اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹

یادداشت تفاهم همکاری امبودزمانی میان ایران و روسیه امضا شد

یادداشت تفاهم همکاری امبودزمانی میان ایران و روسیه امضا شد

ایران و روسیه یادداشت تفاهم همکاری آمبودزمانی (تامین حقوق بشر) امضا کردند.

ایران آنلاین / بخش دیپلماسی رسانه ای سفارت ایران در روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد: قاضی سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور و تاتیانا ماسکولکوا رییس آمبودزمان (نمایندگان تامین حقوق بشر) و کمیسیونر حقوق بشر روسیه، این یادداشت تفاهم را امضا کردند.

پایگاه اینترنتی آمبودزمان (نماینده حقوق بشر) روسیه نیز امروز در گزارشی با اشاره به امضای یادداشت تفاهم میان ایران و روسیه در عرصه همکاری آمبودزمانی نوشت: در این سند تکامل ساختار ارائه کمک به افراد گرفتار شده در اوضاع دشوار زندگی در قلمرو دو کشور و مبادله متقابل اطلاعات و تجربیات در مسائل حقوقی در چارچوب میزگردها، سمینارها و کنفرانس ها پیش بینی شده است.
قاضی سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور روز چهارشنبه نیز در چارچوب برنامه سفر خود به مسکو، با تاتیانا ماسکولکوا رییس آمبودزمان (نمایندگان تامین حقوق بشر) و کمیسیونر حقوق بشر روسیه، در این کشور ملاقات کرد.
همکاری‌های دوجانبه و بین المللی در زمینه صیانت از حقوق شهروندی در آن دیدار سراج با ماسکولکوا که با حضور مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه صورت گرفت، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
معنی اصلی آمبودزمان، مراجع و نهادهایی است که به شکایات مردم از دستگاه‌های اداری رسیدگی غیرقضایی می‌کنند. ویژگی این نوع رسیدگی غیرقضایی و آمبودزمانی، عدم تشریفات و افزایش سرعت‌العمل در رسیدگی به شکایات است.
رییس سازمان بازرسی کل کشورمان روز سه شنبه همچنین به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران، یادداشت تفاهم تاسیس انجمن آمبودزمان های (نمایندگان حقوق بشر) اوراسیا را در مسکو به همراه روسیه و دو کشور دیگر امضا کرد.
سراج ابراز امیدواری کرد: با تاسیس انجمن آمبودزمان های اوراسیا، شرایط لازم برای گسترش همکاری ها و تبادل بهترین تجربیات در امر رسیدگی های موثر به شکایات مردمی، مستقل از دخالت بیگانگان و برخی از کشورهای غربی فراهم شود.
وی در این کنفرانس همچنین بر توسعه همکاری ها میان آمبودزمان ها کشورهای اوراسیا تاکید کرد.
منطقه اوراسیا شامل منطقه وسیعی تشکیل یافته از برخی جمهوری های شوروی و برخی کشورهای آسیایی همچون ایران است. / ایرنا

کپی