صلح نیز گفت که خیلی سخت بتوان زمان آن را اعلام کرد.
دو کره ظاهرا می خواهند امسال پایان رسمی دوران متارکه جنگ اعلام شود اما واشنگتن تاکید می ورزد که این موضوع باید پس از خلع سلاح هسته ای کره شمالی اتفاق بیفتد.

/ایرنا

کپی