تب کریمه کنگو در کشور تحت کنترل است

استانها /
شناسه خبر: 236687

معاون بهداشتی پیشگیری سازمان دامپزشکی گفت: بیماری تب کریمه کنگو تحت کنترل است و با رعایت ضوابط بهداشتی مشکلی برای جامعه ایجاد نمی شود.

ایران آنلاین / قاسم رضائیان زاده روز سه شنبه در حاشیه بازدید از مزارع پرورش میگوی استان بوشهر در جمع خبرنگاران افزود: مردم در مقابل برخی بیماریها رویه مصرف نکردن مواد پروتئینی و غذایی را پیش می گیرند که این درست نیست.

وی اضافه کرد: مردم می توانند از گوشت هایی که تحت نظارت بهداشتی هستند، استفاده کنند و مشکلی نیز در این زمینه وجود ندارد.


رضائیان زاده بیان کرد: مردم می توانند فرآورده های گوشتی ممهور به مهر دامپزشکی را از مراکز عرضه مجاز خریداری کنند.

 


وی گفت: سازمان دامپزشکی از تولید تا توزیع بر تمام فرآورده های خام دامی نظارت لازم را دارد و برای پیشگیری از بروز مشکلات مردم از فروشندگان دوره گرد و حاشیه جاده ها خرید نکنند.


معاون بهداشتی پیشگیری سازمان دامپزشکی استان بوشهر در بخش دیگری از سخنان خود در باره صنعت پرورش میگو بیان کرد: در زمان حاضر پایش و مراقبت از شیوع و بروز بیماریها در استخر های پرورش میگو انجام و تا این لحظه مشکلی در این زمینه دیده نشده است.

 


وی افزود: در این ارتباط ارائه آموزشهای لازم به هسته های مختلف تولید تا صادرات با هدف پیشگیری از بروز بیماریها در دستور کار سازمان دامپزشکی قرار دارد.


رضائیان زاده اظهار کرد: در این ارتباط دوره های مختلفی در زمینه رعایت اصول امنیت زیستی در سطح استخرهای پرورش در استانهای فعال در بخش پرورش میگو برگزار می شود.


وی بیان کرد: استانهای خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و گلستان از جمله استانهای فعال در صنعت پرورش میگو هستند که تمام فعالیت ها پیش از آغاز دوره پرورش تا مرحله صادرات تحت کنترل مستقیم این سازمان قرار دارد.


رضائیان زاده افزود: با توجه به اینکه ماهیت بیماری لکه سفید به دلیل بومی بودن، وجود عوامل استرس زا، اختلاف دما و برخی مشکلات در آب استخرهای پرورش میگو همواره با تهدید ابتلا به بیماری روبه رو هستند.


وی تاکید کرد: با رعایت اصول بهداشتی، استفاده از منابع تغذیه سالم، رعایت اصول قرنطینه، معدوم سازی و کنترل سریع استخرهای درگیر می توان جلو شیوع انواع بیماریها در استخرهای پرورش را گرفت.


وی تاکید کرد: با توجه به اقدامهای صورت گرفته در زمان حاضرهیچ موردی از بیماریهای میگو در سطح کشور دیده نشده است.


وی اظهارکرد: با توجه به اینکه میگوی پرورشی تمام شرایط لازم بهداشتی برای صادرات را دارد پارسال 15هزار و 243تن در قالب 635محموله به کشورهای مختلف از جمله اروپا صادر شده است.


مدیرکل سازمانهای تخصصی امور بین امللی و روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشورگفت: برای نخستین بار درتاریخ جمهوری اسلامی محصولات لبنی و دامی کشور وارد بازارهای اوراسیا شده است.


صفرعلی 'ماتنعلی' افزود: صادرات این محصولات براساس استانداردهای اوراسیا و کشورهای هدف انجام می شود.


وی تصریح کرد: پارسال حدود 2هزار تن شیر خشک به کشور روسیه صادر و با کشورهای ارمنستان و قزاقرستان مبادلات بهداشتی انجام شده است.


وی اظهار کرد: ایران باتمهیدات سازمان دامپزشکی از جمله کشورهای مجاز برای صاردات فرآورده های آبزیان به اتحادیه اروپاست.


ماتنعلی افزود: در زمان حاضر 100 واحد فراوری آبزیان موجود در کشور به واسطه نظارتهای بهداشتی اجازه صادرات به بازارهای اتحادیه اروپا را دارند.


وی اضافه کرد: واحدهای آبزی پروری می توانند محصولات خود را در بازار اروپا عرضه کنند./ایرنا

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.