اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹
رئیس سازمان سنجش:

اجرای کامل قانون سوابق تحصیلی خلاف اصل عدالت آموزشی است

اجرای کامل قانون سوابق تحصیلی خلاف اصل عدالت آموزشی است

رییس سازمان سنجش آموزش کشور، اجرای کامل قانون سوابق تحصیلی در کنکور را با توجه به شرایط کنونی امتحانات آموزش و پرورش، خلاف اصل عدالت آموزشی عنوان کرد.

ایران آنلاین /ابراهیم خدایی روز یکشنبه اظهار کرد: آخرین قانونی که مجلس شورای اسلامی در زمینه پذیرش دانشجو در کنکور سراسری تصویب کرده مربوط به شهریورماه سال 92 است که بر این اساس مدل امتحانی باید بر طبق تقاضا تنظیم شود.
وی گفت: بر اساس تصویب مجلس سه مدل سوابق تحصیلی، سوابق تحصیلی با آزمون و سوابق تحصیلی همراه با آزمون عمومی و اختصاصی در نظر گرفته شد و به طور کلی قانون تصویب کرده که تا پنج سال آینده 85 درصد کل ظرفیت آموزش عالی از طریق سوابق تحصیلی پذیرش شود.
خدایی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی پیشنهاد افزایش درصد سوابق تحصیلی را متناسب با شرایط پوشش تحصیلی داده؛ این در حالی است که هم اکنون فقط امتحانات سال سوم دبیرستان به صورت سراسری برگزار می شود.
رییس سازمان سنجش آموزش کشور یادآور شد: هم اکنون امتحانات سال دوم دبیرستان ها به صورت سراسری برگزار نمی شود و در دوره پیش دانشگاهی نیز فقط امتحانات چند واحد درسی به صورت سراسری است.
وی خاطرنشان کرد: امتحانات داخلی دبیرستان ها به سبب تنوع آنها همچون، دولتی، غیر انتفاعی، غیردولتی و غیره قابل مقایسه با یکدیگر نیستند و بر همین اساس نمی توان این نمرات را به عنوان معیار و ملاک انتخاب کرد.
خدایی تصریح کرد: اجرای این قانون در چنین شرایطی خلاف اصل عدالت آموزشی به شمار می رود؛ چرا که سوابق باید بر اساس قانون مبتنی بر عملکرد سه ساله دانش آموز در امتحانات سراسری باشد.
وی افزود: در حال حاضر براساس تکلیف قانون تا سال 1397 می بایست 85 درصد ظرفیت کل آموزش عالی کشور بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش شوند که در سال سوم اجرای آن یعنی سال 1394 حدود 80 درصد کل ظرفیت های آموزش عالی کشور براساس سوابق تحصیلی پذیرش شدند؛ که می توان گفت در اجرا از تکلیف ایجاد شده هم جلوتر هستیم و قطعا تا سال 1397 به بیش از 85 درصد خواهیم رسید.
وی اظهار داشت: بر همین اساس اعضای شورای سنجش و پذیرش دانشجو به این نتیجه رسید که برای کنکور سال آینده سهم 5 درصدی به عملکرد پیش دانشگاهی دانش آموزان افزوده شود.
مجلس شورای اسلامی در سال 92 قانونی را تصویب کرد که بر پایه آن باید تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور به تدریج افزایش می یافت. در سال نخست اجرای این قانون یعنی سال 93-94 تأثیر سابقه تحصیلی در پذیرش داوطلبانی که دارای سابقه تحصیلی هستند حداقل 25 درصد تعیین و مقرر شد پس از پنج سال، حداقل 85 درصد ظرفیت پذیرش دانشجو در کل کشور بر مبنای سابقه تحصیلی انجام شود.

منبع: ایرنا

کپی