اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹

بغداد مخالف ایجاد پایگاه‌های دائمی آمریکا در خاک خود

بغداد مخالف ایجاد پایگاه‌های دائمی آمریکا در خاک خود

سفیر عراق در مسکو گفت: من معتقدم که دولتمان با حضور بی‌وقفه پایگاه‌های آمریکایی موافقت نخواهد کرد. دولت عراق چندین بار به صراحت اعلام کرده که میزبان هیچ پایگاه نظامی آمریکایی نیست و ما بر این امر تاکید داریم که حاکمیت عراق اولویت نخست است ، لذا تصمیم درخصوص تاسیس پایگاه‌های نظامی تنها توسط دولت گرفته می‌شود نه دیگران.

ایران آنلاین /سفیر عراق در مسکو اعلام کرد، دولت بغداد هرگز با استقرار پایگاه‌های دائم آمریکایی در خاک خود موافقت نمی‌کند.

 حیدر منصور العذاری، سفیر عراق در مسکو گفت  که نمی‌داند آیا آمریکا طرح‌هایی برای تاسیس پایگاه‌های نظامی در عراق دارد یا خیر؟

وی در ادامه افزود:  من بر این باورم که این مساله صحت نداشته باشد؛ چرا که آمریکا نیروهایش را از عراق در سال ۲۰۱۱ میلادی خارج کرد و قصد ندارد پایگاهی دائمی در این کشور تاسیس کند. نظامیان آمریکایی که همچنان در عراق باقی مانده‌اند و نقش مشاوره نظامی دارند اما هیچ سخنی درخصوص تاسیس پایگاه‌های نظامی مطرح نیست.

این اظهارات در واکنش به آن ایراد شد که جوزف ووتل، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در خاورمیانه اعلام کرد، ناتو در فصل پاییز یک پایگاه نظامی در عراق افتتاح خواهد کرد.

وی گفت: نقش اصلی این پایگاه آموزش خواهد بود و افتتاح این پایگاه در پیشرفت نیروهای امنیتی عراق و اصلاح بخش امنیتی آن تاثیر خواهد داشت.

العذاری خاطرنشان کرد: در صورتی که واشنگتن بخواهد پایگاه‌های نظامی در بغداد تاسیس کند، دولت عراق با آن موافقت نخواهد کرد و "نه" خواهد گفت.

/ایسنا

کپی