سیدعباس صالحی روز دوشنبه در دیدار «عبدالحمید کاشا» مدیرعامل خبرگزاری الجزایر و هیات همراه به روابط دیرینه ، خوب و رو به گسترش دو کشور در زمینه های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی اشاره کرد و گفت: نگاه ما به الجزایر صرفا به عنوان یک کشور نیست بلکه ما به عنوان دوست و برادر به دولت و ملت الجزایر می نگریم.

ایران آنلاین / وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به هجمه های رسانه های بیگانه علیه ایران و الجزایر، گفت: بر این باورم که تبادل تجربیات خبرگزاری های ایرنا و واج (خبرگزاری الجزایر) می تواند فرصتی مغتنم و گامی به سوی استقلال رسانه ای دو کشور قلمداد شود.

وی با اشاره به قرار گرفتن در آستانه سالگرد انقلاب و استقلال الجزایر، ضمن تبریک این مناسبت به دولت و مردم این کشور، اظهار داشت: انقلاب این کشور انقلابی بر پایه وحدت و همدلی رقم خورد.
عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به روابط دیرینه و رو به گسترش ایران و الجزایر، امضای بیش از 80 سند همکاری را نشانه عمق این روابط و تعاملات درعرصه های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی بر شمرد.
صالحی خاطر نشان کرد: در حوزه های فرهنگی و هنری در دهه اخیر روابط دو کشور رو به گسترش و تکامل بوده به نحوی که تاکنون برنامه های زیاد فرهنگی و هنری به میزبانی دو کشور برگزار شده و همچنان ادامه دارد که از آن جمله می توان به برگزاری هفته های فرهنگی و فیلم اشاره کرد.
وی همچنین ضمن یادآوری مشترکات فراوان میان ایران و الجزایر، افزود: خوشبختانه دو کشور در رابطه با مسائل مختلف، مواضع مشترکی دارند که دفاع از مردم مظلوم فلسطین، مبارزه با تروریسم و افراطی گرایی و همچنین موضوع برجام و هجمه های بی امان بیگانگان از آن جمله است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به روابط خوب رسانه ای دو کشور نیز اشاره کرد و افزود: با توجه به سفر اخیر دکتر هاشمی مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی به الجزایر و متقابلا سفر همتای الجزایری به تهران، این رفت و آمدهای دو طرفه بیانگر تعمیق روابط و آغاز فصل جدید ارتباط رسانه ای میان دو کشور است که باید با جدیت به صورت دو جانبه دنبال شود.
صالحی، سفرها و مراودات حرفه ای را نقطه عطفی در آغاز روابط جدید رسانه ای میان تهران و الجزیره بر شمرد و گفت: معتقدم رسانه ها می توانند فرصت های دوباره ای برای دولت ها و ملت ها پدید آورند و بسترها و زمینه های لازم را برای این تعاملات فراهم کنند./ایرنا