اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

رییس جدید « فراکسیون زنان مجلس» کیست؟

رییس جدید « فراکسیون زنان مجلس» کیست؟

فاطمه اولاد قباد نماینده تهران با ۱۵ رای به عنوان رییس فراکسیون زنان مجلس برای سال سوم مجلس دهم انتخاب شد/

ایران آنلاین /   فاطمه اولاد قباد نماینده تهران با ۱۵ رای به عنوان رییس فراکسیون زنان مجلس برای سال سوم مجلس دهم انتخاب شد.

ظهر روز گذشته بعد از اینکه اولین جلسه علنی مجلس بعد از دو هفته تعطیلی به پایان رسید، زنان نماینده با عجله خود را به محل فراکسیون زنان رساندند چراکه قرار بود سومین انتخابات هیئت رئیسه فراکسیون زنان مجلس دهم برگزار شود.

انتخاباتی که از مدتها پیش درخصوص چگونگی برگزاری آن حرف و حدیث زیادی مطرح شده بود و دو سال ریاست انتخابی پروانه سلحشوری، ظاهرا به مذاق برخی اعضا خوش نیامده بود. به همین دلیل برخی با نقدهای تندی نسبت به اینکه از اول قرار بوده است ریاست فراکسیون چرخشی باشد، به برگزاری انتخابات سال دوم با جدا شدن از فراکسیون زنان و تشکیل فراکسیون زنان و خانواده به بهانه اینکه بتوانند در فراکسیون از ظرفیت مردان مجلس نیز استفاده کنند؛ جدا شدند.

گفتنی است انتخابات هیات رئیسه فراکسیون زنان در حالی برگزار شد که پروانه سلحشوری، رئیس دو ساله فراکسیون پیش از این اعلام کرده بود که با هدف چرخشی شدن و استفاده از ظرفیت سایر اعضا در هیات رئیسه، برای سال سوم نامزد نمی‌شود. البته پیش از برگزاری جلسه شنیده شد که فریده اولادقباد، معصومه آقاپور و طیبه سیاوشی سه نامزد ریاست فراکسیون هستند، ولی با رسمی شدن جلسه، طیبه سیاوشی اعلام کرد که قصد کاندیداتوری ریاست فراکسیون را ندارد و تنها آقاپور، نماینده مردم شبستر و اولاد قباد، نماینده مردم تهران در مجلس برای کاندیداتوری ریاست اعلام آمادگی کردند.

در این انتخابات که با حضور برخی رسانه‌ها و ناظر هیات رئیسه مجلس برگزار شد؛ سکینه الماسی تنها غایب جلسه بود و از فراکسیون 17 نفره زنان، 16 نماینده زن در جلسه حاضر شدند. 16 نفری که در روند رای‌گیری‌ها و اعلام آرا پس از شمارش نشان می‌داد که همچنان یک نفر با وجود حضور در جلسه به هیچ یک از گزینه‌های هیات رئیسه سال سوم فراکسیون رای نداده است و صرفا حضوری تزئینی داشته است.

**ایران تنها تهران نیست
جلسه فراکسیون زنان با تلاوت آیاتی از قرآن کریم با صدای زهرا سعیدی، نماینده مبارکه آغاز شد و پروانه سلحشوری، رئیس فراکسیون زنان بعد از آغاز جلسه فراکسیون متبوعش؛ دستور جلسه فراکسیون را برگزاری انتخابات هیات رئیسه اعلام کرد. او با بیان اینکه روز یکشنبه زمان برگزاری کمیسیون‌ها است و باید زودتر بعد از جلسه نمایندگان به جلسات کمیسیون های تخصصی خود بروند از نامزدهای ریاست فراکسیون خواست خیلی کوتاه به معرفی برنامه های خود برای یک سال آینده فراکسیون بپردازند.

ابتدا آقاپور صحبت‌هایش را بیان کرد و به عنوان اولویت برنامه‌هایش گفت که باید به دغدغه و مشکلات زنان شهرستان‌ها هم به طور جدی در فراکسیون زنان پرداخته شود؛ چرا که مشکلات آنها با مشکلات زنان تهرانی متفاوت است. نماینده مردم شبستر همچنین تاکید کرد که حتی مشکلات زنان حاشیه‌نشین تهران هم با زنان تهران متفاوت است و ایران صرفا تهران نیست.

**فراکسیون زنان را شورایی اداره می‌کنیم
پس از او؛ فریده اولاد قباد دیگر نامزد ریاست فراکسیون زنان به بیان برنامه‌های اولویت دار خود در خصوص زنان پرداخت. او با بیان اینکه «مطالبات صنفی و سیاسی را مدنظر خواهیم داشت»؛ تاکید کرد: «17 خانم عضو فراکسیون زنان پیگیر مطالبات به حق زنانی هستند که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند. این امید و انتظار را داریم که بتوانیم در مجلس هم مطالبات صنفی و هم مطالبات سیاسی آنها را پیگیری کنیم. همچنین با کمک همه شما قصد داریم فراکسیون را شورایی اداره کنیم.»

این جلسه حاشیه‌هایی هم به همراه داشت. در زمان ارائه برنامه از سوی اولاد قباد؛ نمایندگان می گفتند که به شما رای می دهیم و از توضیحات و برنامه‌های شما قانع شدیم. برخی هم با شوخی عدد چهار را به نشانه موافقت نشان می دادند و می گفتند که نظرشان نسبت به او مثبت است و با چهار-چهار گفتن فضای جلسه را از حالت جدی به فضای توام با شوخی تبدیل می کردند. بعد از توضیحات اولادقباد نسبت به برنامه هایش که بر سه محور برنامه ریزی برای زنان سرپرست خانوار، زنان بدسرپرست و زنان آسیب دیده بود اولویت دیگر برنامه هایش را به دختران اختصاص داد.

**یک نفری که در انتخابات شرکت نکرد!
پس از اظهارات اولاد قباد، آقاپور که به عنوان رقیب او در انتخابات ثبت نام کرده بود، اعلام کرد که به نفع اولاد قباد از انتخابات کناره گیری می‌کند و با انصراف از این رقابت، فضایی از همدلی را به نمایش گذاشت. پس از رای‌گیری؛ فریده اولاد قباد با 15 رای رئیس فراکسیون زنان شد.

بنابراین پس از پایان انتخابات ریاست فراکسیون نوبت به انتخاب نواب رئیس رسید. نمایندگان زن اصرار داشتند که آقاپور با توجه به کناره‌گیری از ریاست فراکسیون؛ نایب رئیس اول شود. سمیه محمودی، نماینده شهرضا هم به عنوان نامزد دیگر نایب رئیسی ثبت نام کرد که آقاپور با 15 رای و محمودی با 13 رای به عنوان نواب رئیس فراکسیون انتخاب شدند. در ادامه رای گیری؛ برای کرسی سخنگویی فراکسیون نیز حمیده زرآبادی و زهرا ساعی کاندیدا شدند که زرآبادی با اختلاف یک رای و کسب 8 رای به عنوان سخنگوی فراکسیون زنان انتخاب شد. خدیجه ربیعی و زهرا سعیدی نیز در انتها به عنوان دبیران فراکسیون انتخاب شدند.

بنابراین پس از پایان جلسه پروانه سلحشوری، رئیس پیشین فراکسیون زنان با اشاره به برنامه های فراکسیون زنان طی دو سال گذشته و طرح های مهمی که در اولویت کاری آنها بوده است پرداخت. او در این راستا به «ابتکار» گفت: «به عنوان کسی که همه اقشار زنان را در نظر می گیرد، در فراکسیون زنان نه تنها یک گروه از زنان را مدنظر قرار دادیم، بلکه این انعکاس را درباره موضوعات مربوط به زنان سرپرست خانوار، جوانان، ورزشکاران، دختران و دانشجویان لحاظ کردیم. همچنین به دنبال مطالبه امور زنان در ابعاد مدیریتی بودیم و سعی کردیم با جریان‌سازی یک گفتمان در جامعه راه بیندازیم تا مطالبات و خواست زنان در جامعه جدی‌تر خودش را نشان دهد.»

**اقلیت 17 نفره مجلس ولی یکصدا و منسجم
سلحشوری همچنین تاکید کرد: «درخواست زنان این است که جامه بداند مجلس صرفا گروهی از مردان نیستند و زنان هم به عنوان یک اقلیت 17 نفره اما یکصدا در مجلس حضور دارند و این صدا می تواند فعال باشد.» او افزود: «این فعالیت نه تنها در حوزه زنان بلکه در حوزه های مختلف خود را نشان داده است و مثلا در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری برای وزارت‌خانه شدن آن با قدرت ورود کردیم تا دوباره به مجلس برگردد. همچنین در زمینه لایحه حمایت از معلولان زنان مجلس خیلی فعال عمل کردند.» رئیس سال های اول و دوم فراکسیون زنان با طرح این موضوع که «ممکن است اختلاف سلیقه و تفاوت رویکردی دربین زنان وجود داشته باشد ولی در دوسال گذشته در بزنگاه‏های حساس زنان با یکدیگر تعامل خوبی داشته اند»، تاکید کرد: «همگی با هر طیف فکری سیاسی و جناحی به خوبی در کنار یکدیگر برای حل مشکلات تا حد توان همکاری داشته و کمک کرده‌اند.»

او همچنین با اشاره به انتقادی که نسبت به او در ورود به موضوعات از طرف اعضا بیان می شد، به «ابتکار» گفت: «البته شاید یکی از مواردی که زیاد به من به عنوان رئیس فراکسیون زنان خرده می گرفتند، این ایراد است که خیلی محوری عمل می کردم در حالی که خانم اولاد قباد رئیس جدید فراکسیون تاکید داشت که در اداره فراکسیون شورایی عمل خواهد کرد.» سلحشوری ادامه داد: «نکته‌ای که نیاز به صحبت دارد این است که هرگاه موضوعی نیاز به همدلی و همراهی همه خانم‌ها داشت همراهی می کردند و مواردی را که استارت می زدیم تا حد امکان پیش می بردند.» او با اشاره به طرح هایی که در حال نهایی شدن هستند گفت: «در حال حاضر هم به مرور در حال به نتیجه رسیدن بحث برابری دیه زن و مرد هستیم که برای من به شخصه مسئله بسیار مهمی است و پیگیر هستیم تا آن را به سرانجام برسانیم. همچنین بحث دیگر موضوع حضانت و ولایت فرزندان بعد از فوت پدر به مادر است که پیگیری کرده‏ایم و همچنان دنبال تحقق آن هستیم.»

این نماینده مردم تهران در مجلس با تاکید بر بحث «تبعیض مثبت» که از سوی فاطمه حسینی ارائه شده است، گفت: «البته این طرح ناقص است و به قرار شده دولت در این باره لایحه بدهد. ما نیز نظرات تکمیلی خود را در این باره در لایحه فوق اصلاح خواهیم کرد تا تکمیل شود.»

عضو فراکسیون زنان مجلس با اشاره به چند طرح مهمی که در دوسال گذشته توسط فراکسیون زنان مطرح شده و به سرانجام رسیده است؛ تصریح کرد: «افزایش حداقل سن ازدواج را به طور جدی پیگیری کرده و دنبال مصوب شدن آن در مجلس هستیم. همچنین در به نتیجه رسیدن مواردی در برنامه ششم توسعه دستاوردها و موفقیت های زیادی داشته ایم که همه آنها به نتیجه رسیده اند. درباره بحث های نظارتی در مدیریت زنان و بحث حضور زنان در ورزشگاه‌ها هم که در مراحل نهایی است و به اتمام رسیده است. از جمله مواردی است که به اتمام رسیده اند.»

سلحشوری همچنین به 3 طرح مهم فراکسیون زنان اشاره کرد و به «ابتکار» گفت: «3 طرح مهم شامل افزایش حداقل سن ازدواج ، تابعیت، خروج زنان از کشوربدون اذن شوهر، 3 طرح مهم فراکسیون زنان در دو سال گذشته هستند که پیگیری های زیادی در این باره شده است ولی هنوز به صحن نیامده اند و پیگیر به نتیجه رسیدن آنها هستیم.» نماینده مردم تهران در مجلس دهم همچنین با تاکید بر این موضوع که «اگر چه برای سال سوم دیگر در جایگاه ریاست فراکسیون زنان قرار ندارم ولی به این معنی نیست که مطالبات زنان را پیگیری نخواهم کرد»، به «ابتکار» گفت: «من همچنان در حوزه زنان فعال خواهم بود و تعامل خود را با رسانه‌ها حفظ خواهم کرد.»

**اعلام اولویت‌های فراکسیون به زودی با حضور رسانه‌ها
در ادامه فریده اولاد قباد، رئیس جدید فراکسیون زنان نیز در گفت وگو با «ابتکار» به اولویت و برنامه های یک سال جدید خود در فراکسیون اشاره کرد و گفت: « به زودی برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت خود برای فراکسیون زنان مطرح خواهم کرد و قرار است اقدامات اساسی در حوزه زنان سرپرست خانوار، زنان آسیب دیده و زنان بد سرپرست اعمال کنیم. همچنین برنامه هایی را در حوزه دختران با حضوررسانه ها ارائه خواهم داد.»

اولاد قباد افزود: «با توجه به اینکه از 25 سال خدمت من در آموزش و پرورش 5 سال مسئولیت بانوان و زنان آموزش و پرورش را بر عهده داشتم؛ در حمایت از زنان بی سرپرست و بد سرپرست و آسیب دیده اجتماعی فعالیت هایی انجام داده‌ام و تاکید می‌کنم در فراکسیون زنان نباید دختران جامعه را فراموش کنیم.»/ روزنامه ابتکار

کپی