اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
استقبال دبیر کل آبادگران از پیشنهادهای بهزاد نبوی

جناح‌های سیاسی بدون ترس از تندروها وارد «گفت‌وگو» شوند

جناح‌های سیاسی بدون ترس از تندروها وارد «گفت‌وگو» شوند
سینا رحیم‌پور

حسن بیادی: تمامیت‌خواهان سیاسی گفت‌وگو‌ها را ذبح می‌کنند اما جناح‌های سیاسی باید بدون هراس از آنها وارد گفت‌وگو شوند

ایران آنلاین / گفت‌وگوی ملی بر سر منافع ملی و مصادیق آن. این را بهزاد نبوی در گفت‌وگو با «ایران» گفت و تأکید کرد که جذب سرمایه‌گذاری خارجی و حفظ برجام مصداق‌های منافع ملی هستند. گفت‌وگوی ملی این روزها در فضای رسانه‌ای کشور جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. پس از انتشار مصاحبه بهزاد نبوی، حسن بیادی دبیرکل جمعیت آبادگران، از احزاب اصولگرا، راهبرد‌های این گفت‌وگو‌ها که توسط نبوی مطرح شد را مثبت ارزیابی و اعلام کرد که باید برای آرامش عمومی با یکدیگر به گفت‌وگو پرداخت. بیادی که سابقه عضویت و نایب رئیسی در دو دوره شورای شهر تهران را در کارنامه خود دارد، معتقد است که تمامیت‌خواهان سیاسی این گفت‌وگو‌ها را ذبح می‌کنند اما جناح‌های سیاسی باید بدون هراس از آنها وارد گفت‌وگو شوند.

آقای بهزاد نبوی روز گذشته در گفت‌وگو با «ایران» راهبرد‌های انجام «گفت‌وگوی ملی» را تشریح کرد. او در این مصاحبه اعلام کرد که گفت‌وگوی ملی هدفش تعیین مصداق‌های منافع ملی برای پیشبرد اهداف کشور است. نظر شما به عنوان یک اصولگرا درباره راهبردهای گفت‌وگوی ملی چیست؟
من این مصاحبه را خواندم و به نظرم آقای مهندس نبوی خیلی ساده اما صادقانه به مسأله گفت‌وگوی ملی پرداخته است. من فکر می‌کنم که کشور در شرایط کنونی با پیش شرط های منطقی به این گفت‌وگو‌ها نیاز جدی دارد. اگر ما بتوانیم به درک درستی از منافع ملی در کشور برسیم، مردم کمتر از دعواهای سیاسی در کشور آسیب فرهنگی و اقتصادی می‌بینند. اما این موضوع هم لوازمی دارد. گفت‌وگوی ملی، آشتی ملی و مباحثی از این دست مقدماتی دارد که باید به آن پرداخت.

چه مقدماتی؟
به طور مثال ما نیازمند یک تنبیه عمومی مسئولان خاطی و عذرخواهی همه مسئولان کشور از مردم برای هر قصوری که در کشور در این سال‌ها رخ داده، هستیم. مسئولان باید مسئولیت کارهای نقص دار خود را بپذیرند و برای همه کم کاری‌هایی که در راستای بهبود زندگی مردم در این دو دهه اخیر شده است، باید از مردم عذرخواهی کنند. از طرفی برخی از باندها و جناح های سیاسی و گروه‌های سیاسی نیز به خاطر تمامیت‌خواهی خود باید از مردم عذرخواهی کنند. اگر این فرهنگ در کشور عملی شود، بعد می‌توان به گفت‌وگوهایی در چارچوب جناح‌های سیاسی با یکدیگر در راستای منافع ملی پرداخت. دلیل این عذرخواهی هم این است که در بسیاری از این دعواها، مردم قربانی شده‌اند. و برعکس هیچ آسیبی به مسئولان وارد نشده بلکه بعضا به سطح قدرت و ثروت آنان افزوده شده است. متأسفانه در تمامی این سال‌ها و در میان خواسته‌های گروه‌های سیاسی، جایگاه و حقوق شهروندی مردم فراموش شده است.

با حساب اینکه این مقدمه رخ دهد، شما چه راهبرد‌هایی را برای گفت‌وگوی ملی ترسیم می‌کنید؟
ببینید، مسلماً گروه‌های سیاسی نمی‌توانند به هم نزدیک شوند چون پشت این دعوا‌ها منافع سیاسی  و مالی خوابیده است. اما اگر محور منافع ملی و رعایت حقوق شهروندی و مردم باشد، بسیاری از این اختلاف نظر‌ها باید کنار برود و گروه‌ها با حفظ مواضع خود با یکدیگر می‌توانند وارد این گفت‌وگو‌ها شوند.
فکر می‌کنید اصولگرایان به این گفت‌وگو‌ها تن می‌دهند؟
اصولگرایان هم اکنون بر اسب قدرت سوارند و کمی سخت است که بگوییم براحتی به این گفت‌وگو‌ها وارد می‌شوند. اما باید دقت کنیم که در این گفت‌وگو‌ها اصل چه چیزی است. اگر اصل را گفت‌وگو بر سر منافع ملی قرار بدهیم، به نظر می‌توان این گفت‌وگو‌ها را به سرانجام رساند .

چه موانـعی را بر سر راه این گفت و گو‌ها می‌بینید؟
آقای نبوی به درستی درباره اینکه باید این گفت و گوها بر سر منافع  انقلاب و نظام باشد تاکید کرد. اما به نظر می‌رسد در هر دو طیف سیاسی گروه‌های تمامیت خواه نگذارند این گفت وگوها شکل بگیرد. معتقدم تندروها این گفت وگوها را ذبح سیاسی خواهند نمود. ما در همه این سال‌ها از تندروی‌ها ضربات مهلک و زیادی خوردیم. وقت آن رسیده که گروه‌های سیاسی به یک عقل گرایی در برابر تمامیت خواهان برسند. گروه‌های سیاسی بویژه اصولگرایان از این تمامیت خواهی و تندروی ضربات زیادی خورده‌اند که متأسفانه نمی‌خواهند این واقعیت را باور کنند و صد تأسف هنوز هم به دنبال تأسیس باندی باعنوان «جمنا» هستند.

شما به عنوان شخصی که در جریان اصولگرا حاضر هستید و دبیرکلی یک حزب سیاسی را برعهده دارید، از این گفت‌وگو‌ها استقبال می‌کنید؟
بله. قطعاً کسی از گفت‌وگو ضرر نخواهد کرد. چیزی که لطمات سهمگین برای ما به بار خواهد آورد، دعواهای سیاسی است. گفت‌وگو نمی‌تواند مضر باشد بخصوص اگر هدف این گفت‌وگو‌ها حفظ قدرت ، شوکت و منافع ملی کشور باشد.

چه الگویی را برای شروع این گفت‌وگو‌ها مناسب می‌دانید؟
به نظرم موضوعی که بعضی سیاسیون از جمله آقای نبوی اعلام کردند، می‌تواند نقطه آغاز این گفت‌وگو‌ها باشد. ضمن اینکه جناح‌های سیاسی باید بدون ترس از تمامیت‌خواهان جریان خود، وارد این گفت‌وگو‌ها شوند تا بتوان به نتیجه‌ای مطلوب در راستای حفظ ارزش های اصلی نظام، تحقق اهداف انقلاب و ارتقای معیشت مردم و منافع ملی رسید./ روزنامه ایران
 

کپی