معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: برجام یک توافق مفید و سودمند است که هم به نفع ایران و هم به نفع ثبات و امنیت منطقه و ثبات و امنیت جهانی است و ما هر تلاشی را برای بازنویسی این توافق یا تفسیر مجدد آن رد می‌کنیم.

ایران آنلاین /معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: ما کماکان به دولت واشنگتن تاکید می‌کنیم که هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد و این توافق از سوی آمریکا و دیگر طرف‌ها باید حفظ شود.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه در جمع خبرنگاران قبل از دیدار با همتایان ایرانی خود در تهران در پاسخ به سوالی درباره روند اجرای برجام و رویکرد آمریکا در قبال این توافق گفت: این‌که دولت آمریکا در جریان بازنگری سیاست‌هایش در قبال تهران این سوال را درباره ادامه برنامه جامع اقدام مشترک پیش روی خود قرار داده است برای ما بسیار نگران‌کننده است اما در روسیه دولت و تمام کسانی که در مذاکرات برای حصول برجام حضور داشتند تلاش می‌کنند تا دولت آمریکا را متقاعد کنند که هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد.

ریابکوف در ادامه تاکید کرد: برجام یک توافق مفید و سودمند است که هم به نفع ایران و هم به نفع ثبات و امنیت منطقه و ثبات و امنیت جهانی است و ما هر تلاشی را برای بازنویسی این توافق یا تفسیر مجدد آن رد می‌کنیم. ما بر این باوریم که این یک توافق متوازن و مثبت است و ما به طور کامل اطمینان داریم که ایران و تمام کسانی که به درستی برجام ایمان دارند قادر خواهند بود تا از این لحظات سخت عبور کنند و هم‌چنین معتقدند که آمریکا از این توافق منحرف نشده است.

وی افزود: این سیاست ماست و ما هم‌چنان این مساله را در گفت‌وگو با مقامات آمریکایی تاکید می‌کنیم.

معاون وزیر خارجه روسیه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که در دیدار رییسان جمهور روسیه و آمریکا در هامبورگ موضوع برجام مورد بحث قرار گرفته است؟ اظهار کرد: من از این موضوع اطلاعی ندارم. مساله ثبات و تحولات منطقه و به ویژه بحران سوریه و انچه ما معتقدیم نقش مثبت ایران در این جریان بوده است از سوی این رییسان جمهور مورد بحث قرار گرفت. آنها بیش‌تر روی موضوع سوریه و توافق‌هایی در این کشور و روابط دو جانبه میان مسکو و واشنگتن که کمی با مشکل مواجه شده و اتهامات تو خالی موسوم به دخالت روسیه در انتخابات اخیر آمریکا گفت‌وگو کردند.

وی در ادامه تصریح کرد: موضوع برجام مورد بحث قرار نگرفت اما تاکید می‌کنم که ما هم‌چنان در سطوح مختلف این نکته را به واشنگتن تاکید می‌کنیم که برجام باید از سوی آمریکا و دیگر طرف‌های توافق حفظ شود.

ریابکوف هم‌چنین در پاسخ به سوالی درباره این‌که آمریکایی‌ها در مقاطع مختلف به ویژه بعد از روی کار آمدن دولت ترامپ، برجام را نقض کرده‌اند. دیدگاه وی به عنوان یک عضو موثر در گروه 1+5 نسبت به این کارشکنی‌های واشنگتن چیست؟ گفت: ما از رایزنی‌های اخیر درباره تحریم‌های مضاعف واشنگتن علیه نهادها در ایران و دیگر کشورها پس از آغاز به کار دولت ترامپ به شدت متاسف شدیم. این چیزی است که در تناقض اگر نه با متن برجام، بلکه با روح آن است.

وی ادامه داد: علاوه بر این ما معتقدیم که تلاش‌های روشن برای تاثیر بر برخی عناصر برجام و سخت‌تر کردن رویکرد آمریکا برای آنچه ایران باید انجام دهد، وجود دارد. این مساله نیز بسیار تاسف‌انگیر و بی‌ثبات کننده است. هم‌چنین بسیار ناخوشایند است که تلاش‌هایی برای آزمون حسن نیت طرف ایرانی وجود دارد، در حالی که این کشور به طور کامل توافق برجام را اجرا می‌کند.

این مقام روس بیان کرد: مشکلاتی که در این‌جا وجود دارد مربوط به عملکرد آمریکا و دولت این کشور است و ما امیدواریم که آن‌چه واشنگتن بازنگری سیاست‌هایش در قبال تهران می‌خواند،‌ به این نتیجه منتهی شود که هیچ دلیلی برای زیر سوال بردن برجام وجود ندارد. دست کم این رویکردی است که ما همواره در تمام سطوح،‌ چه ریاست جمهوری و چه سطوح پایین‌تر به مقامات آمریکایی یادآور شده‌ایم.

/ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.