اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹

واکنش‌ها به پیشنهاد برگزاری انتخابات زودرس / حمایت از دولت به جای القای ناکارآمدی

واکنش‌ها به پیشنهاد برگزاری انتخابات زودرس / حمایت از دولت به جای القای ناکارآمدی

باهنر: «زیرآب زدن» درست نیست/ ظریف: هدف دشمن نه روحانی و نظام، بلکه ایران است/ مصباحی مقدم: دولت توان مدیریت بحران ها را دارد/ بهشتی‌پور: خودی‌ها را مأیوس نکنید

ایران آنلاین /  همزمان با اعلام تدابیر مجموعه حاکمیت برای مواجهه با آنچه جنگ اقتصادی امریکا علیه کشور خوانده می‌شود، برخی پیشنهادات و زمزمه‌ها درباره دولت به نظر می‌رسد در جهت مخالف این تدابیر ویژه است. این پیشنهادات اگر چه مورد استقبال فعالان و کارشناسان سیاسی قرار نمی‌گیرد، اما طرح آنها در شرایط فعلی به گفته کارشناسان چه بسا پیام‌های نادرستی از ایران به جهان مخابره می‌کند و در داخل کشور هم چه بسا القای ناامیدی باشد.

اخیراً سید حسین موسویان از دیپلمات‌های پیشین در گفت‌وگویی با روزنامه همشهری، پیشنهاد استعفای دولت و انتخابات زودرس را مطرح کرده است. از سویی دیگر برخی زمزمه‌ها مبنی بر عدم کفایت رئیس جمهوری هم مطرح می‌شود و همزمان برخی هجمه‌ها و تهمت‌ها و ادعاهای ناروا و بی اساس علیه دولت هم ادامه می‌یابد چنانکه اخیراً کتابی با عنوان «حسن روحانی در یک نگاه» به قلم کامران غضنفری از نویسندگان نزدیک به جبهه پایداری در فضای مجازی منتشر شده که سراسر توهین و تهمت به رئیس جمهوری است.
اگر چه نیت و هدف ارائه کنندگان این پیشنهادها در یک ردیف نیستند چنانکه سید حسین موسویان و مدعیان طرح عدم کفایت رئیس جمهوری و نویسنده کتاب موهوم قطعاً در یک جایگاه و طیف نیستند، اما واکنش‌ها به این پیشنهادها حکایت از آن دارد که قاطبه کارشناسان حوزه سیاست چنین راهکارهایی را نه مشکل‌گشا که مشکل‌افزا می‌دانند. موسویان در بخشی از گفت‌وگوی خود گفته است: «برای ایجاد اجماع و وحدت داخلی نیاز به درک درست از شرایط داخلی و خارجی کشور، فداکاری و ازخودگذشتگی است.
با این وضع، مشکلات اقتصادی فعلی مردم و منافع کلان ملی کشور 2 قربانی اصلی اختلافات فعلی جناح‌های سیاسی داخلی هستند. بزرگان نظام باید قبل از هرچیز دراین مورد چاره‌اندیشی کنند؛ حتی به قیمت یک خانه‌تکانی اساسی در دولت یا حتی استعفای دولت فعلی و برگزاری انتخابات زودرس، زیرا استمرار وضع فعلی تا 2 سال دیگر، ممکن است موجب لطمات غیرقابل جبران شود.»
 

باهنر: «زیرآب زدن» درست نیست


دیروز موضوع طرح عدم کفایت رئیس جمهوری که از سوی برخی طیف‌های تندرو مخالف دولت زمزمه می‌شود، در نشست خبری محمدرضا باهنر، دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری مطرح شد.
باهنر اما پاسخ مثبتی به خواسته تندرو‌ها نداد و راهکار حل مشکلات فعلی را وحدت مقام‌های کشور دانست. او گفت: «اگر قرار باشد یک قرارگاهی را تأسیس کنیم، اقتصادی است و نه لزوماً نظامی که سیاستش هم مشخص است که اقتصاد مقاومتی است و نیاز این قرارگاه هم مشخص است که همان وحدت مقام‌های کشور و نیروهای سیاسی و اقتصادی است  که به ایران اسلامی چشم دوخته‌اند. معاون اول رئیس جمهوری این قرارگاه را تأسیس کرده‌اند، بنابراین زیرآب زدن و آجر از زیر پا کشیدن درست نیست.»
 

ظریف: هدف  دشمن نه روحانی و نظام، بلکه ایران است
سخنان محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در جمع اعضای اتاق بازرگانی ایران هم چه بسا واکنشی بود به همین زمزمه‌ها و طرح‌های مشکوک. ظریف که به ندرت درباره سیاست داخلی اعلام موضع می‌کند، دیروز به مخالفان دولت و آنها که برای زمینگیر کردن دولت نقشه می‌کشند، یادآور شد که هدف دشمنان نه فقط روحانی و نظام بلکه کل ایران است.
او گفت: «ما در ایران از اصولگرا، اصلاح‌طلب، بی‌خط، مخالف جمهوری اسلامی ایران یا مخالف دولت همه در یک کشتی نشسته‌ایم و اکنون هدف دشمنان نه نظام ایران، نه دولت روحانی، بلکه هدف ایران است. این ایران است که اکنون برای تحقق برخی از اهداف و تمایلات مانع است، می‌خواهند ایران را نابود کنند. خیال نکنید که اگر آقای روحانی رفت و اصولگرایان آمدند، موفق می‌شوند. بعضی‌ها خیال نکنند که اگر جمهوری اسلامی ایران رفت، آنها سر کار می‌آیند. اکنون ایران یعنی این جغرافیا و موجودیت عظیم پرافتخار تاریخی با این مردم و توانمندی‌ها و امکانات مورد هدف است و ان‌شاءالله ما این هدف را ناکام می‌کنیم.»

دولت توان مدیریت بحران ها را دارد

غلامرضا مصباحی مقدم
سخنگوی جامعه روحانیت مبارز

پیشنهاد استعفای دولت و انتخابات زودرس و همچنین برخی زمزمه‌ها مبنی بر طرح عدم کفایت رئیس جمهوری  در شرایط فعلی به هیچ وجه قابل دفاع نیست. در حالی که هم در داخل کشور با مشکلات اقتصادی روبه‌رو هستیم و هم در سطح بین‌الملل با اعمال فشارهای خارجی و عمدتاً از سوی امریکا مواجه هستیم، اولویت اول تدبیر و ایستادگی دولت و ملت در برابر مشکلات و ناامید نشدن است. ما پیش از این با وضعیت به مراتب بدتر از این هم روبه‌رو بوده‌ایم. در زمان جنگ که درآمدهای ارزی کاهش یافته بود و هم قیمت نفت بسیار پایین بود، ما با تحمل سربلند بیرون آمدیم و شرایط را مدیریت کردیم. در حال حاضر که وضعیت ارزی ما به نسبت دوره‌های حاد گذشته  نامناسب نیست. دیدیم که اخیراً سران قوا هم پیام وضعیت موجود را درک کرده و تدابیر مهم اقتصادی را در برابر جنگ اقتصادی امریکا علیه کشور اتخاذ کرده‌اند. کاش این تصمیم یکی دو سال پیش گرفته می‌شد. بنابر این ما توان و امکانات مناسب برای مواجهه با شرایط جدید را داریم. دولت باید از همه ظرفیت‌های موجود استفاده کند و دستگاه‌ها و نهادهای مختلف هم در این جنگ اقتصادی کمک و همراه دولت باشند. در جاهایی اگر شرایط موجود اقتضا کرد و لازم بود که معطوف به وضعیت اقتصادی جدید تغییراتی در دولت انجام شود هم قطعاً کمک کننده خواهد بود و راه آن بسته نیست. به هر روی سمت و سوی اقدامات و تصمیمات باید در جهتی باشد که به مردم آسیب نرسد اگر چه تبعات این جنگ اقتصادی غیرقابل انکار است اما شرایط کشور ما به گونه‌ای نیست که اظهار نگرانی شدید و مواضعی اتخاذ شود که قدرت مدیریت وجود ندارد. زمزمه طرح عدم کفایت رئیس جمهوری مختص زمانی است که رئیس دولت واقعاً قدرت، توان و مدیریت کشور را نداشته باشد. با شناختی که از آقای روحانی داریم بخصوص اینکه ایشان 20 سال دبیر شورای عالی امنیت ملی بوده و در دوران جنگ هم بخوبی ایفای نقش کرده و سابقه چند دوره حضور در مجلس شورای اسلامی را نیز در کارنامه خود دارد، نمی‌توان حکم به ناتوانی رئیس جمهوری داد. بیان این قبیل پیشنهادها بیش از آنکه کمک کننده به حال و وضع اقتصاد کشور و مردم باشد، خواسته یا ناخواسته القای تفرق و پمپاژ یأس در جامعه است و نمی‌تواند واجد منطق درست و قابل دفاع باشد. دولت باید برخی رویکردها را در مواجهه با شرایط جدید اصلاح کند که گام‌هایی در این راستا برداشته و دیگران هم باید به آن کمک کنند. ما با اتحاد دوران سخت گذشته را پشت سرگذاشته‌ایم و فکر می‌کنیم در دوره فعلی هم به لحاظ امکانات و توان مدیریتی این ظرفیت در همین دولت وجود دارد که این دوره را هم پشت سر بگذاریم.

خودی‌ها را مأیوس نکنید

حسن بهشتی‌پور
کارشناس مسائل بین‌الملل

خروج امریکا از توافق هسته‌ای شرایط ویژه‌ای را بر سیاست خارجی ایران حاکم کرده است. در چنین شرایطی که بی‌تردید کشورمان در موقعیت پیچیده و مهم تاریخی قرار گرفته است، ایجاد تردید در رویکرد سیاست خارجی‌اش می‌تواند رسماً به تضعیف تدابیری بینجامد که مقام‌های ایرانی در روزهای دشوار آینده باید در پیش گیرند. ضمن آنکه منتقدان باید بدانند سیل انتقادات را متوجه چه کسانی کنند. دیگر کمتر کسی تردید دارد که رئیس جمهوری امریکا تا به امروز به هیچ یکی از توافقنامه‌های مهم بین‌المللی امریکا پایبند نمانده است و رسماً بر هر توافق چندجانبه‌ای که با هدف پایان بخشیدن به مشکلات دوجانبه و چندجانبه کشورها منعقد شده، خط بطلان کشیده است. اینجا طرف انتقاد اصلی ما باید دولتی باشد که رسماً با یک رویکرد تک جانبه، بی اعتمادی ایجاد کرده و فقط برجام نبوده است که از سوی این کشور مورد هجمه قرار گرفته است.
به این ترتیب ترامپ چنان که مورد انتقاد بسیاری از نزدیک‌ترین شرکای تاریخی امریکا قرار گرفته باید مورد عتاب و خطاب منتقدان داخلی قرار گیرد نه اینکه مخالفان با هجمه به دولت و ربط دادن مشکلات اقتصادی که امریکا با مانع‌تراشی‌های زیاد در ایجاد آن نقش مؤثری دارد، زمزمه‌های تغییر دولت یا بی‌کفایتی دولت را مورد پیگیری قرار دهند.
پیگیری این موضوع به آن معناست که عده‌ای در داخل راه را اشتباه می‌روند و به جای اینکه دولت امریکا را مورد انتقاد قرار دهند و با یک عزم ملی برای مقابله با مواجهه کنونی امریکا با ملت ایران همراهی کنند، خود دولت ایران را نشانه می‌روند و زیر سؤال می‌برند. برای من عجیب است که چطور مثلاً تیم ملی فوتبال ایران که در برابر تیم اسپانیا حتی شکست می‌خورد ولی شکست مقتدرانه‌اش از دید مردم مغفول نمی‌ماند و مورد حمایت واقع می‌شود و یکپارچه 80 میلیون ایرانی از آن حمایت می‌کنند اما برخی در داخل در مواجهه با یکی از مهم‌ترین موضوعات سیاست خارجی کشور ما که بیش از هر زمان دیگری نیاز به انسجام و حمایت ملی دارد، میدان را خالی می‌کنند و جای شاکی و متشاکی را عوض می‌کنند. هر چند ممکن است این عده بگویند این فشارها به دولت باعث می‌شود که دست دولت در عرصه مذاکرات خارجی باز شود و به عنوان یک عامل پشتیبانی از دولت عمل کند اما در این باره باید گفت که طرف مقابل ارزیابی کاملی از تحولات سیاسی ایران دارد و نگاه‌های مختلف را پیگیری می‌کند بنابراین بهترین سیاست در شرایط فعلی این است که از دولت و حاکمیت در برابر امریکا حمایت شود و خودی‌ها را به خاطر خدمتی که انجام می‌دهند مأیوس نکرد. یعنی طرف مقابل باید احساس کند که با 80 میلیون ایرانی متحد رو‌به‌روست نه با ملتی که برخی جریان‌هایش بر سر اختلافات جناحی، فشارهای خود را در چنین موقعیت مهمی از تاریخ ایران تا سطح اعلام بی کفایتی رئیس جمهوری بروز می‌دهند./ ایران 

کپی