صبر ژرمن ها مقابل اردوغان لبریز شده است

بین الملل /
شناسه خبر: 239823

پس از مماشات‌های بسیار سرانجام دولت آنگلا مرکل موضع سفت و سخت‌تری را در قبال ترکیه و سخنرانی‌های تند رجب‌طیب اردوغان در یک سال اخیر علیه سران دولت آلمان، اتخاذ خواهد کرد.

ایران آنلاین /زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان ضمن تأکید بر این مسأله خاطرنشان کرده که دولت متبوعش با اینکه در مسیر انتخاباتی تازه قرار دارد و نسبت به ترکیب ائتلافی‌اش حساسیت‌هایی وجود دارد از تغییر موضع فوق ابایی ندارد، زیرا ترکیه با زیاده‌روی‌هایش در متهم کردن آلمان، چاره‌ای جز رویکردی تازه برای دولت بن باقی نگذاشته است.

دولت طیب اردوغان تا آنجا پیش رفته که 22 شهروند آلمانی را بازداشت‌کرده و برای 9 نفر از آنها هیچ اتهام مشخصی هم ذکر نکرده است. در میان آنها پیتر اشتودنر یکی از فعالان عضو بین‌الملل، دنیز یوشل روزنامه نگار ترک تبار (با سابقه 160 روز بازداشت) و سالی تولو که یک مترجم است نیز مشاهده می‌شوند. اتهام مشترک آنها کمک به بسط تروریسم بین‌الملل و پایه‌گذاری آن در ترکیه است. وزیر خارجه آلمان روز پنجشنبه گفت: این‌طور که ترک‌ها به پیش می‌روند حق پیگرد قانونی را در مورد هر کسی برای خود قائل‌اند و یک جایی باید جلویشان ایستاد.

وی افزود: اینکه برخی اتباع آلمان را در اینجا و آنجای جهان به‌خاطر جرایم معمول از تخلف در رانندگی گرفته تا سرقت بگیرند امری معمول است و ما اجازه می‌دهیم تا پروسه قضایی محل وقوع این جرایم به این مسائل رسیدگی کند اما اتفاقات ترکیه رنگ و بوی دیگری دارد و انگار می‌خواهند بابت مسائلی دیگر از ما انتقام بگیرند. بوی تحریک و دسیسه از این ماجراها می‌آید. وقتی با دیپلماتها یا اعضای نهادهای رسمی طرف می‌شوید، از جرایم و خطاهای عادی فراتر می‌روید و بنابراین با برخوردی به فراخور جرم مطروحه برای سامان دادن به ماجرا نیاز است. متأسفانه ترکیه ارزش‌ها و اعتبار‌های دیپلماتیک را در سطح جهان کاهش داده‌اند.

با این حال به‌نظر می‌رسد اقدامات جبرانی آلمان «دیر و اندک» باشد. محدود کردن ورود مسافران و توریست‌های ترکیه‌ای به آلمان تلافی اندکی نسبت به اتفاقاتی نشان می‌دهد که در آنکارا علیه اتباع آلمان شکل گرفته است و با اینکه دولت مرکل مدعی پایان موضع انفعالی قبلی‌اش و اتخاذ مواضعی تندتر است اما برخی از تنبیهات مورد نظر آنها شبیه به محدودیت‌هایی است که دولت آلمان در سال‌های اخیر برای اتباع سایر کشورها هم اعمال کرده است. محدود شدن حجم و میزان ورود آلمانی‌ها به ترکیه نیز تنها باعث جری‌تر شدن اردوغان می‌شود.

آلمان تصور می‌کند، کم کردن توریست‌ها به اقتصاد ترکیه لطمه می‌زند، اما عملاً از یاد برده که در ستیزه فیمابین دو کشور، اعتبار سیاسی آلمان هدف گرفته شده و نه توانایی اقتصادی‌شان و وجه اول چیزی است که دستاوردهای ترکیه بوده است. گابریل البته تأکید کرده که از حجم مانورهای اقتصادی شرکت‌های بزرگ آلمانی در ترکیه هم کاسته خواهد شد و عبور از تنگه بسفر تنها معبر کسب درآمد برای این شرکت‌ها نیست ولی اگر محصول این تقابل فقط دستاوردهایی از این قبیل باشد، نمی‌توان آلمان را پس‌از کلی تأخیر در جوابگویی به حملات بی‌رحمانه کلامی آنکارا برنده این بازی دانست./ روزنامه ایران 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.