اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
مدیر کل دفتر پایش و فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست:

خانه تکانی سبز نویدبخش روزهای سبزتری است

خانه تکانی سبز نویدبخش روزهای سبزتری است

شینا انصاری، مدیر کل دفتر پایش و فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با توجه به محدودیت منابع آب و آلودگی هایی که مصرف بی رویه شوینده های شیمیایی بر محیط زیست وارد می کند، لازم است خانه تکانی ما بیش از پیش با ملاحظه مسائل زیست محیطی به ویژه جلوگیری از هدررفت و اتلاف آب باشد.

ایران آنلاین / شینا انصاری اظهار کرد: در ایام خانه تکانی هستیم و همه ساله در این روزها مطابق یک سنت دیرینه خانواده ها به ویژه خانم های خانه سعی در زدودن غبار آلودگی ها از لوازم و اسباب منزل دارند.

وی اظهار کرد: بازار شست و شوی فرش، مبل، پرده و سایر وسایل و همچنین عرضه شوینده های متنوع و رنگارنگ نیز داغ است، گفته می شود در هفته های پایانی سال، مصرف آب در شهرهای بزرگ 10 تا 20 درصد افزایش می یابد.
وی گفت: برای حرکت در مسیر سبز کردن آیین خانه تکانی اقدامات مختلفی می توان انجام داد که یکی از مهم ترین اقدامات می تواند جلوگیری از مصرف بی رویه آب برای شست و شو باشد.
انصاری تاکید کرد: درک این واقعیت که کشور ما با کم بارشی و آثار خشکسالی روبرو است باید از سوی شهروندان موجب مشارکت فراگیر در مصرف بهینه آب در تمامی اوقات سال به خصوص اسفند ماه شود، از جمله کارهای متداول غیرمحیط زیستی شست و شوی فرش ها در منازل با آب شرب است.
وی افزود: از دیگر اقداماتی که باید در روزهای خانه تکانی مد نظر قرار گیرد؛ مدیریت صحیح پسماندها و دور ریزهای سنواتی، تولید حداقلی پسماند با تفکیک از مبدا و توجه به جدا سازی پسماندهای خطرناک مانند باطری ها، پسماندهای دارویی، لامپ های فلورسنت شکسته و غیره است.
انصاری گفت: موضوع مهم دیگر استفاده نامتعارف از شوینده ها در روزهای پایانی سال است، شوینده های شیمیایی پس از مصرف به همراه پساب ها و فاضلاب ها به دریاچه ها یا رودخانه ها تخلیه شده و به واسطه تجمع کف روی آب های سطحی و جلوگیری از عمل اکسیژن گیری آب، می توانند تعادل اکوسیستم های آبی را برهم زنند و موجب مرگ و میر جانداران شوند.
وی ادامه داد: همچنین این تمیزکننده ها می توانند با افزایش ورود 'مواد شبه هورمونی' به آب‌ های زیرزمینی باعث آلودگی این منابع شوند، این مشکل به خصوص در مناطقی که از آب‌های زیرزمینی برای تامین آب شرب استفاده می‌ کنند بیشتر حائز اهمیت است.
مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان محیط زیست گفت: مسئله دیگر شوینده های مصنوعی 'میکروبیدها' یا ریزپلاستیک هایی است که با ابعاد بسیار ریز حتی قادرند از غشاهای تصفیه آب نیز بگذرند و ضمن آلودگی دریاها و رودخانه ها، با ورود در بافت آبزیان نهایتا در زنجیره غذایی ما ایجاد اشکال کنند.
وی ادامه داد: نکته مهم در مصرف شوینده ها که در مرحله نخست عوارض تنفسی و پوستی برای کاربران آنها ایجاد می کند، استفاده حداقلی از شوینده ها، کاربرد شوینده های طبیعی و شوینده های سازگار با محیط زیست است، برای جلوگیری از آلودگی های روزافزون این پاک کننده ها، در حال حاضر در بسیاری از کشورها قوانین و مقررات سخت گیرانه ای برای ساخت، تولید و مصرف شوینده ها اجرا می شود، ممنوعیت برخی از شوینده ها و تولید و عرضه پاک کننده های دوستدار محیط زیست در این راستا است.
انصاری گفت: حال با نزدیکی به پایان یک سال دیگر ضروری است باور کنیم مشکلات و مسائل متعدد و فزاینده زیست محیطی که به طور مستقیم و غیر مستقیم سلامت زندگی و خانواده های ما را تهدید می کند می تواند با افزایش حس مسئولیت پذیری در قبال خانه بزرگ تر ما یعنی ' زمین' و تغییر یا اصلاح مسیر بسیاری از رفتارهای پرخطر و آسیب رسان به محیط ‌زیست کاهش می یابد.
وی گفت: کافی است هریک از ما با گام هایی کوچک ولی محکم و پیوسته از خانه هایمان شروع کنیم، خانه تکانی سبز ما می تواند نوید بخش روزهایی سبزتر و تمرینی برای فعالیت های موثر محیطی زیستی در سال جدید باشد./ ایرنا

کپی