اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹
گفت و گو ایران با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

در حوزه امنیت با دیدگاه فنی کار کرده ام

در حوزه امنیت با دیدگاه فنی کار کرده ام
مینو مومنی دبیر فناوری

الزاما وزیر ارتباطات نباید امنیتی باشد. سابقه من یک سابقه روشنی است و مسله این نیست که من امنیتی بودم یا نه. بالاخره من یک سابقه ای داشتم که در حوزه فنی، امنیت کار کرده ام در واقع در حوزه امنیت با دیدگاه فنی کار کرده ام نه دیدگاه امنیتی ، من مهندس بوده ام چه در یک دستگاه امنیتی چه در وزارت ارتباطات. وظیفه مهندس هم مشخص است.

ایران آنلاین / در یکی از روزهای منتهی به پایان سال میهمان وزیر جوان بودیم. وزیری که وقتی نام او از سوی رئیس جمهوری به عنوان گزینه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات معرفی شد از هر طیف و جناحی مخالفان بسیاری صف آرایی کردند و در این میان بالاترین انتقاد به سابقه امنیتی او برمی گشت تا آنجا که حسن روحانی در دفاع از وزیر پیشنهادی با بیان اینکه این نخستین تجربه در استفاده از جوانان خواهد بود گفت: "من در شورای عالی فضای مجازی جهرمی را یک بار از طرف وزیر اطلاعات آقای علوی و بار دیگر از طرف وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، آقای واعظی دیده‌ام. ایشان همیشه امنیت و آزادی را با هم می‌دیدند. این حرف که او آزادی را به مذبح می‌برد نادرست است". به هرحال با تمام اما و اگرها عاقبت "محمد جواد آذری جهرمی" با ۱۵۲ رأی موافق، ۱۲۰ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۸۸ رأی توانست به کرسی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم دست یابد و لقب جوانترین وزیر کابینه را از آن خود کند. در این گفت وگو سعی داشتیم علاوه بر موضوعات مهم روز حوزه فاوا از وزیر جوان سوالهای شخصی نیز داشته باشیم سوالهای که وزیر با گشاده رویی به همه آنها پاسخ داد.

بسیاری شما را یک فرد امنیتی می دانند حتی جناب آقای روحانی در دفاع آخر از کابینه در خصوص شما گفتند وزیر ارتباطات باید آزادی،امنیت و فناوری اطلاعات را بداند تا بتواند از اطلاعات و آزادی مردم در فضای مجازی حراست کند شما تا چه حد خود را یک فرد امنیتی می دانید و آیا واقعا امنیتی بودن امتیازی برای وزیر ارتباطات به شمار میرود؟

الزاما وزیر ارتباطات نباید امنیتی باشد. سابقه من یک سابقه روشنی است و مسله این نیست که من امنیتی بودم یا نه. بالاخره من یک سابقه ای داشتم که در حوزه فنی، امنیت کار کرده ام در واقع در حوزه امنیت با دیدگاه فنی کار کرده ام نه دیدگاه امنیتی ، من مهندس بوده ام  چه در یک دستگاه امنیتی چه در وزارت ارتباطات. وظیفه مهندس هم مشخص است. یک مدت معاون وزیر و رییس زیرساخت بودم که وظایف مشخص داشتم حالا هم در جایگاه وزیر یک وظایف مشخص دارم. وزرای  ارتباطات مختلفی در دنیا وجود دارند که سابقه امنیتی دارند و این اتفاقی نیست که تنها در ایران اتقاق افتاده باشد به عنوان مثال وزیر ارتباطات آفریقای جنوبی سابق بر این وزیر اطلاعات این کشور بوده و وزیر ارتباطات روسیه نیز هم سابقه امنیتی دارد در ضمن وزرای دیگر کشور هم هستند که سابقه امنیتی دارند . بنابراین امنیتی بودن الزام ندارد که شما نگاه امنیتی به هر مسله داشته باشید. اما اینکه بگوییم این اپیدمی است و باید وجود داشته باشد حرف درستی نیست و در عین حال بودن آن هم چیز عجیبت و غریبی نیست.

پس چرا سابقه امنیتی شما با حاشیه های بسیاری همراه شد؟

در کشور گاهی یک ترنولوژی هایی درست میشود که در واقع این ترنولوژی تبدیل به یک مسله سیاسی میشود . در کشور برای کسی که در نهاد امنیتی کار کرده همیشه یک نکات منفی در نظر میگیرند یا مثلا میگویند کابینه امنیتی تشکیل داده اند. به نظر من اینکه فردی با سابقه امنیتی میخواهد در هر حوزه دیگری کار کند نباید این سابقه برایش یک امتیاز منفی باشد . یک فرد را باید با توجه به تواناییهایش دید. وقتی از مجموعه جدا شده که دیگر به آن مجموعه تعلق ندارد. آن چیزی که خطرناک است این است که یک فرد  نگاه امنیتی همراه با محدودیت ساز نسبت به مسایل داشته باشد. عرصه ارتباطات عرصه توسعه است نه عرصه محدودیت. اگر گسی دیدگاه محدودیت ساز داشته باشد الزاما نیاز نیست که امنیتی باشد. سابق بر این وزرای ارتباطاتی داشتیم که  میگفتند پهنای باند ۱۲۸ کیلو بیت بر ثانیه برای کل کشور کافی است. این افراد هیچ سابقه امنیتی هم نداشتند. چیزی که مضموم است این است که نگاه محدود ساز خود را به عرصه توسعه ای وارد کنیم. پاسخ من هم در زمانی که عده­ ای شبهاتی نسبت به سابقه کاری من داشتند این بود که اگر کسی باور دارد که نگاه من نگاه محدود ساز است برود و عقبه آشکار فعالیت من را ببیند . بالاخره جهرمی در رایتل،سازمان تنظیم مقررات و زیرساخت بوده نگاهش آیا در این مشاغل توسعه ای بوده یا محدود ساز؟ زمانی که یک مسله امنیتی در کشور صورت میگیرد و فردی با نام سرباز گمنام امام زمان فعالیت میکند همه چیز خوب است اما اگر همین فردی که در مجموعه ای استخوان خورد کرده میخواهد پستی بگیرد سریع میگویند این فرد امنیتی است. به هرحال از نگاه من باید ظرفیت و سابقه فرد دیده شود نه اینکه چون در یک نهاد امنیتی کار کرده پس نگاه مضموم و بدی به مسایل دارد.

در زمان فیلتر شدن تلگرام و اینستاگرام شما به صورت مشخص در شبکه های اجتماعی خود اعلام کردید که این فیلترینگ موقت است و حتی از کسب و کارهایی که ضرر هم دیدند عذرخواهی کردید که به نوبه خود این کار تحسین برانگیزی بود چرا که در زمان فیلتر شدن شبکه های مانند توییتر و فیس بوک هیچ مسوولی دلیل این محدودیت را اعلام نکرد. سوال مشخص من این است که آیا امکان داشت در سالهای گذشته از همین روش جلوی فیلتر شدن شبکه های اجتماعی نظیر فیس بوک و توییتر را گرفت؟

چون من در آن مقطع زمانی نبودم نمیدانم چه تصمیمی میتوانست اتخاذ شود تا جلوی فیلتر این شبکه ها گرفته شود. هراتفاقی شرایط خاص خودش را دارد در شرایط فعلی کسب و کار و زندگی مردم وابستگی بسیاری به شبکه های اجتماعی دارد. ممکن است در آن مقطع زمانی مسوولان چاره ای جز گرفتن این تصمیم نداشتند اما باید توضیحات لازم برای این تصمیم هم اعلام میشد و در حال حاضر هم کسانی که این سرویس ها را فیلتر کردند حضور دارند و  باید پاسخگو باشند. به نظر من نیاز است که ما در سیاست های رسانهای خودمان تجدید نظر کنیم. در زمینه استفاده از پیام رسانهای داخلی باید فرهنگ سازی و اطلاع رسانی صورت بگیرد که استفاده از این پیام رسان ها با توجه به زیرساختهایی که در کشور ایجاد شده چه مزیتهایی برای کاربران به دنبال دارد. اعتقاد شخصی بنده در موضوع رسانه این است که رسانه ها باید آزادی عملی بیشتری داشته باشند. یکی از نکات منفی تلگرام هم همین موضوع است. ما همه مردم کشور را جمع کرده ایم در فضای بسته و همه کسانی هم که می خواهند با مردم صحبت کنند را به این فضا آوده ایم اما افکار جهانی تحت تاثیر تلگرام نیست چرا که محیطش بسته است و همه مردم دنیا هم عضو آن نیستند. اما افکار جهانی تحت تاثیر اتفاقاتی که در توییتر رخ میدهد، هستند. به اعتقاد من شیوه و سیاست رسانهای ما نیاز به بازنگری دارد. البته وزارت ارتباطات متولی سیاست گذاری رسانه ای نیست  به همین خاطر هم میگویم نظر شخصی من این است.

آیا همین سیاست گذاری رسانه ای باعث شده که به این شدت تلگرام در کشور مورد استقبال قرار بگیرد و هر تصمیمی در خصوص آن با حساسیت های بسیاری همراه باشد؟

چون محدودیت رسانه ای داریم این پلتفورم پیام رسان تبدیل به پلتفورم رسانه ای شده است . این در حالی است که این دو مقوله از یکدیگر جدا هستند  و به همین علت در هیچ جای دنیا به این شدت به یک پیام رسان توجه نمیشود.

در حال حاضر شبکه اجتماعی در کشور وجود دارد که بتواند جایگزین تلگرام باشد. البته در این زمینه اعلام شده پیام رسانی به نام "ایتا" قرار است جایگزین تلگرام شود.

به عنوان وزیر ارتباطات و همچنین فردی که در فضای مجازی حضور فعالی دارم باید بگویم تا کنون اسم این پیام رسان داخلی را نشنیده ام

طبیعتا ما خدمات دولت الکترونیک، پرداخت بانکی و … را نمیتوانیم روی یک پیام رسان خارجی ببریم. اما بحث رسانه کمی متفاوت است. اگر قرار باشد تنها پیام رسان کار رساندن پیام ساده را انجام بدهد باید گفت پیام رسانهای داخلی ما این ظرفیت را دارند و این کار خیلی پیچیده ای نیست. اما وقتی انتظار دارید یک پیام رسان تبدیل به رسانه ای شود که با گذاشتن یک مطلب در یک لحظه ۵۰۰ هزار نفر آن را ببینند این قطعا  حوزه کاری اش رسانه است. توجه به این نکته بسیار اهمیت دارد که حوزه پیام رسان و رسانه را باید تفکیک و مشخص شود به نوعی که عرصه پیام رسان باید داخلی باشد و عرصه رسانه بین المللی که ما هم در آن حضور موثر داشته باشیم که با توجه به این نکات میتوانیم منطقی به  نتیجه برسیم. توجه داشته باشید در ایران به دلیل محدودیت برخی شبکه های اجتماعی مفهوم پیام رسان و رسانه یکی شده است. حالا شما میپرسید آیا میشود جایگزینی برای تلگرام داشت بنده میگویم در بخش پیام رسان بله اما در خصوص رسانه باید گفت در صورتی امکان جایگزینی یک پیام رسان داخلی به جای تلگرام امکان پذیر است که در لایه رسانه به جنبه های بین المللی آن هم نگاه شود.

یعنی میتوان پیام رسان داخلی داشته باشیم که مانند تلگرام به بستری برای کسب وکارهای مجازی هم تبدیل شود؟

چنین پیام رسانی یک پیش نیازهایی دارد از جمله اینکه بستر پرداخت داشته باشد، خدمات الکترونیکی دولت روی آن قرار گرفته باشد و… که درحال حاضر پیام رسان های داخلی ما ظرفیت های خوبی ایجاد کرده اند که کسب و کارهای داخلی ما میتوانند روی این پیام رسانهای بومی به راحتی کار کنند.

پس چرا تاکنون این پیام رسان ها مورد استقبال کاربران ایرانی قرار نگرفته اند؟

شما تلگرام را الان با این دید استفاده میکنید که یک خبری را روی آن بخوانید، خبری را از طریق آن منتشر کنید و در کنار آن خریدی را هم انجام دهید. تلگرام امروز به یک رسانه تبدیل شده و به هیچ وجه بحثهای پیام رسانی آن مورد توجه نیست. کارکرد تفاوت را هم اگر میخواهید ببینید واتس اپ یک پیام رسان است اما تلگرام در مقابل آن یک رسانه است.

پس شما میگویید بخش توسعه پیام رسان داخلی بر عهده وزارت ارتباطات است  اما بخش توسعه رسانه آن بر عهده نهاد دیگر مانند وزارت فرهنگ و ارشاد است؟

خیر بخش توسعه پیام رسان و رسانه به هیچ وجه بر عهده وزارت ارتباطات نیست.ما تنها باید زیرساخت شبکه را آماده کنیم که آماده شده است . یک از وظایفی که در مصوبه شورای عالی فضای مجازی بر عهده وزارت ارتباطات گذاشته شده این است که ما باید تسهیلاتی را برای پیام رسانهای داخلی به وجود می آوردیم که ایجاد کرده ایم و در مجموع وزارت ارتباطات متولی سیاستگذاری در فضای مجازی نیست.

از آنجا که رفع فیلتر از توئیتر دغدغه بسیاری از کاربران است در همین راستا گفت و گویی با بعضی از نمایندگان مجلس داشتیم که آیا برای این رفع فیلتر برنامه ای در دست دارند که یکی از نمایندگان بر این اعتقاد بود که مسئولینی که توئیت می کنند بیکار هستند چرا که مسئولی که دغدغه کار برای مردم داشته باشد حتی فرصت تماشای تلویزیون ندارد چه رسد به حضور در شبکه های  اجتماعی از آنجا که شما حضور فعالی در شبکه های اجتماعی دارید نظرتان در این خصوص چیست؟

در این خصوص دو دیدگاه وجود دارد. یکی دیدگاه سنتی مدیریتی است. یعنی شما تمام انرژی و وقتت را برای انجام مجموعه اقداماتی میگذارید و تمام. یک دیدگاه مدرن مدیریتی هم وجود دارد که براساس آن شما از جامعه برای انجام اقدامات خود بازخورد دریافت میکنید. شما مجموعه اقداماتی را برای مردم انجام میدهید پس باید ببینید اثرات آن در سطح جامعه به چه صورت است.  در بسیاری ازمواقع ما کاری را در وزارت ارتباطات انجام و در نهایت خلاصه ای از گزارش کار را از طریق شبکه های اجتماعی با مردم در میان میگذارم. از طریق همین اطلاع رسانی کامنتهایی دریافت میکنم و متوجه میشوم که نتوانسته ایم در خصوص یک موضوع همه جوانب را در نظر بگیریم به اعتقاد من لازمه مدیریت هوشمند استفاده از ظرفیتهایی است که شبکه های اجتماعی به وجود آورده اند مثلا در خصوص طرح رجیستری، تغییر تعرفه اینترنت و … تصمیماتی برای مردم گرفته میشود پس باید همراهی افکار عمومی را هم با خودت داشته باشی چرا که نمیتوان به افکار عمومی بی تفاوت بود.

تمام شبکه های اجتماعی که در آن فعال هستید را خودتان به روز رسانی میکنید؟

بله

چه مدت زمان برای فعالیت در شبکه های اجتماعی اختصاص می دهید؟

معمولا شب ها یک ساعت تا یک ساعت نیم وقت برای خواندن مطالبی که لازم باشد در نظر میگیریم.

هر نوع کامنتی پای پست های شما دیده شده آیا اقدام به پاک کردن و یا بستن کامنتهای خود در این شبکه ها هم کرده اید؟

بله در بسیاری از موارد افراد از الفاظ رکیک استفاده کرده و من مجبور به پاک کردن  آن شده ام. البته در بخشی از موارد از آن ها خواسته ام که رعایت کنند چرا که ما در محیطی هستیم که همه چیز آن مشخص است و خیلی ها رعایت کرده اند و نسبت به گذشته فضا بهتر شده است. در بخشی از کامنتها هم این کاربران هستند که به سوالاتی که از من پرسیده شده جواب داده اند که این بسیار جالب است. یک فضای تعاملی سازنده که به تصمیمات ما در وزارت ارتباطات هم کمک میکند. کامنت ها را گذاشته اند که نظرات را بخوانیم نه اینکه آنها را ببندیم.

اگر گفت و گو را به سمت مسائل روز حوزه فاوا ببریم اولین سوال باید در خصوص طرح رجیستری باشد جناب وزیر بحثهای گوناگونی در خصوص اجرای طرح رجیستری تلفن همراه مطرح هست از جمله اینکه عده ای با انجام یک تغییرات فنی امکان دور زدن این طرح را دارند. آیا این ادعا درست است؟

اینکه ما در مورد راههای دور زدن رجیستری تلفن همراه صحبت کنیم مطلوب نیست.

منظور صحت این ادعاست که آیا راه دور زدن این طرح وجود دارد و وزارت ارتباطات به عنوان مسول فنی طرح از این راههای با خبر است یا خیر؟

 هر طرحی که اجرا شود ممکن است یک روش خلاقانه آن را نقض کند. این خصلت فناوری است. بحثی که در سال ۸۵ زمانی که اولین بار این طرح پیاده سازی شد مطرح بود به نوعی دور زدن رجیستری بود. به این صورت که رجیستری با جعل کد IMEI گوشی به سادگی صورت میگرفت. یعنی  زمان اتصال  گوشی با شبکه تنها با کد IMEI گوشی چک میشد و یک سودجو این IMEI را به سادگی جعل و سیستم را به راحتی دور می زد. تدبیری که در دور دوم اجرای این طرح در نظر گرفته شد این بود که  اتصال بین شماره تلفن و IMEI با یکدیگر به وجود بیاید که با این کار امکان جعل کد IMEI به شدت مشکل میشد.

ولی باز هم راهی برای دور زدن طرح رجیستری وجود دارد؟

در هر صورت ممکن است در اجرای این طرح خیلی اتقاق ها رخ دهد. اما باید جلوی آنها را با راهکارهای ویژه گرفت. برای مثال ۲۰ شیوه دور زدن طرح ابداع شده که ما برای جلوگیری این ۲۰ شیوه راهکار در نظر گرفتهایم. از سوی دیگر هزینه این دور زدن بسیار بالا خواهد بود و چندان مقرون به صرفه نیست که فردی از آن استفاده کند.

برند گوگل در ایران هیچ وارد کننده رسمی ندارد ولی در عین حال رئیس انجمن واردکنندگان تلفن همراه اعلام کرده که حجم بالای از گوشی پیکسل گوگل وارد کشور شده است که این حجم بالا نشان دهند آن است که مسافری نبوده، براساس نظارتی که روی بازار دارید این گوشی ها چگونه وارد کشور شده است؟

بنا بر جدیدترین آماری که از واردات این گوشی به دستم رسیده باید گفت که در حال حاضر به صورت رسمی هزار و 482  گوشی پیکسل گوگل به صورت قانونی و  ۱۴۱عدد هم به صورت قاچاق وارد کشور شده است. در نظر داشته باشید انجمن واردکنندگان تلفن همراه به اطلاعات شبکه دسترسی ندارند. طبیعتا این حرف فاقد اعتبار است. ایشان اعلام کردهاند که حجم بالایی وارد کشور شده که مسافری هم نبوده است پس ایشان چگونه میدانند که یک تعداد گوشی این برند وارد کشور شده است. بنابراین پس خودشان اطلاع دارند که یک نفر این گوشی را وارد کرده است. این فرد چه کسی بوده ؟ از سوی دیگر وزارت صنعت و معدن مسول ارایه مجوز برای واردات است. پروتکل آنها برای ارایه این مجوز این است که کسی که میخواهد واردات این کالا را انجام دهد باید شبکه توزیع داشته باشد و الزامی به داشتن نمایندگی رسمی از تولید کننده اصلی از ابتدا مطرح نبوده است. بنابراین کسی که بخواهد واردکننده گوشی گوگل باشد و خودش هم شبکه توزیع داشته باشد که پاسخگو مشترک است به اعتقاد من نباید برای فعالیتش مشکلی وجود داشته باشد. اما برای پاسخ دقیق تر بهتر است از وزارت صنعت و معدن هم این سوال را بپرسید.

زمانی که به عنوان وزیر ارتباطات شروع به فعالیت کردید، اولین کاری که وعده دادید در ۱۰۰ روز اول انجام خواهید داد تغییر تعرفه اینترنت ثابت بود. در نهایت هم این تعرفه گذاری براساس مصوبه ۲۶۶ به اجرا گذاشته شد. هدف نهایی این طرح جلب رضایت کاربران و اپراتورهای اینترنتی است . به نظر شما در این مدت که مصوبه به اجرا گذاشته شده کاربران و همچنین اپراتورها از آن راضی بوده اند؟

طبیعتا درست کردن مدلی که به صورت صد در صد همه از آن راضی باشند امکان پذیر نیست. حتی اگر طرح تعرفه ای برای اینترنت در نظر بگیریم که کاربران به صورت رایگان از این سرویس استفاده کنند بازهم عده ای هستند که از آن ابزار نارضایتی کنند. رضایت صد در صد در هیچ حوزه ای حادث نمیشود. اما ما یک شاخصهایی در این زمینه در اختیار داریم .شاخصهای ما نیز براساس مدل بازار طراحی شده است . در حوزه پهنای باند موبایل ما جزو ده کشور اول دنیا از نظر قیمت هستیم. اما در حوزه اینترنت ثابت قیمت سرویس ها بسیار گران است. دلیل این گرانی هم این است که در همه دنیا پهنای باند موبایل به صورت حجمی ارایه میشود درست مانند ایران، اما در هیچ جای دنیا اینترنت ثابت به صورت حجمی در اختیار کاربر قرار نمیگیرد و به صورت connection به فروش میرسد. در این شرایط میخواهیم مدل فروش و استفاده از  سرویس را تغییر دهیم و در واقع یک رفتار را عوض کنیم.تغییر رفتار چند ساله یعنی روبه رو شدن با یک مقاومت. در ذات تغییر، مقاومت وجود دارد و مقاومت با خودش نارضایتی به دنبال دارد. به وجود آمدن این مقاومت کاملا طبیعی است. وقتی جنبه کلان توسعه اینترنت ثابت در کشور را نگاه کنید متوجه خواهید شد که این حوزه نیاز به اصلاح برای رشد دارد . سرویسی در اینترنت پرسرعت ثابت خانگی وجود داشت به نام سرویس رایگان حجمی شبانه. یعنی ما همه کاربران را منتقل میکنیم به بیدار ماندن که شب تا صبح به صورت رایگان دانلود کنند. از دید شرکتها چون در آن ساعت شبکه خلوت تر است برایشان این روش مقرون به صرفه تر خواهد بود . اما خود همین طرح آفات فرهنگی به دنبال دارد. کاربر با یک نوع زندگی غیر معمولی روبه رو خواهد شد. این مدل در واقع سیکلهای غلط زندگی برای کاربران به وجود می آورد. مشتری ثابت سرعت میخواهد و برایش مهم نیست که چه ساعتی از شبانه روز دانلود کند . همچنین نباید نگران حجم مصرفی خود باشد. در حال حاضر ۶۰ درصد استفاده از اینترنت ویدیو است. کاربر نباید به خاطر اینکه نگران پایان حجم خود است ویدیویی که تماشا میکند را متوقف کند. به همین خاطر مصوبه ۲۶۶ با نگاه به این شرایط تدوین و تصویب شد. با نگاه به کاربرانی که سرعت بیشتر و حجم بیشتر نیاز دارند. دست کاربر در این مصوبه باز گذاشته شده تا اگر سرعت بیشتر میخواهد و در کنار آن نیاز به دانلود بالا دارد سرویس سرعت بالا همرا با حجم بیشتر را خریداری کند. در مقابل کاربری که نیاز به سرعت متوسط با حجم معمولی دارد نیز اقدام به انتخاب سرویسی با سرعت متوسط و حجم اینترنت مشخص میکند. در این تغییر ایجاد شده قیاس صورت میگیرد. یعنی شما سابق بر این مشترکی بودید که مصرف اینترنت بالایی داشتید و سرعت اینترنت هم برایتان مهم بوده است به همین خاطر پول زیادی برای حجم بستههای خریداری شده پرداخت میکردید اما حالا میبینید که با مصوبه جدید میتوانید سرعت بالا در کنار حجم مصرف منصفانه بدون نگرانی از پایان بسته اینترنتی خود داشته باشید. سابق بر این و براساس مصوبه گذشته شرکت ها دسترسی به سرعت را در تمام سرویسها باز میگذاشتند چرا که وقتی سرعت بالا بود میزان استفاده از حجم اینترنت هم بالا میرفت. نارضایتی از کجا شروع شد از جایی که براساس مصوبه جدید دسترسی به سرعت بالاتر از سرعت خریداری شده محدود شد. در واقع در گذشته ممکن بود کاربر اینترنت با سرعت ۵۱۲ خریداری میکرد اما شرکت تا جایی که خطش اجازه میداد دسترسی به سرعتی بالاتر را فراهم میکرد. اما در مدل جدید این اتفاق نمی افتد یعنی شما همان سرعت ۵۱۲ را خواهید داشت که خریداری کردید نه بیشتر. به همین خاطر مشترک مرتب درحال قیاس سرعت خود با گذشته است و فکر میکند با مصوبه جدید سرعتش کاهش پیدا کرده  است.

در حال حاضر بسیاری از کاربران براساس مصوبه جدید حجم بالایی اینترنت دارند اما سرعتشان آنقدر نیست که بتوانند از سرویس خریداری شده خود استفاده کنند.

اصلا حجم مهم نیست. همین قیاسی که انجام میدهید و میگوید سرعت کاهش پیدا کرده نشان از  اشتباه رایج موجود در بازار دارد. چرا که شما فکر میکنید باید آن قدر سرعت داشته باشید که این حجمی که خریداری کردید را مصرف کنید .

گفته میشود در مدل جدید تعرفه گذاری چون کاربران حجم بالایی از اینترنت دارند ترجیع میدهند از vpn استفاده کنند تا با بارگذاری فیلم این حجم به راحتی تمام شود آیا واقعا آماری وجود دارد که این ادعا را ثابت کند؟

حجم استفاده از vpn افزایش پیدا نکرده است . تا الان ۲۵ درصد کل مشترکان به سمت استفاده از اینترنت براساس مدل جدید منتقل شده اند. ۷۵ درصد مشترکان اینترنت ثابت با وجود اینکه قراردادهای قبلی شان تمدید نشده روی مدل قدیمی هستند.

به نظر شما این آمار نشان نمیدهد که کاربران از همان مدل قدیمی رضایت بیشتری داشتند؟

خیر، چون هنوز قراردادهای قبلی تمام نشده است. دلیل دیگری که در این زمینه وجود دارد این است که مدل جدید اینترنت برای شرکت های اینترنتی مقرون به صرفه نیست این شرکت ها براساس مصوبه قدیمی، سودهای هنگفتی به دست می آوردند که حالا با این مصوبه این سودها از بین رفته است، پس شروع میکنند به تزریق احساس به مشترک نهایی.  چگونه میشود وقتی هنوز ۷۵ درصد مشترکان اینترنتی براساس مدل قدیمی اینترنت سرویس دریافت میکنند اما شرکتها اینترنتی مدام در حال پمپاژ این خبر هستند که درآمدشان کاهش قابل توجه ای داشته است؟ البته بررسی میزان رضایت مشترک نهایی برای ما مهم است و ما این موضوع را در نظر داریم در همین راستا در تحلیل رفتار ۲۵ درصد کاربران که براساس مصوبه ۲۶۶ سرویس اینترنت دریافت کرده اند به این نتیجه رسیده ایم که عده ای هستند که به صورت مقطعی از اینترنت استفاده و مصرف بالایی ندارند و حجم مصرف شان هم کم است اما سرعت بالایی میخواهند، در کنار همه اینها وضع مالی خوبی هم ندارند و به نوعی قشر ضعیف به واسطه این مصوبه متضرر شده اند.

و پیشنهاد شما در این خصوص این افراد هم این بود که از دیتای موبایل استفاده کنند.

ابتدا پیشنهاد دادیم که این دست کاربران از دیتای موبایل استفاده کنند. البته که در ابتدا ما میخواستیم مدل حجمی برای این کاربران در مصوبه ۲۶۶ در نظر بگیریم اما دیدیم که شرکتها پیش از این به خاطر قرار دادن دو مدل حجمی و غیر حجمی در کنار هم به کاربران احجاف کرده بودند. در نهایت تصمیم بر این شد که تا پایان فروردین سال ۹۷ و جا افتادن حدودی مدل جدید برای کاربران صبر کنیم و بعد برای این دست از کاربران مدل جدیدی ارایه کنیم.

نظرسنجی یا تحلیلی انجام دادهاید که از ۲۵ درصدی که براساس مصوبه جدید اینترنت دریافت میکنند تا چه میزان از سرویس خود راضی هستند؟

براساس نظرسنجی، تماسها  و فیدبکهایی که دریافت کرده ایم حدود ۷۰ درصد مشترکانی که به استفاده از سرویس اینترنت براساس مدل جدید منتقل شده اند از سرویس خود راضی هستند. ما  قائل به این موضوع که شرکتهای اینترنتی متحمل ضرر شوند نیستیم اما موضوع این است که اجرای درست این مصوبه یک بازه زمانی ۶، ۹ یا یکساله میخواهد تا اصلاح شد . با مدل قبلی نمیتوانستیم توسعه اینترنت ثابت در کشور را داشته باشیم. در واقع با مدل قبلی رشد استفاده از ویدیو روی شبکه ملی اطلاعات جا نمی افتاد.

همانطور که خودتان اشاره کردید اجرای مصوبه ۲۶۶ برای شرکتهای اینترنت یا همان دارندگان FCP مقرون به صرفه نیست این شرکت ها پس باید چه کاری برای ادامه حیات خود در بازار داشته باشند؟

اپراتورهای اینترنتی باید مدل درآمدی خود را تغییر دهند. اگر بخواهند با روش قبلی به رشد خود در بازار ادامه دهند و مردم را مصرف گرا بار بی آورند که بیشتر مصرف کنند تا آنها پول بیشتری به دست بیاورند این کار منطقی نیست. شرکتها باید براساس مصوبه جدید رشد کنند و سود به دست بی آورند.

ابتدای سال معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به ایجاد ۶۶ میلیون پرونده الکترونیک سلامت از حذف دفترچه های بیمه در راستای توسعه دولت الکترونیک تا یک ماه آینده خبر داده بود با توجه به پایان سال آیا این طرح اجرا شده است؟

موضوع "کارپوشه" زیرساخت هایش آماده و به بهره برداری رسیده است که هر ایرانی یک روالی داشته باشد که مراجعات و اطلاعات دولتی از این طریق در اختیارش قرار بگیرد. در رابطه به دسترسی ها و مشخص کردن هویت ها چالشها  و ناهماهنگی هایی به وجود آمد. این بحث وجود داشت که ما میخواهیم کارپوشه دیجیتال کاربران را ایجاد کنیم. اما برای ایجادش یک روال فیزیکی در نظر گرفته ایم.در فرایند دولت همراه آمدیم کارپوشه ایرانیان را در برنامه دولت همراه گنجاندیم. از این طریق کاربر از طریق گوشی به همه اطلاعاتی که برای دستگاه های دولتی و … ارسال کرده دسترسی خواهد داشت . نرم افزار دولت همراه که تا چندی دیگه رونمایی میشود یکی از گزینه ها کارپوشه است که تایید هویت  را به صورت دیجیتال انجام میدهد تا مردم برای فعال سازی حساب خود دیگر نیاز به حضور فیزیکی نداشته باشند.

فارغ از سوال های دیگر که میتوان در حوزه فاوا از جنابعالی پرسید ترجیع میدهم زمان باقی مانده مصاحبه را به چند سوال شخصی اختصاص دهم به عنوان نمونه آیا حقیقت دارد یک تیم متشکل از 50 جوان دهه 60 و 70 شما را در کارهایتان مشاوره می دهند؟

خیر از اول که کارم را به عنوان وزیر ارتباطات شروع کردم یک شورای دستیاران جوان را تشکیل دادم . به همه مدیران زیر مجموعه وزارت ارتباطات الزام کردم که دستیار جوان داشته باشند. طبیعتا بدنه وزارت ارتباطات لایه های سنی مختلفی دارد و تفاوت نسلی در وزارت ارتباطات زیاد است. من از مدیران بخشهای  مختلف گزارش دریافت میکنم تا از بازخوردهای اتفاقات مختلف وزارتخانه باخبر باشم. یکی از بخشهایی  که گزارشهای خوبی از آنها دریافت کرده ام دستیاران جوان است. دستیاران جوان ساختار مشاوره ای ندارند. یعنی به من مشاوره نمیدهند بلکه پیشنهادات و  گزارشهای مختلف در خصوص موضوعات را در اختیار من میگذارند. تعداد نفراتشان هم مشخص است  و ۵۰ نفر نسیتند . به تعداد هر سازمان یک نفر مشخص شده که جلسات هفتگی دارند. یکی از وظایف اصلی شان هم شناسایی افراد نخبه و متخصص در سازمانها است چرا که ماباید نسل جوان را به سرعت در بخشهای مختلف جایگزین کنیم.

آیا 5 سال قبل این تصور را داشتید روزی بر مسند وزارت ارتباطات تکیه خواهید زد ؟

خیر حتی یکسال پیش هم چنین فکری نداشتم.

به ندرت دیده شده وزیری به همراه فرزند خردسال خود در جاهای عمومی مثل سینما ظاهر شود اما تصویری از شما در همین رابطه در فضای مجازی انتشار یافت که بازتاب های بسیاری به همراه داشت آیا این حضور دلیل خاصی داشت؟

جوابش مشخص است بچه به مادرش نیاز دارد و مادرش میخواست که به سینما برود. طبیعتا بچه خردسالی که شیر خشک نمیخورد باید با ما همراه میشد. البته این آمادگی وجود داشت که اگر بچه سر و صدا کند او را از محیط سینما دور کنیم. الحمدلله او خیلی آرام در کل فیلم خواب بود و هیچ مشکلی به وجود نیامد. توجه داشته باشید بخشی از وظایف من به عنوان وزیر، بخشی پدر و بخشی هم همسر است. اینکه وزیر شدم دلیل نمیشود وظایف همسری خود را کنار بگذارم. ممکن است آنها ایثار کنند اما من باید وظایفم را انجام بدهم. همسرم دوست داشت با من به سینما برود و من هم او را با کمال میل به سینما بردم.

به عنوان آخرین سوال شما در کابینه دولت به وزیر جوان مشهور هستید آیا این لقب باعث شده بیشتر از وزرای دیگر زیر ذره بین باشید؟

در دولت واقعا تفاوت بین وزرا گذاشته نمیشود. حضور ما در مجموعه دولت بار سنگینی ندارد حضور ما فعالانه است و در خصوص موضوعات مختلف اظهار نظر داریم. ارتباط دوستانه ای با وزرا برقرار شده و شرایط، شرایط مطلوبی است. اما در بین نسل جوانان حضور ما در دولت مقدار زیادی در چشم است ما را نماینده نسلی می بینند که موفقیت مان مرتبط با موفقیت خودشان است. این مسولیت که اگر جهرمی به عنوان وزیر موفق نباشد اعتماد به جوانان زیر سوال خواهد رفت بار سنگین است که از طریق افکار عمومی آن را دریافت میکنم. در هر جمعی که میروم اولین نکته ای که از آنها میشنوم همین موضوع است . خیلی ها حتی من را میبنیند و میگویند ما از شما خوشمان نمی آید اما باید موفق باشید.

 

 

 

کپی