اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

محموله مخدر« پان» لو رفت

محموله مخدر« پان» لو رفت

محموله مخدر «پان» که به تازگی به جمع مواد مخدرهای جهش یافته سنتی وارداتی به کشور افزوده شده است، در گمرک دوغارون به کمک سگ های موادیاب کشف شد.

ایران آنلاین / هرچند وزن 13 کیلوگرمی این محموله از نظر عددی قابل توجه نیست اما با توجه به آثار زیانبار استعمال اینگونه مخدرهای جهش یافته که در بین قشر جوان و نوجوان شایع است و نیز ارزانی آن در مقایسه با دیگر مخدرها، کشف آن اهمیت می یابد.

پان یکی از خطرناک ترین مواد مخدر به شمار می رود که پایه مخدر آن گیاهی به همین نام است اما افزودنی های خطرناکی دارد و مصرف آن اعتیاد آور بوده و عوارض کوتاه مدت و بلندمدت شدیدی را به دنبال دارد.
این ماده مخدر در اشکال مختلف بصورت پودر، آدامس، پاستیل، قرص های مکیدنی یا جویدنی و تحت عنوان خوشبوکننده دهان با طعم های مختلف از جمله نعناع یا ادویه معطّر و با قیمت بسیار ارزان گاهی در بسته بندی زر ورق آلومینیومی و گاهی داخل دستمال کاغذی کوچک عرضه می شود.
دلیلی که مصرف‌کنندگان پان را به سمت آن می‌کشد، سرخوشی موقت و شادی کاذب ناشی از مصرف آن است؛ پان که به صورت آدامس (جویدنی) و پاستیل (مکیدنی) وارد کشور می‌شود، لثه‌ها را از بین می برد زیرا نیکوتین آن به سرعت از طریق مخاط دهان جذب شده و سبب بدرنگی دندان ها و زمینه ساز بروز سرطان‌های دهان، حنجره و لثه می‌شود.
گمرک دوغارون که این محموله در آنجا کشف شده، در شرق ایران و در مرز افغانستان قرار دارد و یکی از گمرکات اصلی کشور در کشف قاچاق کالا و مواد مخدر است؛ این گمرک در سال گذشته پس از گمرکات شهید رجایی، جلفا، گمرک غرب تهران، رازی، فرودگاه امام و باشماق، در رتبه هفتم کشفیات قاچاق قرار گرفت.
ماموران گمرک دوغارون پس از مشکوک شدن به یک دستگاه خودرو، اقدام به توقف آن کرده و پس از بازرسی این وسیله نقلیه موفق شدند، 13 کیلوگرم مخدر پان را که به شیوه ای ماهرانه در آن جاسازی شده بود، کشف کنند که تحویل مقام های قضایی شد.
سال گذشته 360 مورد انواع مواد مخدر سنتی و صنعتی و پیش‌سازها به وزن 153 تن در گمرکات ایران شناسایی و کشف شد؛ گمرک ایران به دلیل عملیات های موفق در کشف مواد مخدر توانست در میان گمرکات جهان مقام نخست را در کشف مواد مخدر کسب کند./ ایرنا 
 

کپی