اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹
دکتر عبدالرضا سپنجی(استاد ارتباطات)

سانچی و جامعه بهت زده!

سانچی و جامعه بهت زده!

در ماجرای سانچی در «اطلاع‌رسانی بحران» عقب ماندیم. اگر یک کشور فعال در حوزه استخراج نفت هستیم، باید قدرت مدیریت بحران‌های آن را هم داشته باشیم.

ایران آنلاین / گروه اندیشه:

در میان مکاتب مختلف دانش روزنامه‌نگاری، بخشی به «روزنامه‌نگاری بحران» اختصاص دارد که فجایع طبیعی و بحران‌ها، در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را نیز دربر می‌گیرد. در این زمینه، در دنیا تجارب مختلفی  وجود دارد و هر فرهنگی، در مواجهه با بحران‌ها زمینه خاص خود را می‌طلبد و باید آن را به صورت اقتضائی مدیریت کرد و با توجه به عمق فاجعه و وضعیت روحی جامعه، اطلاعات را در اختیار مخاطبان قرار داد تا ضمن اطلاع‌رسانی، جامعه دچار التهاب نشود.

 

---

 اما در جریان غرق شدن کشتی نفتکش سانچی، ما با فیلتر شدن تلگرام درگیر بودیم و در این فضا، صدا وسیما نیز متأسفانه از سیر ماجرا عقب ماند و مردم چندان در چند و چون واقعه سانچی قرار نگرفتند و فضای عمومی در خصوص وضعیت این نفتکش، در یک وضعیت مبهم به سر می‌برد. این اتفاقات باعث شد که رسانه‌ها در عمل، عکس‌العمل مناسبی نشان ندهند و شاید حق مطلب در خصوص آن ادا نشود؛ کاری که بطور افراطی در مورد پلاسکو اتفاق افتاد.

اما در بخش فضای فناورانه هم این نقد و شاید این حکایت و شکایت باقی است که ما به هر حال اگر یک کشور فعال در حوزه استخراج نفت هستیم، نیاز است که در حوزه این بحران‌ها به روز باشیم و حداقل عقبگرد نداشته باشیم.

برخی از کوتاهی چینی‌ها در جریان غرق شدن کشتی سانچی سخن می‌گویند. این در حالی است که چین شریک استراتژیک اقتصادی ما است؛ از این رو، توقع می‌رفت که جدی‌تر به این ماجرا ورود کند؛ اگرچه نمی‌توانیم صد در صد هم قضاوت کنیم اما به هر حال جان انسان‌ها از همه چیز مهمتر است و بر این باورم که برای بررسی ماجرای غرق شدن کشتی حتما باید کمیته‌های حقیقت‌یابی تشکیل شود و مشخص شود که چه گذشته و چرا این اتفاق اینقدر دردناک رخ داد و حقایق در اختیار افکار عمومی قرار گیرد. شاید اینچنین جامعه از بهت خارج شود.

 

 

کپی