اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹
سید ضیاء هاشمی در دیدار با همتایان اروپایی ، آسیایی و عربی درجلاس بین المللی خبرگزاری ها و رسانه های جهان

تاکید مدیرعامل ایرنا برهمکاری رسانه ای برای ارتقای صلح جهانی

تاکید مدیرعامل ایرنا برهمکاری رسانه ای برای ارتقای صلح جهانی

هاشمی به دعوت رسمی همتای روس خود در اجلاس بین المللی خبرگزاری ها و رسانه های جهان تحت عنوان عنوان «آینده رسانه ها در مواجهه با چالش های جدید»که همزمان با همایش بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ 2018 برگزار شد، شرکت و در حاشیه اجلاس با همتایان اروپایی ، آسیایی و عربی در سن پترزبورگ کرد.

ایران آنلاین / ایران و روسیه در آینده مشکلات بیشتری با آمریکا خواهند داشت

مدیرعامل ایرنا در نخستین برنامه کاری خود در حاشیه این اجلاس، با « دیمیتری کیسلیوف» مدیرعامل گروه رسانه ای « راسیا سودنیا» روسیه ملاقات کرد و دو طرف در این دیدار بر لزوم توسعه و تعمیق همکاری های رسانه ای به منظور مقابله با چالش های پیش رو و هم افزایی در مسیر استفاده حداکثری از ظرفیت های رسانه ای دو کشور تاکید کردند.
همتای روس هاشمی با اشاره به روابط خوب مسکو و تهران در عرصه های مختلف به ویژه حوزه رسانه، گفت: ما با استفاده از ظرفیت انتشار خبرهای خود به 32 زبان خارجی، آماده انعکاس توانمندی ها و موضع گیری های ایران در سطح بین المللی هستیم.
وی افزود: ما روزهای یکشنبه یک برنامه تلویزیونی مخصوص داریم که معمولا در آن درباره سیاست های ایران صحبت می شود و هر وقت درباره سیاست های خوب ایران بحث می شود شمار مخاطبان برنامه افزایش می یابد.
کیسلیوف اضافه کرد: ما با ایرنا همکار هستیم و می توانیم خیلی صادقانه این همکاری ها را توسعه دهیم.
مدیرعامل راسیا سودنیا برای اثبات ابرازعلاقه بین ملت های ایران و روس گفت که خانواده اش به ایران سفر کرده اند و حتی در خانه خود فرش ایرانی دارد.
وی درعین حال تاکید کرد: تصویری که از ایران در رسانه های غربی ارایه می شود، انباشته از اشتباهات و غلط های فاحش و ابتدایی است که حتی ارزش بحث کردن و انتقاد هم ندارد.
کیسلیوف تصریح کرد: به طور قطع با توجه به موضع گیری و رفتارهای دونالد ترامپ، ایران و روسیه در آینده مشکلات بیشتری با آمریکا خواهند داشت و در این شرایط ارزش دوستان واقعی برای ایران بیشتر مشخص خواهد شد.

تاکید بر هم افزایی رسانه های ایران و روسیه
مدیرعامل ایرنا هم در این دیدار از موضع گیری ها و نگاه های مثبت گروه رسانه ای راسیا سودنیا نسبت به مسایل ایران تشکر کرد و گفت: ما آماده گسترش هرچه بیشتر ارتباطات رسانه ای با همکاران خود در روسیه هستیم.
هاشمی به اقدام خبری سوگیرانه جریان رسانه ای مسلط غربی از ایران اشاره کرد و افزود: همان گونه که می بینید موضع گیری های ترامپ روز به روز غیرمنطقی تر و غیرقابل پیش بینی می شود.
وی تاکید کرد: همین شرایط ضرورت گام برداشتن رسانه های ایران و روسیه در مسیر همکاری های جدی تر و شفاف تر به منظور هم افزایی در برابر هجمه های غالب رسانه ای غرب را دو چندان می کند.
مدیرعامل ایرنا اظهارداشت:هم افزایی رسانه های ایران و روسیه می تواند از شدت تاثیرات انگاره سازی های غلط رسانه های غربی درباره واقعیت هر دو کشور بکاهد.
هاشمی خاطرنشان کرد که ایرنا با استفاده از ظرفیت های خود به ویژه در بخش اخبار بین الملل و با استفاده از اخبار منتشره به 9 زبان در مسیر معرفی درست روسیه و موضع گیری های مسکو در عرصه بین المللی گام برمی دارد.
وی با اشاره به امضای تفاهمنامه همکاری بین ایرنا و راسیا سودنیا در گذشته بر لزوم به روزسازی و تقویت آن به ویژه در حوزه همکاری های تصویری و چند رسانه ای تاکید کرد.
این پیشنهاد با استقبال طرف روس مواجه شد.
مدیرعامل ایرنا خاطرنشان کرد: افکار عمومی ایران انتظار دارد که روسیه به عنوان یک همسایه، اقتدارش در مقابل غرب روز به روز بیشتر شود.

نوشتن هرگونه مطاب علیه ایران ممنوع است
ملاقات با « اصلان اصلانوف» مدیرعامل خبرگزاری دولتی جمهوری آذربایجان « آذرتاج» دومین برنامه کاری هاشمی در حاشیه اجلاس بین المللی خبرگزاری ها در سن پترزبورگ روسیه بود.
اصلانوف با اشاره به « پیوند های عمیق تاریخی، مذهبی و فرهنگی میان باکو و تهران» تاکید کرد بر همین اساس « نوشتن هر گونه مطلب ضدایرانی را در آذر تاج ممنوع کرده ام». وی به روابط رو به رشد باکو و تهران در ابعاد گوناگون هم اشاره کرد و گفت: ایران و جمهوری آذربایجان، کشورهایی همسایه و برادرند و پیشرفت و اقتدار هر کدام از آنها مایه خوشحالی دیگری است.
مدیرعامل آذرتاج که ریاست دوره ای اتحادیه خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه «اوانا» را در اختیار دارد، پیشنهاد کرد که با توجه به جایگاه تاریخی ایرنا در این اتحادیه، نشست سال جاری کمیته اجرایی این سازمان بزرگ خبری در تهران برگزار شود.

 رسانه ها بستر ساز تقویت روابط تهران و باکو باشند
مدیرعامل ایرنا هم با اشاره به روابط رو به گسترش تهران و باکو تاکید کرد: رسانه ها با ایجاد شناخت در مخاطبان در زمینه توانمندی های دو کشور می توانند بسترساز تقویت و تعمیق هر چه بیشتر مناسبات ایران و جمهوری آذربایجان شوند..
هاشمی با تاکید به لزوم ارتقای سطح موافقتنامه های همکاری موجود میان ایرنا و آذرتاج ، تلاش برای بهره گیری حداکثری از امکانات اطلاع رسانی هر دو رسانه برای معرفی علایق مشترک و نیز ظرفیت های دو کشور به مخاطبان را ضروری خواند.

 خبرهای رسانه های غربی از ایران با واقعیت ها همخوانی ندارد
هاشمی سپس با خانم «برانکا دوکیچ» مدیرعامل خبرگزاری دولتی صربستان (Tanjug تانیوگ) ملاقات کرد.
خانم دوکیچ ابتدا خواستار از سرگیری همکاری ها میان ایرنا و تانیوگ شد و گفت: متاسفانه ما اخبار مربوط به ایران را از منابع دست دوم مانند رسانه های شناخته شده غربی می گیریم.
وی افزود: بدون شک بازنشر اخبار رسانه های جریان خبری مسلط غربی درباره ایران با واقعیت های این کشور همخوانی ندارد و ما امیدواریم با ایجاد افق جدیدی در زمینه توسعه همکاری های ایرنا و تانیوگ بتوانیم درمسیر رفع این مشکل گام برداریم.

 آماده از سرگیری روابط ایرنا با تانیوگ هستیم
هاشمی هم با اعلام آمادگی برای کمک به از سرگیری همکاری های رسانه ای ایرنا با تانیوگ بعد از افزون بر دو دهه قطع روابط خاطرنشان کرد: منطقه ای از اروپا که صربستان در آن واقع شده است از نظر رسانه ای برای ما اهمیت فراوانی دارد و مبادلات خبری دو خبرگزاری می تواند در ارایه تصویری واقعی از ایران در بخشی از اروپا موثر باشد.
وی با اشاره به دیدار اخیر سفیر صربستان در تهران از ایرنا و اعلام آمادگی برای توسعه مناسبات رسانه ای بین تهران و بلگراد، ابراز امیدواری کرد که کارهای مربوط به فراهم شدن امضای موافقت نامه جدید همکاری بین ایرنا و تانیوگ در حداقل زمان ممکن انجام شود.

 همکاری رسانه ای برای ارتقای صلح جهانی
مدیرعامل ایرنا دیروز پنجشنبه در نخستین روز کاری در سن پترزبورگ با مدیران ارشد خبرگزاری های ویتنام، بلغارستان، مقدونیه، مصر و اسپانیا هم دیدار و با آنان درباره راه های گسترش همکاری های دو و چندجانبه رسانه ای با رویکرد کمک به ارتقای صلح جهانی دیدار و گفت وگو کرد.
به گزارش ایرنا، اجلاس خبرگزاری ها و رسانه های جهان در حاشیه همایش بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ که از روز پنجشنبه در این شهر روسیه آغاز شده است، برگزار شد.
خبرگزاری تاس روسیه میزبانی این اجلاس بین المللی را برعهده دارد.
در این اجلاس مدیران ارشد خبرگزاری های جهان از جمله شین هوا چین، خبرگزاری فرانسه، د.پ.آ آلمان، رویترز انگلیس، ایرنای ایران ، آنسای ایتالیا، کیودو ژاپن، ای.اف.ای اسپانیا، آناتولی ترکیه، ای.پی، وال استریت جورنال و بلومبرگ آمریکا در آن شرکت کردند.
همایش بین المللی اقتصادی سنت پترزبورگ هم در یک دهه گذشته فرصتی برای دیدار و گفت وگوی نمایندگان کارگروه ها و بحث در باره مسائل مهم اقتصادی جهان شده است که روسیه و بازارهای در حال رشد و جهان بطور کل با آنها مواجه می باشند.
هاشمی در اجلاس خبرگزاری های جهان با تاکید به اینکه « خبرگزاری ها با ظهور فناوری های تازه‌ به چالش کشیده نمی‌شوند»، گفت که خبرگزاری ها تنها زمانی با چالش مواجه می‌شوند که نتوانند از این فن آوری ها استفاده و خود را با فضای جدید هماهنگ کنند.
مدیرعامل ایرنا خاطرنشان کرد: زمانی که مارشال مک ‌لوهان در سال 1962 عبارت دهکده جهانی را برای نخستین بار به کار برد، بسیاری نمی‌توانستند نقش برجسته رسانه در ایجاد چنین دهکده‌ای را تصور کنند، اما او به ‌خوبی از این نقش آگاه بود و درست به همین دلیل بود که دو سال بعد، جمله معروف «رسانه، پیام است» را ابداع کرد.
هاشمی تصریح کرد که معنای این جمله به زبان ساده‌تر این است ، « اگرچه رسانه در خودِ خبر، نقش اصلی را ندارد ؛ اما در انتقال پیام توسط خبر، نقش محوری ایفا می‌کند». 

کپی