اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
نایب رئیس اول مجلس مطرح کرد:

بخشی از مشکل موسسات اعتباری از خود مجلس شروع شد/ اگر امام (ره) بود از ابتدا به احمدی نژاد می گفت از تو رییس جمهور در نمی آید

بخشی از مشکل موسسات اعتباری از خود مجلس شروع شد/ اگر امام (ره) بود از ابتدا به احمدی نژاد می گفت از تو رییس جمهور در نمی آید

مسعود پزشکیان، مجلس را یکی از مقصرین مشکل موسسات اعتباری غیرمجاز دانست. وی همچنین به ابراز عقیده درباره مواضع امروز احمدی‌نژاد، موضوع دختران خیابان انقلاب و مشکلات کار کارشناسی در کشور پرداخت و تاکید کرد: اگر امام (ره) بود از ابتدا به احمدی نژاد می گفت از تو رییس جمهور در نمی آید.

ایران آنلاین /نایب رئیس اول مجلس در خصوص طرح سوال از رییس جمهور درباره وضعیت نابسامان موسسات مالی و اعتباری گفت: مجلس مجوز راه اندازی موسسات اعتباری را به نحوی در قانون داد پس خود مجلس نیز در وضعیت فعلی مقصر است . وی ادامه داد:  مجلس به وزارت تعاون و نیروی انتظامی مجوز داد موسسه بزند و گفت بانک هم اجازه دخالت ندارد، حالا که کار به مشکل خورده است دنبال یک نفر می گردند که بگویند مقصر تو هستی! پزشکیان تاکید کرد : قوانین اجازه راه اندازی این موسسات را داد، سیستم نظارتی اعم از مجلس و دیوان محاسبات و بازرسی به خوبی نظارت نکرد و کار موسسات مالی به اینجا رسیده است و حالا باز دنبال یک مقصر می گردیم! پزشکیان درباره موضوع حصر و اخباری در این خصوص مبنی بر گشایش در این امر هم گفت: گویا کمیته پیگیری این موضوع در مجلس ، با رییس قوه قضاییه صحبت کرده اند و با آقای شمخانی هم جلسه ای داشته و رایزنی هایی کرده اند. وی در خصوص این موضوع ادامه داد: برای ادامه کار ، هیچ راهی جز افزایش انسجام داخلی نداریم، یعنی اگر این چوب لای زخم بماند در شرایطی که تحریم ها و تهدیدها هر روز در حال سخت تر شدن است و وضعیت جامعه و مباحث اقتصادی و کار نیز با مشکلاتی رو به رو است ،  اختلافی به این شکل قابل ادامه دادن نیست.

اگر امام (ره) بود از ابتدا به احمدی نژاد می گفت از تو رییس جمهور در نمی آید

وی در پاسخ به این ادعای برخی جریان های سیاسی مبنی بر این که اگر مسائل سال 88 در زمان حضرت امام (ره) رخ می داد ، ایشان دستور به اعدام دو نامزد معترض می داد ، گفت : من تصور می کنم که اگر مباحث انتخاباتی سال 88 در زمان حضرت امام مطرح می شد ، ایشان از اساس اجازه شکل گیری چنین فضایی را نمی دادند، از آن فراتر ، اگر حرف هایی که آقای احمدی نژاد در همان دور نخست تبلیغات انتخاباتی در سال 84 زد ، در زمان حضرت امام (ره) می زد ، امام در همان زمان می گفت این فرد نباید وارد عرصه شود. پزشکیان تاکید کرد: اگر امام (ره) بود از ابتدا به احمدی نژاد می گفت از تو رییس جمهور در نمی آید و برو سر جایت بنشین. پزشکیان با رد تشبیه رفتارهای احمدی نژاد به بنی صدر گفت : بنی صدر هرگز بی احترامی نمی کرد و نظام را زیر سوال نمی برد.

موضوع دختران خیابان انقلاب نوعی لجبازی اجتماعی است

نایب رییس مجلس با بیان این که برخی رفتارهای مردم ناشی از ناراحتی هایی است که از سیستم دارند و لجبازی می کنند ، گفت : من تصور می کنم در بسیاری از برهه های زمانی بعضا مردم به جای تصمیم گیری بر اساس استدلال و توازن بر اساس لجبازی رفتار می کنند. وی ادامه داد : مثل موضوع حجاب و مباحثی که اخیرا پیش امده است،  به نظر من این رفتارها بیشتر لجبازی است، از ابتدای انقلاب در حال تلاش هستیم تا حجاب را نهادینه کنیم در حالی که ابتدای انقلاب و بعد سال های بعد وضعیت خیلی بهتر از الان بود.

چرا به شیوه ای رفتار کردیم که به درگیری با دروایش منجر شود

پزشکیان با بیان این که باید از مسیرهایی که منجر به درگیری می شود دوری کرد، گفت: ما کاری کردیم که دراویش به آستانه تحریک رسیدند ، در ضمن اینکه در آن ماجرا کاری وحشیانه، غیر اصولی و غیرانسانی انجام شد و پلیس در مقابل این وحشیگری خویشتنداری کرد اما به زمینه هایی که دراویش را به آنجا کشاند دقت نمی کنیم و حالا مجبور هستیم عده ای را به خاطر رفتار غیرانسانی که کرده اند قصاص کنیم اما آیا نمی شد کاری کنیم که این رفتارها از جانب دراویش بروز نکند و کار به اینجا نرسد ؟ وی تاکید کرد: آن ها در ماجرای خیابان پاسداران کار بد و غیرانسانی کردند  و نیروهای انتظامی و بسیج در این رابطه خوب عمل کردند، اما پیش از این ها می توانستیم با دراویش طوری رفتار کنیم که موضوع به اینجا نرسد.

پول و اعتبارات اروپا را نداریم که توقع اروپایی ایجاد می کنیم

پزشکیان در خصوص انتقاد همیشگی خود به طرح تحول سلامت گفت: در بهداشت و درمان بارها تاکید کردم این روند در طرح تحول سلامت قابل ادامه دادن نیست و امروز نیز می بینیم که به چه مشکلاتی برخورد کرده ایم. وی ادامه داد : ما پول آمریکا و اروپایی نداریم و توقع آمریکایی و اروپایی نباید بین مردم ایجاد کنیم از یک طرف وعده داده ایم از طرف دیگر منابع برای تحقق توقعات اجتماعی و کادر پزشکی را نداریم. وی تاکید کرد: برای توپ بازی کردن کی روش را از آن سر دنیا آورده اند چون قبول دارند کار کارشناسی نیاز است پس چرا نمی خواهیم قبول کنیم برای مسائل دیگر هم باید کارشناس از جای دیگر بیاوریم اما ما حتی بچه های نخبه خودمان را که از ایران می روند را هم از دست می دهیم و از اساس کارشناسان واقعی خودمان را هم تحویل نمی گیریم. پزشکیان در این خصوص ادامه داد : آیت الله شاهرودی برای بیماری خود به خارج از کشور رفت و تصور این بود که آنجا کارشناسی بهتری در خصوص درمان وجود دارد و باید این را بپذیریم که کارشناسی موضعی جدا از لجبازی های سیاسی است. وی تاکید کرد : اگر همیشه بخواهیم در هر مسئله ای از تهدید و مسائلی مثل جاسوسی بترسیم راه به جایی نمی بریم، اگر بخواهیم بگوییم هر کارشناسی از بیرون این مرزها برای جاسوسی می آید باید وضعیت فعلی مان را قبول کنیم.

صفدر حسینی قربانی یک هیاهو شد

پزشکیان در خصوص موضوع حقوق های نجومی تاکید کرد : ماجرای صفدر حسینی یک هویی بود که راه افتاد و او را قربانی کردند و بعد  نتوانستند ثابت کنند که تخلف شده است، البته اکثر درآمدهای نجومی در چهارچوب های قوانین اشتباهی است که خود ما پایه گذاری کرده ایم پرداخت می شود. وی افزود: بعضی پزشکان بر اساس مقررات می توانند 300 میلیون تومان در آمد داشته باشند حالا تازه سقف گذاشته اند که 80 میلیون تومان باشد ، بر اساس قرارداد های بیمه تکمیلی ، من پزشک به راحتی در ماه 500 میلیون تومان کاسب هستم قوه قضاییه و دولت و مجلس هم قرارداد دارد./جمهوریت

کپی