10 اصل برای آموزش بازی به کودک

اجتماعی /
شناسه خبر: 219817

شاید بارها شنیده باشید که بازی یکی از مؤثرترین شیوه‌های رشد و پرورش کودک است و بچه‌هایی که بازی می‌کنند سالم تر، باهوش‌تر و موفق‌تر از بچه‌های دیگرند. اما نکته مهمی که باید بدانید این است که بازی کودکان باید سالم، پرهیجان و آموزنده باشد و هم جسم آنها را درگیر کند هم ذهنشان را. از بچه‌ها نمی‌توان انتظار داشت بازی‌های خوب را خودشان بشناسند و این وظیفه شما به عنوان یک مادر است که شیوه‌های خوب بازی کردن را به فرزندتان بیاموزید.

ایران آنلاین /برای آموزش قواعد یک بازی خوب این نکات را در نظر بگیرید:

1-‌ با فرزندتان بازی کنید، کنجکاوی او را در بازی برانگیزید و کاری کنید با جست‌و‌جو و تلاش از مراحل مختلف بازی عبور کند.
2-‌ وقتی چند کودک در حال بازی هستند، حتی اگر نیاز به نظارت احساس می‌کنید آنها را از دور زیر نظر داشته باشید. در بازی کودکان دخالت نکنید و فقط راهنما و کمک‌کننده خوبی باشید.
3-‌ به جای امر و نهی کردن به کودک در بازی، به او بگویید: «فکر کنم اگر این کار را بکنیم بیشتر خوش می‌گذرد!» یا اینکه «حالا بیا مثلاً بازی را عوض کنیم». به این ترتیب به جای اجبار، او را با اشتیاق درونی هدایت می‌کنید.
4-‌  درست است که تجربه هیجانات مثبت در بازی، باعث رشد روانی بیشتر کودکتان می‌شود اما نوع و مدت زمان بازی کودک را طوری در نظر بگیرید که از فشارهای هیجانی و روحی بیش از حد اجتناب شود.
5-‌ نمی‌توان کودک را از بازی‌های رایانه‌ای کاملاً دور نگه داشت اما طوری برای او برنامه‌ریزی کنید که در روز حداکثر نیم ساعت تا یک ساعت با این بازی‌ها سرگرم شود و بقیه وقتش را با دوستانش به بازی‌های پرتحرک یا فکری و کلامی بپردازد.
6-‌ آداب اجتماعی و چگونگی رفتار با دیگران ضمن همبازی شدن و کار گروهی را به کودک بیاموزید و به او یاد بدهید که هر بازی قوانینی دارد که باید اجرا کند. این راهی برای یادگیری قوانین اجتماعی هم هست.
7-‌ در حضور فرزندتان با وسایل موجود در خانه برای او اسباب بازی بسازید تا هم خلاقیت او تقویت شود و هم ارتباط عاطفی بهتری با شما برقرار کند.
8-‌ اسباب بازی‌های مناسب فرزندتان را همیشه دم دست داشته باشید. حتی در سفر یا میهمانی‌ها چون کودکان همیشه نیازمند بازی هستند.
9-‌ بخشی از بازی‌های فرزندتان را در طبیعت برنامه‌ریزی کنید. تماشای محیط، قوانین طبیعی، حیوانات و گیاهان باعث رشد ذهنی و روانی کودک می‌شود و به درک مفاهیم زندگی در او کمک می‌کند.
10-‌ امروز دیگر زمانی نیست که دخترها فقط مشغول خاله بازی باشند و پسرها فقط مشغول تفنگ بازی. بازی‌ها را دخترانه، پسرانه نکنید. اجازه دهید فرزندتان هر نوع بازی ای را که دوست دارد تجربه کند تا شناخت او نسبت به دنیای اطرافش بیشتر شود./ ایران بانو 


 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.