اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

استاندار کرمانشاه: دولت مردم کرمانشاه را رها نمی کند

استاندار کرمانشاه:  دولت مردم کرمانشاه را رها نمی کند

با گذشت نزدیک به 40 روز از زلزله کرمانشاه همچنان کمک‌های مردمی و مدیریت امدادهای پس از بحران توسط مسئولان دولتی و نهادهای نظامی ادامه دارد و تاکنون برای زلزله‌زدگان درزمینه اسکان، اشتغال، آماده‌سازی مدارس و خدمات درمانی اقدامات فراوانی انجام شده است به همین منظور با هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه گفت‌وگویی انجام دادیم که می‌خوانید.

ایران آنلاین / مردم گله‌ دارند که مدیریت در استان‌های زلزله‌زده، ضعیف بوده است، آیا شما حرف‌های آنها را تأیید می‌کنید، نظر  شما درباره ابعاد این زلزله چیست؟

این زلزله شبیه زلزله رودبار و منجیل بود. در آن زلزله 31 هزار کشته داده بودیم. در این زلزله واقعاً با توجه به سوابق قبلی به‌ نظرم دولت یک رکورد زد و به تعبیر معاون اول رئیس‌جمهوری یکی از کارهای ماندگار جمهوری اسلامی شد. در این زلزله 3/7 ریشتری که 10 هزار کیلومتر مربع را تحت الشعاع قرار داد، هزار و 930 روستا تخریب شدند. همچنین 8 شهرستان درگیر زلزله شده و 255 روستا نیز کاملاً با خاک یکسان شد، بنابراین هیچ زلزله‌ای تاکنون آنقدر وسعت نداشته است و حرکت صفحه‌ای که در این زلزله در زیر زمین صورت گرفت، کل جغرافیای ایران را تحت تأثیر قرار داد. در این زلزله خیلی از ساختمان‌های دولتی و شخصی در فاصله 200 کیلومتری این زلزله نتوانستند مقاومت کنند و این ساختمان‌ها از بین رفتند. همچنین خسارت زیرساخت‌ها هزار و 240 میلیارد تومان برآورد شده است. متأسفانه در این زلزله به شب خوردیم و نمی‌توانستیم امداد و نجات درستی انجام دهیم. اما برخلاف زلزله‌های گذشته که امداد ونجاتشان بیش از 72 ساعت طول کشید ما تا ساعت 11 صبح فردای زلزله امداد و نجاتمان تمام شد و توانستیم 2 هزار و 900 نفر را از زیر آوار بیرون بیاوریم. در سایر حوادث بعد از یک هفته هنوز آدم از زیرآوار بیرون می‌آورند، اما در این زلزله خطایی نداشتیم.
6 هزار و 500 مصدوم داشتیم، در حالی که اگر امداد ونجات ما ضعیف بود، از این تعداد خیلی‌ها کشته می‌شدند.
ما با 39 بالگرد مصدومان را بسرعت به بیمارستان انتقال دادیم و حتی یک نفر هم کشته نشد. پایان روز اول زلزله 95 درصد تمام زیرساخت‌های شهر وصل شد و فقط در یکسری روستاهای سرپل ذهاب به فردای روز بعد از زلزله موکول شد.  ما در روز اول از طریق نیروهای ارتش، سپاه و هلال‌احمر گشتزنی کردیم و آنجا‌هایی که نمی‌توانستیم برویم با بالگرد، از بالا برای  روستا‌ها مواد غذایی و چادر می‌ریختیم. مردم هم انصافاً خویشتنداری می‌کردند، هم‌اکنون زندگی کاملاً عادی شده است.


بله زندگی جریان دارد، اما مردم با سختی زندگی را ادامه می‌دهند.
زندگی روزمره و کار اقتصادی کاملاً در جریان است. خودم دوشب گذشته سرپل ذهاب بودم. مغازه‌ها و رستورانها باز بود. اما در بم و منجیل 20 روز بعد هیچ  مغازه‌‌ای باز نشده بود.


یکی از مهم‌ترین موضوعات مطرح شده مردم این بود که می‌گفتند مسئولان آمده‌اند از ما می‌پرسند کانکس می‌خواهید یا چادر؟ اگر کانکس بگیرید دیگر سه‌میلیون پول بلاعوض به شما داده نمی‌شود. این حرف درست است؟
با قرارگاه خاتم‌الانبیا برای ساخت 8 هزار کانکس قرارداد بستیم. این کانکس‌ها داخل حیاط خانه مردم می‌ماند. درباره سؤال شما باید بگویم ما از کمکهای بلاعوض‌ مردم یک ریال کم نمی‌کنیم.
این سؤال که پیش‌آمده این‌طور است که به یک عده‌ای از مردم کانکس اهدا می‌کنند و مردمی که کانکس اهدایی می‌گیرند می‌گویند دولت که به ما کانکس نداده. مردم این کانکس‌ها را به ما هدیه داده‌اند و حالا دولت باید پول این کانکس‌ را به من بدهد. البته اینها یک درصد کمی هستند. کانکس‌های مردمی خیلی کم است و گاهی دارای کیفیت نیستند. اگر مردم از این اهدایی‌ها ناراضی باشند ما کانکس قرارگاه را به آنها می‌دهیم. برخی افراد هم در شهر اجاره‌نشین هستند و ما نمی‌توانیم کانکس به آنها دهیم .چون اگر شهر به وضعیت اولش برگردد، اینها از کانکس بیرون نمی‌روند، بنابراین ما به این افراد پول اجاره‌ می‌دهیم.
هم‌اکنون چند کانکس پخش شده‌است؟
تا دو روز پیش 3 هزار کانکس پخش شده است.
بین چند خانوار؟
12 هزار خانوار در چادرها زندگی می‌کنند.
چه زمانی همه خانوارها دارای کانکس می‌شوند؟
تا پایان دی‌ماه ما می‌توانیم موضوع اسکان اضطراری را از چادر به کانکس تبدیل کنیم.
مردم می‌گفتند تا پایان اسفندماه هوا گرم می‌شود و دیگر نمی‌توانند در این کانکس‌ها و حتی چادرها زندگی کنند برنامه شما برای بعداز اسفند چیست؟
درست می‌گفتند. ما دو منطقه داریم یکی اورامانات است که خیلی نگران سرمایش هستیم. دیگری هم  سرپل ذهاب است که اوج سرمایش تا دوماه دیگر تمام می‌شود. کاملاً حرف مردم درست است. باید فکری برای بحث گرمایش انجام دهیم، بنابراین تمام توانمان را می‌گذاریم که بتوانیم در این قسمت که جزو مناطق گرمسیری محسوب می‌شوند، اسکان دائمی ایجاد کنیم.
درباره سرویس بهداشتی هم خانم‌ها خیلی گله داشتند.
در روستا عمدتاً این مشکل حل شده اما در شهر مقداری کمبود سرویس بهداشتی داریم که بشدت دنبال حل این معضل هستیم. حتی با فرماندار صحبت کردم و گفتم شما بروید یک پیمانکار پیدا کنید و ما پولش را می‌دهیم، این موضوع را حتماً پیگیری می‌کنم.
مردم می‌گفتند این همه کمک‌های مردمی برای ما فرستادند اگر دولت این کمک‌های مردمی را بدهد ما می‌توانیم خانه‌هایمان را بسازیم آیا همه کمک‌های مردمی پخش شده است؟ مواد غذایی هم اصلاً کفایت نمی‌کند.
اگر واقعاً مواد غذایی جوابگو نیست ما پیگیری می‌کنیم تا مواد غذایی بیشتری بین مردم پخش شود. البته نمی‌خواهیم کمک‌های مردمی را نادیده بگیریم. کمک‌های مردمی که بشود رویش حساب کرد پتو و لباس است. الآن به ازای هر نفر چند پتو داده‌ایم. البته کمک‌های مردمی خیلی زیاد بود، مردم آب و کنسرو خیلی فرستادند ولی ما چقدر باید کنسرو بدهیم؟
آب معدنی را قطع کردید؟
نه شاید تمام شده باشد.
برخی از مردم می‌گویند دولت ما را تنها گذاشته است شما این موضوع را تأیید می‌کنید؟
خیر. آقای روحانی روز اول ساعت یک ربع به 7 صبح با من 20 دقیقه صحبت کرد و هر‌شب در حدود یک ربع تلفنی با هم درباره مردم و اقدامات انجام شده صحبت می‌کنیم. اصلاً قبول ندارم که دولت مردم را تنها گذاشته است.

کپی