اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸
اجلاس فرماندهان نیرو های دریایی کشور های خلیج فارس

35 هیأت نظامی دریایی حاشیه اقیانوس هند در تهران

35 هیأت نظامی دریایی حاشیه اقیانوس هند در تهران

سرلشکر باقری: ایران حاضر به انتقال تجربیاتش در مقابله با تروریسم است

ایران آنلاین /  نیروی دریایی ایران از روز گذشته میزبان یک همایش بین‌المللی است. ششمین اجلاس بزرگ فرماندهان نیروی دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیونز) IONS به میزبانی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور 35 هیأت عالی رتبه نظامی صبح دیروز در هتل اسپیناس پالاس تهران آغاز شد. در مراسم افتتاحیه این اجلاس که ریاست دوساله و دوره‌ای آن به ایران واگذار شد، سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح سخنرانی کرد. این مقام عالی رتبه نظامی کشورمان با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران مقابل امریکا و متحدانش سر تسلیم فرود نمی‌آورد، در عین حال تصریح کرد که ایران با اتکا به توان خود، دست برادری به سوی همسایگان دراز کرده است. به گزارش ایرنا، سرلشکر باقری گفت: بدون تردید نظام سنتی دو قطبی در جهان فرو پاشیده و قدرت‌های جدیدی در غرب و شرق سر برآورده‌اند.

به گفته رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، حضور گسترده واحدهای نظامی برخی قدرت‌های بزرگ و مداخلات آنها در منطقه اقیانوس هند، باعث ایجاد ناامنی بوده که نمونه بارز این ناامنی‌ها، بمباران گسترده مردم یمن در سواحل اقیانوس هند است. سرلشکر باقری افزود: امریکا و برخی دیگر از قدرت‌ها با اعزام و استقرار واحدهای نظامی به مناطقی مانند خلیج فارس، اقیانوس هند، دریای جنوب چین، دریای مدیترانه و دیگر مناطق و با بهانه‌های مختلف و بکارگیری ادبیات زور، تحریم و اتهام زنی، بی‌نظمی و آنارشی را گسترش می‌دهند. سرلشکر باقری افزود: هرگونه تغییر در شرایط امنیتی در اقیانوس هند رابطه‌ای مستقیم با امنیت سایر مناطق جهان دارد. ارتقای مؤلفه‌های مختلف امنیت در منطقه اقیانوس هند و تثبیت و تعمیق آن به معنای افزایش ضریب امنیت عمومی مناطق مختلف جهان بوده و متقابلاً وجود هرگونه تهدید یا تنش در این اقیانوس موجب به چالش کشیده شدن امنیت سایر جوامع و مناطق جهان خواهد شد. وی گفت: امنیت منطقه اقیانوس هند نیازمند حداکثرسازی تعاملات و همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف در نزد نهادها، ساختارها و کنشگران دولتی و غیردولتی است تا امنیت مطلوب و بهینه حاصل شود. سرلشکر باقری گفت: نیروهای مسلح کشور ما به‌عنوان یکی از پیشتازان مقابله با پدیده تروریسم در سطح جهان آماده است تا تجربیاتش را در اختیار کشورهای دیگر قرار دهد.
باقری در جمع خبرنگاران هم با اشاره به واگذاری ریاست این اجلاس به کشورمان به مدت دو سال گفت: در این مدت نشست‌ها و هم اندیشی‌های مختلفی برای ارتقای امنیت اقیانوس هند برگزار می‌شود. برگزاری رزمایش‌ها را نیز دنبال می‌کنیم تا روز به روز شاهد امنیت مناسب‌تر اقیانوس هند و دریاهای پیرامون آن باشیم.
 

دریادار خانزادی: امنیت مناطق دریایی جهان باید توسط کشورهای همان منطقه برقرار شود
امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران هم در این مراسم گفت: امنیت دریایی مسأله‌ای جمعی و جهانی است که متضمن زنجیره کسب ثروت و بهره‌مندی ملت‌ها از منافع دریا است. وی افزود: در مقابل منافعی که مجاورت با دریا برایمان فراهم آورده است تکالیفی داریم که اگر بموقع و با کیفیت مطلوب به آنها نپردازیم عرصه را برای حضور نامشروع دیگران فراهم کرده‌ایم.
خانزادی ادامه داد: این سرآغاز پذیرفتن ترکیبات امنیتی نامطلوبی است که با راهبرد معمای امنیتی و موازنه قدرت دستیابی به صلح و امنیت جمعی از طریق شکل‌گیری ائتلاف‌های سازنده منطقه‌ای را پیچیده و ناممکن کرده و رفتارهای غیرخطی را اشاعه می‌دهد.وی ادامه داد: شاید مهم‌ترین دلیل برای تأکید این موضوع که امنیت مناطق دریایی جهان باید در اولویت  کشورهای همان منطقه برقرار باشد این است که حضور دیگران نوعی از ترکیبات امنیتی را به منطقه تحمیل می‌کند که متضمن منافع جمعی بویژه منافع کشورهای منطقه نیست. فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به یافتن زمینه‌های همبستگی گروهی نخستین گام در این زمینه را مطالعه و گفت‌و‌گو عنوان کرد و افزود: گردهمایی و گفت‌و‌گو نخستین و مهم‌ترین گام برای افزایش آگاهی محیطی از طریق به اشتراک گذاشتن دانش، اطلاعات، عقاید و نظرات است. وی گفت: در این فرصت به همسایگان جمهوری اسلامی ایران در دریای خزر که بیشتر آنها برای نخستین بار فرصت حضور در این اجلاس را یافته‌اند نیز خیرمقدم عرض می‌کنیم و برای آگاهی حضار عرض می‌کنیم که همزمان با برگزاری اجلاس IONS فرماندهان نیروی دریایی کشورهای حاشیه دریای خزر نیز سومین نشست خود را برای دستیابی به یک توافق واحد به منظور توسعه همکاری‌ها و دستیابی به امنیت جمعی برگزار می‌کنند./ روزنامه ایران 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.