اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹

ربات آشغال جمع کن، زباله ها را تفکیک می کند

ربات آشغال جمع کن، زباله ها را تفکیک می کند

رباتی مجهز به فناوری هوش مصنوعی قادر به شناسایی انواع زباله ها و تفکیک آنها از یکدیگر است.

ایران آنلاین / در بسیاری از نقاط جهان هم امکانات و تسهیلاتی برای تفکیک زباله های مختلف و جمع آوری آنها وجود ندارد و لذا روند آلودگی کره خاکی روز به روز در حال تشدید است.

شرکت AMP Robotics برای حل این مشکل ربات جدیدی را تولید کرده که با استفاده از فناوری هوش مصنوعی قادر به شناسایی انواع زباله ها از یکدیگر و جمع آوری آنهاست.

این ربات که Clarke نام دارد با موفقیت توسط شهرداری شهر دنور آمریکا برای تفکیک و جداسازی زباله ها به کار گرفته شده است. ربات مذکور مجهز به دوربینی است که ظروف مستعمل شیر، آبمیوه، غذا و جعبه های متنوع مواد غذایی را از هم تمیز می دهد و همه آنها را با استفاده از بازوی رباتیک خود به صورت تفکیک شده در محل از قبل مشخص شده جمع آوری می کند.

ربات یاد شده در عرض یک دقیقه می تواند تا ۶۰ جعبه بسته بندی کاغذی و پلاستیکی مختلف را از همدیگر تمیز دهد و آنها را برای بازیافت به محل تعیین شده ارسال کند. دقت این ابزار ۹۰ درصد است و در مقایسه با انسان ۵۰ درصد سریع تر عمل می کند. بررسی ها نشان می دهد استفاده از این ربات هزینه تفکیک مواد بازیافتی را تا ۵۰ درصد کاهش می دهد.

سیستم هوش مصنوعی این ربات به آن کمک می کند تا به عنوان مثال انواع ظروف پلاستیکی را با دقت کم نظیری از یکدیگر تشخیص دهد و حتی بطری های آب معدنی با ظاهر مشابه را بر مبنای تفاوت های جزئی ظاهری از یکدیگر متمایز سازد./ مهر

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.