اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
وزیر ارتباطات در سومین کنفرانس تخصصی اینترنت اشیا

انقلاب صنعتی بیش از 800 میلیون شغل سنتی را از بین می برد

انقلاب صنعتی بیش از 800 میلیون شغل سنتی را  از بین می برد
گروه فناوری

محمدجواد آذری جهرمی با اشاره به اینکه انقلاب چهارم صنعتی درحال رخ دادن است، گفت: اقتصاددانان مطرح دنیا در این باره صحبت کرده اند و بر خلاف سه انقلاب صنعتی قبلی، انقلاب صنعتی چهارم در کمتر از ۱۰ سال رخ می دهد و نقش های جدیدی را باز می آفریند تا شاهد بهبود شاخص های بهره وری باشیم.

ایران آنلاین / سومین کنفرانس و نمایشگاه تخصصی اینترنت اشیا روز  ۲۴ بهمن‌ماه با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صادق عباسی شاهکوه مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، نصرالله جهانگرد معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، حسین فلاح جوشقانی معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و جمعی از متخصصان این حوزه آغاز به کار کرد.

انقلاب صنعتی چهارم در راه است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان یکی از سخنرانان این مراسم گفت: در انقلاب صنعتی چهارم ۴۰۰ تا ۸۰۰ میلیون شغل سنتی در دنیا از میان می رود. از سال ۲۰۱۵ تا الان ۸۰۰ هزار شغل سنتی در انگلستان از بین رفته است و به جای آن ۳.۵ میلیون شغل‌نوین ایجاد شده است.

محمدجواد آذری جهرمی با اشاره به اینکه انقلاب چهارم صنعتی درحال رخ دادن است، گفت: اقتصاددانان مطرح دنیا در این باره صحبت کرده اند و بر خلاف سه انقلاب صنعتی قبلی، انقلاب صنعتی چهارم در کمتر از ۱۰ سال رخ می دهد و نقش های جدیدی را باز می آفریند تا شاهد بهبود شاخص های بهره وری باشیم.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه در انقلاب صنعتی چهارم ۸ تا ۹ درصد مشاغل عناوین جدیدی هستند که قبلا وجود نداشتند، اظهار کرد: علیرغم بهبود بهره وری  و با وجود رشد اقتصادی اما در بخش صنعت و کشاورزی با کاهش تقاضای شغل مواجه هستیم که یعنی در این حوزه ها باید تعدیلاتی را انجام دهیم درحالیکه بخاطر موضوعات اجتماعی جلوی آن گرفته می شود و تحول رخ  نمی دهد.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با بیان اینکه مشاغل جدید قطعا به ایجاد اشتغال پایدار کمک می کنند، تصریح کرد: ایجاد شغل با استفاده از خلاقیت موجود در آن ایجاد می شود و بهبود بهره وری در حوزه خدمات در بخش فناوری اطلاعات رشد بیشتری دارد و‌ این جوانان که دارای خلاقیت هستند نیاز به اکوسیستم‌و‌زیست بوم‌دارند تا بتوانند توانمندساز باشند که بخشی از زیست بوم، بازار است.

   عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به شاخص های بالای مهارت راه اندازی کسب و کارهای نوپا در بین جوانان ایرانی، خاطرنشان کرد: این درحالیست که شاخص های ریسک پذیری در کشور پایین است و در حوزه شبکه سازی و توسعه شبکه های اجتماعی به لحاظ فرهنگی دچار مشکل هستیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر همراه بودن خلاقیت با نوآوری گفت: با رفتار منفعلانه باید به دنبال کپی کردن باشیم و خلاقیت بدون نوآوری جواب نمی دهد.

 وی با اشاره به ضعف کسب و کارهای نوپای داخلی در عرصه بین المللی شدن، افزود: مشکلات نظام بانکی و پرداخت آنلاین از جمله دلایل بین المللی سازی است.

آذری جهرمی نخستین قدم برای حل این مشکلات را درک عمومی دانست و اظهار کرد: بر همین اساس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف شد تا با مذاکره با دستگاه های مختلف زمینه درک عمومی را ایجاد کند که مشخص شد حدود ۹۵ درصد از مسوولان درک درستی از آنچه درحال رخ دادن است، نداشتند.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به فرصت یک ماهه رییس جمهوری برای مشخص کردن شاخص های اقتصاد دیجیتال کشور، تصریح کرد: در اقتصاد دیجیتال دو‌حوزه خدمات مبتنی بر فناوری اظلاعات و همچنین صنعت بسیار مهم است 

 بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با بیان اینکه در حوزه صنعتی در زمانی ۳۰ شرکت تولید کننده سوویچ داشتیم که سامسونگ شروع به کار کرد، درحالیکه امروز در این حوزه عقب ماندگی داریم، خاطرنشان کرد: در عرصه اقتصاد دیجیتال که یکی از پایه های آن اینترنت اشیا است، زمان پوپایی آن به شمار می رود یعنی اگر با راهبرد وارد شویم عقب ماندگی نخواهیم داشت و می توانیم سهمی از بازار بین المللی تصاحب کنیم.

ظرفیت بازار ایران از کمتر از امارات نیست

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به فعال شدن طرح تکاپو‌در راستای  اشتغال جوانان در هشت استان کشور،گفت: در این طرح در مجموع ۱۲۰ تفاهمنامه امضاشده است که ۳۴ تقاهمنامه اجرایی شده است که در سه استان این طرح نتیجه مطلوب تری بدست آمده است.

وی ادامه داد: طرح تکاپو در استان کردستان ۱۶۰۰ شغل، در استان یزد ۲۰۰۰ شغل و در استان خراسان رضوی بخاطر مزیت گردشگری ۲۰۵۰۰ شغل ایجاد کرده است.

آذری جهرمی نخستین چالشی که در ایجاد شغل با آن مواجه هستیم را مهارت نامناسب افراد دانشگاهی در کشور دانست و اظهار کرد: ضمن اینکه هنوز ‌نهادهای حامی کسب و‌کارهای نوپا نداریم و برند ایرانی در حوزه بین الملل وجود ندارد.

عضو کابینه دولت تدبیر و‌امید، با بیا اینکه ظرفیت بازار ایران از امارات کمتر نیست، ادامه داد: هم اکنون یک شرکت یونی کورن یک میلیارد دلاری در امارات در حوزه حمل و‌نقل مشغول به کار است.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT  با اشاره به اینکه در گذشته شاخص ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورها بر مبنای ضریب نفوذ تلفن ثابت و‌میزان پهنای باند سنجیده می شد، تصریح کرد: امروز این شاخص ها بر مبنای تعداد خانه های هوشمند مطرح است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: اگر از فرصت های پیش رو‌ استفاده کنیم بزرگترین سکوی پرتاب پیش روی جوانان و بهبود وضعیت معیشت مردم است و اگر از آن استفاده نکنیم بزرگترین تهدید برای ماست.

اینترنت اشیا و گردش مالی 853 میلیاردی

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) دیگر سخنران این مراسم بود که بر اهمیت سیستم‌های IOT (اینترنت اشیا)در رشد اقتصادی کشورها تاکید و برنامه‌های این وزارت را در این حوزه اعلام کرد.

حسین فلاح جوشقانی با اشاره به تاثیرگذاری اینترنت اشیا بر روی اقتصاد گفت: گردش مالی که در حوزه IOT در آسیا و اقیانوسیه تا سال ۲۰۲۰ پیش بینی شده حدود ۸۵۳ میلیارد دلار است؛ ضمن اینکه تعداد دستگاه‌های متصل به IOT تا سال های آینده بسیار متنوع و زیاد خواهد بود.

معاون  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه ظهور و پذیرش اینترنت اشیا در سال های آینده رشد بیشتری خواهند داشت گفت: در سال های آینده پذیرش این سیستم ها در  اقتصاد بسیار بیشتر خواهد شد؛ همانطور که امروزه در اقتصاد کشوری مانند آمریکا تاثیر زیادی گذاشته است.

وی با بیان اینکه برای گذار از IOT باید به سمت IP ورژن ۶ برویم اظهار کرد: بحث بیگ دیتاها از مباحثی است که در واقع پردازش و نگهداری مبتنی بر تکنیک هایی مانند پردازش ابری خواهد بود.

رئیس سازمان رگولاتوری در ادامه به ضرورت تقویت ارتباط رگولاتوری در حوزه IOT اشاره کرد و گفت: عدم مشارکت رگولاتوری در حوزه اینترنت اشیا باعث عقب افتادگی در این حوزه خواهد شد. استراتژی کلان رگولاتوری افزایش هماهنگی با کسب و کارهای نوپا به منظور تقویت آنها در شروع کار و حمایت آنها تا مرحله رشد کامل است.

گفتنی است وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه در سومین کنفرانس و نمایشگاه تخصصی اینترنت اشیا در جمع خبرنگاران حاضر و به سوالات آنها پاسخ داد. جهرمی در خصوص راه حل مشترک بانک مرکزی و رگولاتوری برای رفع مشکل کدهای کوتاه دستوری برای تبادلات مالی خبر داد و گفت: درست شدن و فعال شدن مجدد این بستر از طریق پیوست مشترک بانک مرکزی و سازمان رگولاتوری انجام شد که با تفاهم این دو مجموعه و اپراتورها و شرکت‌های پرداخت الکترونیکی مقرر شد سندی مورد پیگیری قرار گیرد.

وی گفت: در این سند با استفاده از اپلت‌هایی روی سیم‌کارت ملاحظه امنیتی بانک مرکزی تأمین شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ملاحظه امنیتی بانک مرکزی مورد تأیید ما نیز هست و رگولاتوری تأیید کرده که با این راهکار امنیت مورد نظر بانک مرکزی تأمین می‌شود.

وزیر در پاسخ به سؤالی درباره حمایت وزارت ارتباطات از توسعه کسب و کارها گفت: وزارت ارتباطات مسئول توسعه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات در کشور است که آمارهای سال ۹۵ و ۹۶ نشان می‌دهد هدف ایجاد ۱۰۰ هزار شغل محقق شده که این امر ناشی از فراهم کردن اکوسیستم‌ها بوده است.

وی گفت: اما برای سال آینده برای توسعه اشتغال باید تلاش جدی‌تری کنیم و باید موانع سر راه کسب و کارهای نوپا از جمله موانع حقوقی، مالیاتی و نظام تأمین مالی را مرتفع کنیم که ایجاد زیست‌بوم مناسب برای ایجاد کسب و کارها وظیفه ما است.

وی درباره نمایشگاه اینترنت اشیاء توضیح داد: در حوزه اینترنت اشیاء در آغاز راه در دنیا هستیم و همه کشورها تلاش می‌کنند از این بازار سهم مناسب بگیرند.

وی گفت: برپایی این نمایشگاه‌ها که فرصتی را برای دیدن آخرین دستاوردهای این حوزه فراهم می‌کند، فرصت مناسبی است، در این نمایشگاه سنسورها و ابزارهای اندازه‌گیری بر بستر اینترنت اشیاء در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده شده است.

کپی