اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
حریرچی مطرح کرد:

مراجع قضایی در مورد حکم پرونده مرحوم کیارستمی افکار عمومی را توجیه کنند/ محرومیت از ارز دولتی در انتظارشرکت های متخلف تجهیزات پزشکی

مراجع قضایی در مورد حکم پرونده مرحوم کیارستمی افکار عمومی را توجیه کنند/ محرومیت از ارز دولتی در انتظارشرکت های متخلف تجهیزات پزشکی

ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت گفت: داروخانه مکلف به ارائه فاکتور رسمی هستند و اگر افراد در خصوص مسائل دارویی مشکل دارند باید به سامانه اطلاعات دارویی غذا و دارو اطلاع دهند و اگر در خصوص قیمت دارو با مسئله‌ای روبرو شدند به سامانه اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو مراجعه کنند.

ایران آنلاین / ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت صبح امروز در نشست خبری که در ساختمان مرکزی وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: وزارت بهداشت با وجود همه محدودیت‌های مالی و با حمایت دولت و مجلس در حال انجام اقدامات عمرانی برای ارائه خدمت‌رسانی هر چه بهتر به مردم است و این پروژه‌ها بیشتر برای مردم با درآمد کم و متوسط ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: طی چند ماه اخیر 16 پروژه بیمارستانی با هدف اضافه شدن یک هزار و 463 تخت در فضایی بالغ بر 146 هزار متر مربع و اعتباری به میزان 7 هزار و 315 میلیارد ریال افتتاح شده است.

۴۵ بیمارستان جدید در حال افتتاح است
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه تا یک سال آینده 45 پروژه بیمارستانی  با ظرفیت 6 هزار و 23 تخت بیمارستانی و در فضایی بالغ بر نیم میلیون متر مربع و با اعتباری در حدود 3 هزار و 50 میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: طی یک سال آینده 19 کلینیک ویژه شامل محل ویزیت پزشک، رادیولوژی، آزمایشگاه و سایر امکانات سرپایی در فضایی بالغ بر 500 هزار متر مربع آماده بهره‌برداری و افتتاح می‌شود.

حریرچی اضافه کرد: تا یک سال دیگر 44 کلینیک ویژه در فضایی بالغ بر 163 هزار متر مربع و با اعتباری حدود 4 هزار و 776 میلیارد ریال و آماده بهره‌برداری می‌شود که در این کلینیک‌های ویژه، ارائه خدمات بهداشتی درمانی با تعرفه دولتی و تحت پوشش بیمه و نظام ارجاع انجام می‌شود.

اصلاح سیستم تاسیسات زیربنایی 400 بیمارستان
وی عنوان کرد: اصلاح سیستم تأسیسات زیر بنایی 400 بیمارستان بالای صد تختخوابی با اعتباری بالغ بر 3 هزار و 500 میلیارد ریال و به میزان 7 هزار و 250 تخت در فاز اول انجام می‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: طی چند ماه اخیر 282 خانه بهداشت روستایی، 72 مرکز خدمات جامع روستایی، 191 محل زیست پزشکان در مناطق دور، 98 پایگاه سلامت شهری، 68 مرکز خدمات جامع شهری درفضای 155 هزار و 450 متر مربع و با اعتبار 2 هزار و 237 میلیارد ریال در حال بهره‌برداری است.

حریرچی تأکید کرد: تا یکسال آینده 2 هزار و 200 پروژه بهداشتی با اعتباری بالغ بر 6 هزار و 471 میلیارد ریال به بهره‌برداری می‌رسد و همچنین 909 خانه بهداشت روستایی، 189 مرکز جامع بهداشتی روستایی، 598 محل زندگی پزشکان در مناطق محروم، 263 پایگاه سلامت شهری، 199 مرکز خدمات جامع شهری شامل رادیولوژی، آزمایشگاه و سایر امکانات سرپایی افتتاح می‌شود.

مردم تخلفات را به 190 اعلام کنید
وی در خصوص تماس‌های برخی افراد متخلف به بیماران با هدف اخاذی گفت: طی دو سال اخیر گزارش‌هایی از تماس افراد متخلف به خانواده بیماران با نام بیمارستان‌ها برای  واریز پول داشتیم که به طور رسمی اعلام می‌کنیم پرداخت و هرگونه واریز وجه با درخواست تلفنی مطلقا غیر قانونی است و همه واریز‌ها باید از طریق مراجع و حساب‌های دولتی و به صورت مکتوب و با مهر به افراد اعلام شود.

حریرچی با اشاره به اینکه متأسفانه برخی از افراد سودجو به اسم مسئولان اقدام به اخاذی و انجام اقدامات غیر قانونی می‌کنند، افزود: ما طی چند ماه اخیر موارد اندکی از تخلف در داروخانه‌ها و تجهیزات پزشکی شاهد بودیم که اینگونه موارد انگشت شمار هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت عنوان کرد:  مردم باید در صورت مشاهده هر گونه تخلف، مورد را پلیس 100  یا سامانه  190 وزارت بهداشت در میان بگذارند.

وی تصریح کرد: داروخانه ها مکلف به ارائه فاکتور رسمی هستند و اگر افراد در خصوص مسائل دارویی مشکل دارند باید به سامانه اطلاعات دارویی غذا و دارو اطلاع دهند و اگر در خصوص قیمت دارو با مسئله‌ای روبرو شدند به سامانه اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو مراجعه کنند.

گشایش اعتبارات مالی برای شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی از روز چهارشنبه
سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: گشایش اعتبارات مالی برای شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی از روز چهارشنبه انجام می‌شود و آغاز آن به وسیله سازمان غذا و دارو  اعلام می‌شود.

حریرچی اظهار کرد: همه بیمارستان‌های کشور باید تجهیزات مورد نیاز بیماران را خود تهیه و از اعزام آن‌ها به خارج از بیمارستان خودداری کنند.

ماجرای واردات خودرو لوکس چه بود؟
وی در خصوص ماجرای واردات خودرو بیان کرد:، وزارت بهداشت 25 هزار میلیارد ریال به واردات 400 خودرو آمبولانس تخصیص داده است؛ بودجه وزارت بهداشت به طور متوسط 25 هزار میلیارد تومان است و 10 هزار میلیارد تومان هم بیمه سلامت اعتبار دارد، مگر واردات 400 خودرو برای ما چقدر سود ایجاد می‌کند که برای این رقم بخواهیم آبروی خودمان را ببریم؛ با این وجود  برخی  افراد خبرهایی  مبنی بر اشتباهات مسئولان وزارت منتشر می‌کنند .

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: در بیمه‌نامه باربری برای تعداد 400 دستگاه آمبولانس قرارداد بسته شده است؛ گواهی ثبت آماری، ثبت آمبولانس، شرکت بازرسی و کیفیت استاندارد ایران، تصویب‌نامه هیئت دولت، قرارداد خرید، اسناد بازرسی کیفیت، نامه‌ رسمی در مورد تعداد آمبولانس‌ها، گواهی شرکت‌ خارجی و اسناد رسمی واردات آمبولانس بوده که اکنون موجود است و امروز خبرنگاران می‌توانند این مدارک را مشاهده کنند.

محرومیت از ارز دولتی در انتظارشرکت های متخلف تجهیزات پزشکی
حریرچی ادامه داد: ما بر ارز دریافتی شرکت‌ها نظارت می‌کنیم و اگر بیمارستان دولتی و خصوصی بالاتر از نرخ معمول کالایی خریداری کند، در زمره  متخلفان به شمار می‌آیند و مجازات خواهند شد، مجازات شرکت‌های متخلف تجهیزات پزشکی شامل محرومیت از ارز دولتی، لغو مجوز ورود و اعطای آن به شرکت‌های دیگر است و در نهایت متخلفان به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: از ابتدا خریداران تجهیزات پزشکی و دارو کالای خود را از شرکت‌های مشخصی تهیه می‌کرده اند که ما تمام شرکت‌هایی را که ارز به آن تخصیص پیدا کرد اعلام کردیم، این روند طبق مطالبه افکار عمومی بود که ما آن لیست ها را تایید و از خریداران درخواست می کنیم آن لیست را اعلام کنند.

وی افزود: تخلف‌هایی که صورت می‌گیرد یک روالی‌دارند، در این بابت برخی شرکت‌ها کار خود را درست انجام می دهند، بسیاری از شرکت‌های وارد و تولید‌کننده هموطنان ما هستند و ما باید سعی کنیم آنها را جذب کنیم اما در این بین متخلفانی هم وجود دارند که ما با شرکت‌های متخلف وارد کننده و تولیدکننده برخورد خواهیم کرد، اگر کالایی با دلار  4هزار و 200 تومانی وارد شده است، باید با این قیمت محصول خرید و فروش شود.

تصمیم گیری در راستای تصویب تعرفه پرستاری در منزل
وی مبنی بر برگزاری جلسه بین سازمان نظام پرستاری و وزارت بهداشت عنوان کرد: وزارت بهداشت با سازمان نظام پرستاری بر سر مسائل مختلف جلساتی را برگزار می کنند و توافقاتی در زمینه اعطای یک سری از اختیارات به سازمان نظام پرستاری انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری بر اساس مصوبه دولت در سال 86 به تصویب رسیده اما اعتبارات لازم در آن دولت و مجلس وقت در این طرح در نظر گرفته نشده است.

حریرچی ادامه داد: ما سعی داریم تعرفه پرستاری در منزل را به تصویب برسانیم و بر اساس الزامات برنامه ششم مراجع ذیصلاح باید اقداماتی را در راستای اجرای تعرفه پرستاری انجام دهند.

حوزه بهداشت و درمان در همه دنیا پرچالش است
وی ادامه داد:‌ حوزه سلامت در همه کشورها طی چهار دهه اخیر دچار چالش شده است که بیشتر به دلیل تغییر چهره بیماری‌ها است.

حریرچی با اشاره به اینکه برای ایجاد هماهنگی ارزی در حوزه سلامت جلسات متعددی انجام می‌شود افزود: در کشور انگلیس یک سوم تیترهای رسانه ‌ها مربوط به حوزه سلامت است که این مسئله نشان دهنده پر چالش بودن حوزه بهداشت و درمان در همه جای دنیا است.

سخنگوی وزارت بهداشت عنوان کرد: بیمه ها منابع خود را بر اساس استطاعت مالی از طریق حق بیمه از خانواده‌ها دریافت می کنند تا بیمه‌ها بتوانند در زمان بروز خسارت هزینه‌های جاری حوزه سلامت را بپردازند.

کارانه پزشکان و پرستان بسته به بیمارستان متفاوت است
سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص میزان مطالبات و کارانه پزشکان و پرسنل حوزه سلامت گفت: میزان بدهی کارانه پزشکان و پرسنل بستگی به مراکز درمانی و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور متفاوت است و هر چقدر بیمارستان‌ها بزرگتر و تخصصی تر باشد قدرت مالی به دلیل ضریب نیروی انسانی نسبت به تخت‌های موجود بیشتر است و بر خلاف تصور هر چه بیمارستان‌ها کوچک باشد قدرت مالی کمتر است.

حریرچی اظهار کرد: برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی در شهرهای کوچک هستند ضریب اشکال تخت آن بیمارستان‌ها به دلیل مراجعه مردم به مراکز درمانی در مراکز استان‌ها پایین است به همین دلیل کارانه افراد و مطالبات پزشکان نسبت به سایر بیمارستان بزرگ و تخصصی تفاوت دارد.

وی عنوان کرد: به دلیل چینش بیمارستانی و سابقه مدیریتی مدیران از لحاظ کارانه برخی از بیمارستان‌های پیشرو هستند و برخی از مراکز درمانی و به خصوص در مناطق محروم کارانه‌شان با تأخیر بیشتری پرداخت می شود.

تاخیر در پرداخت مطالبات پزشکان و پرستاران باید به 4 ماه برسد
سخنگوی وزارت بهداشت عنوان کرد: کارانه پزشکان در برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی زیر نظر استان‌های برخوردار به دلیل نداشتن بیمارستان‌های تحت پوشش کمتر از سایر نقاط کشور است.

وی با اشاره به اینکه علی رغم مشکلات زیاد تأخیر در پرداخت کارانه ها کمتر از متوسط 23 سال گذشته است، افزود: بر اساس برنامه‌ها باید تأخیر در پرداخت مطالبات به طور متوسط به 4 ماه برسد ولی به دلایل متعددی این مسئله هنوز حاصل نشده است.

حریرچی اظهار کرد: مطالبات کارانه پزشکان خانواده به مراتب کمتر از سیستم درمانی است و درآمد پزشکان طرحی وابستگی کامل به  سیستم دولتی دارد.

مراجع قضایی در مورد حکم پرونده مرحوم کیارستمی افکار عمومی را توجیه کنند
سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص حکم نهایی پرونده مرحوم کیارستمی اظهار کرد: محکمه قضایی کشور مسئولیت اصلی رسیدگی به پرونده مرحوم کیارستمی را دارد که در این راستا دادگاه رسیدگی در سازمان نظام پزشکی برگزار شده است و آنها باید در این خصوص اعمال نظر کنند.

وی ادامه داد: در زمان حیات مرحوم کیارستمی وزیر بهداشت پیگیر وضع سلامتی ایشان بود و توصیه‌های لازم را به مرحوم کیارستمی و خانواده‌اش کردند و امروزه اطلاع‌رسانی در این زمینه باید از طریق مراجع قضایی انجام شود تا افکار عمومی به طور کامل توجیه شوند.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه تاخیر زیاد در برخی از پرونده‌های خاص مسئله را پیچیده می‌کند، افزود: در خصوص پرونده‌هایی که در دادگاه‌های قضایی رسیدگی می شود ما نمی‌توانیم اعمال نظر کنیم زیرا در این مرحله ذیصلاح نیستیم ولی به طور کلی اگر خانواده فرد یا وکیل مرحوم کیارستمی در مورد مراحل درمان از وزارت بهداشت توضیحاتی بخواهند اصول اخلاقی حکم می‌کند آنها را مطلع کنیم و باید توجه داشت که در هیچ صنفی همه کارها به طور صد درصد به درستی انجام نمی‌شود و ممکن است مسائلی در جریان انجام امور ایجاد شود.

دولت خبیث آمریکا سلامت مردم را نشانه رفته است
سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: یاوه‌گویی‌های امروزه ترامپ نشان دهنده این است که دولت خبیث آمریکا نه تنها با نظام و کشور ما بلکه با مردم مشکل دارد و قصد آسیب رساندن سلامت مردم ایران دارد.

وی اضافه کرد: خوشبختانه اکثر داروهای مورد نیاز کشور تولید داخل است و امروزه علی رغم یاوه‌گویی‌های آمریکا یک شرکت آمریکایی در حوزه تجهیزات پزشکی قراردادی با کشور ایران امضا کرده است تا برخی ملزومات پزشکی را در داخل ایران تولید کند و این مسئله نشان می‌دهد هیچ کس حتی مردم آمریکا به حرف های سخیف ترامپ گوش نمی‌دهند و از یاوه‌گویی‌های او تبعیت نمی‌کنند.

وی با اشاره به اینکه توسعه صادرات در زمینه تجهیزات پزشکی یکی از برنامه‌های مهم وزارت بهداشت محسوب می‌شود، عنوان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده قرار است توسعه صادرات تجهیزات پزشکی از 24 میلیون به 240 میلیون دلار افزایش پیدا کند و ما کانال‌های مختلفی را برای تامین سلامت مردم در اختیار داریم و من قول می‌دهم که هیچ گونه مشکلی در این خصوص ایجاد نشود و وزارت بهداشت با برنامه‌ریزی‌های انجام داده خود را برای دوران سخت کشور به طور کامل آماده کرده است.

جنجال برای واردات تجهیزات پزشکی زیبایی
وی ادامه داد: در شرایط فعلی کشور برخی از شرکت‌های خارجی قصد واردات تجهیزات زیبایی را به کشور را دارند که این موضوع با توجه به مسائل ارز در اولویت اصلی وزارت بهداشت قرار ندارد اما متاسفانه برخی از افراد با ایجاد سر و صداهایی قصد دارند به خطر افتادن سلامتی مردم را تظاهر کنند من در اینجا می‌گویم که وزارت بهداشت به طور کامل مراقب سلامت مردم است.

حریرچی اضافه کرد: در اکثر موارد هیچ ضرورتی در مصرف مکمل‌ها و به خصوص نوع خارجی آن در کشور وجود ندارد اما برخی از شرکت‌ها با وجود ممنوع شدن واردات مکمل‌های آمریکایی‌ سعی در واردات آن دارند.

حوزه سلامت و درمان از سیاسی کاری خارج شود
وی با اشاره به اینکه کشور ما توانایی تولید مکمل را به طور کامل دارد، اظهار کرد: اگر در هر حوزه ای سیاسی کاری شود ما توصیه می‌کنیم حوزه سلامت و درمان از سیاسی کاری خارج شود زیرا این کار حربه دشمن و آمریکاست و رسانه‌ها باید مراقب باشند تا در زمین دشمن بازی نکنند./ باشگاه خبرنگاران جوان

کپی